Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Desátý triumf Soukalové! V Ruhpoldingu ovládla závod s hromadným startem

Gabriela Soukalová triumfálně dojíždí do cíle hromadného závodu v Ruhpoldingu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

16 2016
Fantastická sezona biatlonistky Gabriely Soukalové pokračuje. V německém Ruhpoldingu triumfovala v závodě s hromadným startem. V hustém sněžení zvládla odstřílet čistě, což jí vyneslo desátý triumf ve Světovém poháru a další navýšení náskoku v čele průběžného pořadí.

Ještě na nástřelu hlásila: „Já ty terče přes sníh ani nevidím.“

Jenže pak dvacetkrát zamířila - a dvacetkrát trefila.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Jediná bezchybná střelkyně ve startovním poli se dočkala krásné odměny: desáté výhry v závodě Světového poháru.

V cíli se usmála a šťastně vymrštila pravačku. Její bezvadná sezona pokračuje dál. Až za ní se seřadilo silné duo Němek: Franziska Hildebrandová a Laura Dahlmeierová.

Eva Puskarčíková dojela s dvěma chybami na 23. místě, Veronika Vítková po pěti nepřesných ranách skončila osmadvacátá, byla poslední biatlonistkou, která dorazila do cíle.

Zato Soukalová znovu zvýšila náskok v čele pořadí Světového poháru před druhou Dorinovou Habertovou již na 73 bodů. Češka se rovněž ujala vedení v pořadí disciplíny, tedy závodu s hromadným startem.

Soupeřky kazily, zato Soukalová se držela v čele

Výhra se přitom nerodila hladce. Soukalová se po ránu necítila zcela fit. „A pak málem nestihla start. Nechávala si věci na poslední chvíli, potom se málem nestihla převlíknout. Infarktový začátek,“ prozradil trenér žen Zdeněk Vítek v rozhovoru pro Českou televizi.

Ve třetím kole navíc Hildebrandová zlomila Soukalové hůlku, když ji ve sjezdu předjížděla. Naštěstí však Češce rychle pomohl kolega z italského týmu, který ji dal náhradní, posléze pak Soukalové věnoval správnou hůl trenér Jiří Holubec.

Fotogalerie

Ale popořadě. Na trati se Češka od začátku držela ve vedoucí skupině, ač běžecky nevypadala tak silně jako Němky či Francouzka Dorinová Habertová. Jenže díky čisté střelbě se stále pohybovala na čele: po druhé střelbě v pětičlenné skupině, po třetí už jen v tříčlenné spolu s Hildebrandovou a Dorinovou Habertovou.

Její soupeřky působily svěžeji a před příjezdem na čtvrtou položku se od Soukalové odpoutaly. Jako první začala pálit Francouzka, toužící stáhnout náskok Češky na čele Světového poháru.

Jenže čtvrtá střelba pro ni znamenala katastrofu - čtyřikrát minula!

Hildebrandová jednou také.

Soukalová pálila pomaleji, zato jistě. A terče mizely. První, druhý, třetí, čtvrtý... i pátý!

Soukalová nemusí jet štafetu, naznačil kouč

Kdo nastoupí do nedělní štafety? To není vůbec jisté. Ve čtvrtečním závodu s hromadným startem nepřesvědčily střelecky Jitka Landová ani Lucie Charvátová. A v sobotu ráno zas nebyla zcela fit Soukalová. „Ve hře je i to, že by nestartovala,“ řekl Vítek. „Uvidíme po závodech, jak se bude cítit.“

Náhle byla na čele sama. S náskokem 22,1 sekundy před Hildebrandovou.

A uháněla vstříc triumfu.

Němka se zkusila dotáhnout, na prvním mezičase po střelbě umazala skoro čtyři sekundy. Ale dojet už Češku nezvládla.

Přišel čas oslavy.

Ani složité podmínky Soukalovou nezastavily. A v německé chumelenici propukla česká radost.

Bude slavit i na konci sezony, až se bude udělovat velký křišťálový glóbus? „Závodů je ještě hrozná spousta, stačí vynechat jeden start a už taky nemusí mít žlutý trikot. Nechal bych to až před posledním Světovým pohárem, pak se dá o něčem takovém spekulovat,“ řekl Vítek.

Současná forma však k takovým myšlenkám svádí.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Soukalová (ČR) 41:13,2 (0 tr. okruh), 2. Hildebrandová -13,9 (1), 3. Dahlmeierová (obě Něm.) -24,4 (2), 4. Eckhoffová (Nor.) -32,2 (2), 5. Hammerschmidtová (Něm.) -37,9 (2), 6. Skardinová (Běl.) 40,0 (1), 7. Džimová (Ukr.) -53,6 (2), 8. Wiererová (It.) -1:01,5 (2), 9. Dorinová Habertová (Fr.) -1:15,5 (5), 10. Oberhoferová (It.) -1:21,0 (1), ...23. Puskarčíková -2:43,2 (2), 28. Vítková (obě ČR) -4:45,2 (5).

Průběžné pořadí SP (po 13 z 26 závodů): 1. Soukalová 611, 2. Dorinová Habertová 538, 3. Hildebrandová 520, 4. Dahlmeierová 485, 5. Wiererová 462, 6. Mäkäräinenová (Fin.) 436, ...9. Vítková 372, 21. Puskarčíková 211, 29. Charvátová 144, 59. Landová (obě ČR) 22.Najdete na iDNES.czmobilní verze