Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští biatlonisté ve štafetě zopakovali páté místo, vyhráli Norové

Českou štafetu v Ruhpoldingu tentokrát rozbíhal Ondřej Moravec. | foto: Český biatlon/Petr Slavík

11 2017
Světový pohár biatlonistů v německém Ruhpoldingu začal pro Česko pátou příčkou v mužské štafetě. Reprezentanti zopakovali umístění ze slovinské Pokljuky. Díky povedenému závěru vyhráli Norové před Rusy.

Jen dva volné dny měli biatlonisté mezi německými podniky Světového poháru. Z Oberhofu se přesunuli o víc než 400 kilometrů jižněji do Ruhpoldingu.

Fotogalerie

Češi přeskládali svou štafetu. Místo Šlesingra, kterému se nepovedl rozjezd předchozího týmového závodu mužů ve slovinské Pokljuce, začínal Moravec. Na něj navazovali Soukup, Šlesingr a Krčmář.

Trenéři ještě kalkulovali s nasazením 22letého Václavíka na druhý úsek, ale nakonec dali přednost zkušenému Soukupovi.

„S pátým místem jsme spokojení, ale trestné kolo Jardy Soukupa je pro nás trochu zklamání. Dostal přednost před Adamem Václavíkem, ale nepředvedl dobrý výkon,“ řekl kouč Michael Málek v rozhovoru pro Českou televizi.

Vítězní Norové se od začátku pohybovali mezi nejlepšími. Sestava Björndalen, Christiansen, L'Abee-Lund, Svendsen předvedla vyrovnaný výkon.

Leč dlouho se zdálo, že na skvělé střelecké počínání ruské čtyřky nebude stačit nikdo. Volkov, kterého Rusové povolali z druholigového IBU Cupu, rozjel štafetu bezchybně a na druhém úseku už se rychlík Šipulin posunul do čela. Navzdory jedné ráně vedle vleže.

On-line

Biatlonovou štafetu mužů v Ruhpoldingu jsme sledovali v podrobné reportáži.

Rusové vedli ještě před nájezdem do cílové rovinky. Jelisejev totiž na třetím úseku ani na jedné položce nedobíjel. Bezchybný byl vleže také muž pro závěr Babikov. I po jednom zaváhání vestoje na poslední položce vedl při odjezdu ze střelnice o 15 vteřin.

Jenže na perfektní norský finiš to nestačilo.

Když se kolem Babikova pár desítek metrů před cílem prohnal Svendsen, vyšťavený Rus nedokázal vzdorovat. Jen marně vydechnul.

Norsko zvítězilo, na Rusy zbylo druhé místo.

Bída Francouzů. Ani Fourcade to nezachránil

Třetím Němcům se v domácím prostředí dařilo běžecky, ale o lepší umístění je připravilo příliš chyb. Lesser hned na úvodním úseku musel na trestné kolo, což bylo klíčové. Dohromady Němci opravovali devětkrát.

Stejný počet dobíjení (bez trestného kola) zdržel i Francouze. Velcí favorité se dlouho trápili ve druhé desítce, až v závěru je lídr Světového poháru Fourcade vytáhl alespoň na deváté místo. I to je ale pro silný tým selhání.

Zaplněné ochozy v Ruhpoldingu sledují počínání biatlonistů na střelnici.
Start závodu biatlonových štafet mužů v Ruhpoldingu.

Soukupovo trestné kolo sesunulo českou štafetu

Češi chtěli mít na úvodním úseku muže, který na střelnici položí základ nadějnému výsledku. A tak jako první vyběhl Moravec. Sice hned napoprvé vleže netrefil terč, ale 22vteřinovou ztrátu po první položce před návratem na střelnici téměř vymazal. Když pak zvládl stojku čistě, poskočil na třetí místo a Soukupovi předával dokonce druhý.

„Po tolika letech na první úseku, takže jsem trochu strach měl. Navíc hned první ránu jsem dal vedle. Celou položku jsem si neskutečně dlouho hlídal, šel jsem na totální jistotu. Takže spokojený s tím rozhodně nejsem. Vím, že to tam nasypat umím. Tlak a zodpovědnost nepokazit to i ostatním prostě byl,“ hodnotil Moravec. „Proto jsem rád, že stoják už jsem dokázal normálně nasmažit,“ dodal.

O to drsnější byl pro Čechy pád pořadím po třetí položce. Soukupovi se střelba vleže vůbec nepovedla.

První rána mimo. Pak i pátá. Dvě neúspěšné opravy. A trestné kolo.

Najednou Češi zahučeli až na 15. místo. Vestoje Soukup minul jen jednou, přesto předával až čtrnáctý.

Vleže dělali Češi nejvíc chyb - potvrdil to i Šlesingr na třetím úseku. Nejprve dvakrát minul, naopak čistou položkou vestoje posunul štafetu na šesté místo. Vzpruha!

„Ta stojka byla od Michala Šlesingra parádní. Vystřihl ji tak, jak to ve štafetách má být. Máte tři náhradní náboje, proto střelba musí být rychlejší,“ řekl trenér Málek.

„Závod jsme ještě docela slušně zachránili. Hrálo nám i do karet, že nechyboval jen Jarda, ale také soupeři. Na druhou stranu o to více je škoda Jardova zaváhání,“ litoval Šlesingr. „Víme, že když se nám všem sejde dobrá forma a budeme mít štěstí, je v našich silách skončit hodně vysoko,“ doplnil.

Krčmář bojoval na trati ve skupině o čtvrté až šesté místo s Rakušanem Landertingerem a Ukrajincem Kilčickým. Na obou položkách jednou opravoval a skončil pátý. Češi zopakovali umístění ze slovinské Pokljuky.

„Jsem hodně naštvaný na sebe. Špatně jsem dovřel závěr a musel jsem vyhodit náboj. To znamenalo dobíjení navíc a ztrátu minimálně osmi vteřin. Tím jsme přišli o čtvrté místo,“ kritizoval se Krčmář. „Náš tým je silný, když jsme s trestným kolem a vlastně deseti dobíjeními byli pátí. Je proto dvakrát škoda, že jsme nevyužili zaváhání soupeřů,“ mrzelo ho.

Světový pohár v Ruhpoldingu pokračuje ve čtvrtek od 14.30 hodin štafetou žen.

Světový pohár biatlonistů

Ruhpolding (Německo)

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Norsko (Björndalen, Christiansen, L’Abee-Lund, Svendsen) 1:13:40,7 (0 trest. okruhů + 5 dobíjení), 2. Rusko (Volkov, Šipulin, Jelisejev, Babikov) -5,1 (0+2), 3. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) -23,5 (1+9), 4. Ukrajina -28,0 (0+6), 5. Česko (Moravec, Soukup, Šlesingr, Krčmář) -32,6 (1+9), 6. Švédsko -1:09,9 (0+8).

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze