Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česká euforie v Oberhofu, díl druhý: Vítková triumfovala ve sprintu

TOHLE DOPADNE DOBŘE. Veronika Vítková už tuší, že v Oberhofu dosáhne velkého úspěchu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

9 2015
A je to tady! Čekání skončilo. Devět let poté, co vstoupila do Světového poháru, stojí Veronika Vítková na nejvyšším stupni v individuálním pohárovém klání. Šestadvacetiletá biatlonistka z Jilemnice zažívá v Oberhofu týden velkých slastných premiér. Nejprve ve středu první vítězství s ženskou štafetou a o dva dny později i „soukromý“ triumf ve sprintu!

Byl to opět jednou úžasný den českých žen: 1. Vítková, 6. Soukalová. Obě jednou chybovaly vleže a obě minuly po jednom terči i vstoje, ale ve větrné loterii to byla tentokrát v Oberhofu bilance, se kterou se dalo vítězit.

Zvlášť když Vítková na obtížné, kopcovité trati předvedla druhý nejlepší běžecký čas dne, lepší než vždy tak rychlá Mäkäräinenová. Pouze Běloruska Domračevová běžela lépe, ta však střelecky selhala.

„Veroničin běh, to byla paráda,“ kvitoval kouč Zdeněk Vítek v rozhovoru pro Českou televizi.

Ze druhé střelby ještě odjížděla třetí, se ztrátou 13,4 vteřin na průběžně vedoucí Italku Gontierovou, která ani jednou neminula, a těsně za další Italkou Wiererovou, kterou záhy předstihla. Na každém dalším mezičase pak snižovala i ztrátu na vedoucí závodnici.

Mezičas 5,8 km: Gontierová vede už jen o 6,4 vteřiny.

Mezičas 6,2 km: Pět vteřin pro Italku.

Mezičas 6,6 km: Vše je jinak. Dvě vteřiny pro Vítkovou.

Cíl: Češka je s převahou 8,8 vteřiny před Wiererovou první, zatímco tuhnoucí Gontierová jich nakonec ztratila 19.

Vcíli Vítková vymrštila ruce nad hlavu, padla na kolena na sníh, dlouze vyčerpaně vydechovala, pak se zvedla a zamávala divákům. Ještě to nevěděla najisto, ale tušila: Dnes se to opravdu může povést. Startovala s číslem 33, ta největší jména ženského biatlonu byla na trati už před ní.

Více než půl hodiny musela čekat, než dokončí závod všech 98 biatlonistek, jenže nikdo z nich se jí už nedokázal ani přiblížit.

A potom už nebylo co řešit.

Po jednodenní odmlce se mohla Vítková zase chystat na nejvyšší stupeň.

V roce 2006 absolvovala svůj první závod Světového poháru, tehdy coby mladičký juniorský talent - a ve sprintu v Hochfilzenu obsadila 84. místo. Tamtéž o dva roky později poprvé bodovala. V Oslu 2011 premiérově dojela v elitní desítce. A v Oberhofu 2013 stála poprvé na stupních vítězů, druhá ve stíhacím závodě.

Fotogalerie

Léta bojovala se zdravotními problémy a s následky meningitidy. Loni v létě hlásila: „Konečně jsem zdravá.“

Je to vidět.

Předtím měla na kontě z individuálních pohárových startů tři druhá a jedno třetí místo. Nyní zaplnila dosud prázdnou vítěznou kolonku.

„To je tedy masakr, nádhera,“ říkal šéf svazu Jiří Hamza. „Ale Veronice už se to někdy muselo všechno seběhnout.“

Druhá česká biatlonistka Gabriela Soukalová se v závodě sice pomaleji rozjížděla, po 800 metrech hned ztrácela 14 vteřin, ale s přibývajícími metry nabírala na rychlosti. Také díky tomu skončila i se dvěma ranami mimo terč šestá, potřetí v sezoně se umístila v Top 10. „I Gabča běžela perfektně,“ chválil Vítek.

Po mužské štafetě šlo o další závod v extrémních podmínkách.

Když sprint začínal, vítr foukal rychlostí 15 km/h. Větrné poryvy chvílemi dostávaly praporky na střelnici do vodorovné polohy. Pršelo, padala mlha. K tomu připočtěte i krkolomný a nebezpečný sjezd. 

Hned první závodnice naznačily, jak drsný to bude závod. Japonka Suzukiová s jedničkou na hrudi upadla i na střelnici. Ukrajinka Abramovová s číslem čtyři střílela za pět. Ruska Glazyrinová šla při sjezdu k zemi a dlouhé metry se bezmocně klouzala po sněhu.

Běloruska Domračevová pak prostála na střelnici 1:08 minuty, při ležce neustále upravovala miřidla a přesto třikrát minula. Druhá z největších favoritek, Finka Mäkäräinenová, vzápětí chybila dvakrát.

Střelecky nevyšel závod ani dalším dvěma členkám české vítězné štafety. Eva Puskarčíková čtyřikrát minula vstoje a Jitka Landová dokonce pětkrát vleže.

„Když Eva a Jitka jely, zhoršily se podmínky, foukal hodně nárazový vítr. Někdo štěstí má, někdo nemá, Eva to trochu odnesla, Jitka ještě víc,“ říkal kouč Vítek. „Byla to loterie, větrná hůrka, někdo to odnesl víc, někdo méně.“

V neděli vyvrcholí pohárová ženská trilogie v Oberhofu závodem s hromadným startem pro 30 nejlepších s Vítkovou i Soukalovou. Obě Češky si před ní vylepšily pozice ve Světovém poháru na 6. a 13. místo.

„Prozatím jsme tady první místa nikomu nepůjčily, ale když se závodí v těchto podmínkách, tak tam nejsou vůbec karty rozdané,“ připomínal trenér žen Vítek. „Má se ještě oteplovat a má pršet.“ 

Závod SP v biatlonu v Oberhofu

Ženy - sprint na 7,5 km:
1. Vítková (ČR) 22:40,0 (2 tr. okruhy), 2. Wiererová -8,8 (1), 3. Gontierová (obě It.) -19,1 (0), 4. Preussová (Něm.) -22,5 (1), 5. Laukkanenová (Fin.) -23,9 (2), 6. Soukalová (ČR) -24,8 (2), 7. Hinzová (Něm.) -30,9 (1), 8. Oberhoferová (It.) -34,5 (2), 9. Skardinová (Běl.) -38,7 (1), 10. Burdygová (Ukr,) -39,5 (0), ...53. Tomešová -2:50,2 (5), 57. Puskarčíková -3:04,7 (5), 90. Landová (všechny ČR) -5:04,9 (7).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 25 závodů):
1. Mäkäräinenová (Fin.) 443 b., 2. Wiererová 334, 3. Valj Semerenková (Ukr.) 330, 4. Domračevová (Běl.) 326, 5. Oberhoferová 296, 6. Vítková 291, ...13. Soukalová 227, 37. Puskarčíková 68, 40. Landová 64.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze