Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Česko, nechtěné biatlonové dítě? V cestě k pohárům stojí sedm vyvolených

Elektrizující atmosféra při loňském Světovém poháru. Za tři dny přišlo celkem 100 400 diváků, denní návštěva byla až 35 tisíc. Tím se nikdo jiný nemohl pochlubit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

13 2016
Páté z devíti kol Světového poháru biatlonistů začíná dnes v Ruhpoldingu. Nové Město na Moravě, loni nejúspěšnější organizátor, naopak v této zimě mezi vyvolenými chybí. Čechům stojí v cestě „mafie mocných“.

Čísla i slova mají Češi na své straně.

Mistrovství světa v Novém Městě zvládli v roce 2013 bravurně.

Při Světovém poháru pak loni v únoru dosáhli rekordní návštěvnosti 100 400 diváků za tři dny, nejvyšší ze všech organizátorů poháru.

Eurovize vyhlásila, že přenosy z Nového Města byly se 190 miliony diváků celosvětově nejsledovanějšími biatlonovými přenosy roku 2015, i před světovým šampionátem v Kontiolahti.

Čeští reprezentanti jsou zároveň výsledkově rok od roku úspěšnější.

A zahraniční biatlonisté pějí na atmosféru na Vysočině chválu.

ČESKÉ VLAJKY. Diváci na tribunách během stíhacího závodu biatlonistek v Novém...

Diváci na tribunách během stíhacího závodu biatlonistek v Novém Městě na Moravě při Světovém poháru 2015.

Dokonce i biathlonworld.com, oficiální server Mezinárodní unie IBU, napsal: „V Česku nastal největší biatlonový boom od časů německého boomu před patnácti lety. Nové Město se stalo novou Mekkou světového biatlonu.“

Centra pro SP biatlonistů

Každoroční organizátoři
Östersund (Švédsko)
Hochfilzen (Rakousko)
Oberhof (Německo)
Ruhpolding (Německo)
Anterselva (Itálie)
Oslo (Norsko)
Chanty Mansijsk (Rusko)

Alternující organizátoři
Pokljuka (Slovinsko)
Kontiolahti (Finsko)
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ
Annecy (Francie)

Spíše výjimečně
USA (letos)
Kanada (letos)
Korea (v roce 2017)
v budoucnu Čína (před ZOH 2022)

Čekají na příležitost, nebo jim chybí kvalitní areál
Bělorusko
Ukrajina
Slovensko
Japonsko

Proč tedy právě Nové Město nedostalo právo pravidelně pořádat Světové poháry? Zdá se to nelogické. Jenže sportovní diplomacie se často prostou logikou neřídí.

„Cítíme, jako bychom byli nechtěným dítětem, které se vymklo z kontroly největších center IBU. Že nás mezi sebou nechtějí,“ říká Jiří Hamza, předseda českého svazu.

Z devíti kol Světového poháru má sedm předem dané organizátory. A tato „mafie sedmi“ nestojí o nikoho dalšího, kdo naruší její hegemonii.

Östersund, Hochfilzen, Oberhof, Ruhpolding, Anterselva, Oslo a Chanty Mansijsk. Ti jsou vyvolení. S dovětkem, že bohatí Rusové míní v budoucnu nahradit Chanty Mansijsk ještě luxusnějším Ťjumenem. „Dokonce se snažili urvat pro Rusko dva poháry,“ poukazuje Vlastimil Jakeš, ředitel toho novoměstského.

Dříve byli otloukánky

Češi kdysi šli do kandidatury na mistrovství světa 2013 v pozici otloukánka. „Každý si myslel, že to stejně nezvládneme,“ vzpomíná Hamza. Ale šampionát vylobbovali a byl prvotřídní. Loni při Světovém poháru už i Anders Besseberg, norský prezident IBU, o divácké kulise ve Vysočina Areně říkal: „To je lepší než bundesliga.“

Taková slova Besseberga nic nestojí. Dle indicií od zdrojů blízkých IBU však ani on o povýšení Česka mezi pravidelné hostitele poháru nestojí.

Biatlon se stal vzhledem ke své atraktivitě lukrativním zbožím. Je v něm nyní mnohem více peněz než dřív, s rostoucí sledovaností stoupá také cena televizních práv. Světový pohár je čím dál větším byznysem.

Marketingově ovládají tento sport především německé společnosti: BMW, Viessmann, e.on, DKB.

„My si musíme přiznat, že z pohledu dopadu na marketingový trh je pro firmy prezentující se prostřednictvím biatlonu Česko zemí malou a nezajímavou,“ upozorňuje Hamza. „Proto jednání o budoucích velkých akcích pro nás nebudou jednoduchá.“

Češi zatím mohou alternovat na pořadatelství dvou zbylých pohárových kol s Finy, Francouzi a Slovinci, přičemž však musí počítat rovněž s tím, že jednou za čtyři roky zaplní některé termíny USA, Kanada a Korea. „Skoro všichni tvrdí, že cesty biatlonu do Ameriky jsou zbytečné, ale politika rozvoje IBU už je taková,“ posteskne si Jakeš.

Východoevropský blok se tříští

Příští Světový pohár bude v Novém Městě v prosinci 2016, kdy si přivlastnilo jinak obvyklý pohárový termín rakouského Hochfilzenu, jenž ve stejné zimě hostí mistrovství světa.

V dalších letech by pochopitelně bylo ideálním scénářem proniknout mezi vyvolenou sedmičku. Jenže na čí úkor? Nabízí se říci: Přece místo Östersundu, kde jsou tribuny tradičně poloprázdné a atmosféra nejhorší.

Poloprázdné tribuny při zahajovacím podniku tohoto ročníku SP – a to ještě na...

Poloprázdné tribuny při zahajovacím podniku tohoto ročníku SP – a to ještě na nich vypomáhají Češi. Ve Švédsku přišlo méně diváků než v Novém Městě letos na druholigový IBU Cup.

„Östersund má však obrovskou devizu, že je jediným místem, kde to risknou a udělají pohár už zkraje prosince,“ připomíná Jakeš. „Navíc všechny týmy mají v listopadu na severu soustředění, na která Östersund přirozeně navazuje.“

Kdo další by tedy mohl být na odstřel? Navzdory marketingové síle své země možná i Oberhof. Vždyť zdejší podmínky (mlha, déšť, kamenité tratě, málo sněhu) jsou neustále kritizovány. Navrch pouze Německo hostí dvě pohárová kola ročně.

„Oberhof, Ruhpolding a Anterselva jsou tradičním lednovým trojblokem v pohárovém programu, jakousi Zlatou trojkorunou. Tak se marketingově prodávají,“ říká Jakeš. „Ale Oberhof je východní Německo, což jej i doma částečně oslabuje. Kdyby měl další problém, jeho pozice už nemusí být neotřesitelná.“

Michal Krčmář na střelnici v Oberhofu.

Tradiční mlha, špatné tratě i nedostatek sněhu, to jsou zápory Oberhofu (na snímku štafety mužů loni v lednu). Letos se Oberhof pořadatelství kvůli vysokým teplotám pro tento rok vzdal a předal své čtvrté pohárové kolo Ruhpoldingu

Přesto považuje Hamza za schůdnější cestu rozšíření Světového poháru na deset kol. „Šlo by sice o obrovský tlak na závodníky, kteří už i v současnosti toho mají plné zuby, ale řešením by byla restrukturalizace seriálu. Tak, aby jednotlivá kola nebyla až pětidenní, ale vždy třídenní od pátku do neděle.“

Pokud tento návrh, kteří Češi iniciovali, vedení IBU nepodpoří, chce být Nové Město minimálně liberem s právem pořádat pohár třikrát za čtyři roky.

K prosazení takového záměru potřebují čeští funkcionáři spojence. V porovnání s volbami dějiště mistrovství světa 2013 se přitom už i ti shánějí obtížněji. „Tehdy východoevropské země táhly pospolu. Dnes se blok roztříštil. Trhají se Balkánci. V Rusku pro změnu proti sobě bojují mocenské skupiny,“ líčí Hamza. A Západ, hájící své pozice, jim příliš nepomůže.

Mistrovství světa, nebo pohár?

Větší moc by přineslo zvolení Hamzy na vedoucí posty v IBU. Na příštím volebním kongresu chce o ně usilovat. „Ale zatímco dříve kandidovalo na šest místopředsedů IBU sedm lidí, dnes jich je třeba až třicet. Všichni chtějí být při rozhodování o penězích. My také.“

Současně se pokusí Češi licitovat. Nové Město už ohlásilo kandidaturu na mistrovství světa v letech 2020 či 2021. „Osm let po předchozím šampionátu se nestává, aby někdo získal znovu pořadatelství,“ uvědomuje si nicméně Hamza. Protikandidáty mají být Anterselva, Oberhof, Pokljuka a Ťjumen.

„Musíme proto zvážit, zda upřednostníme kandidaturu na mistrovství světa za každou cenu, nebo z ní dočasně ustoupíme výměnou za jistotu tří svěťáků ve čtyřech letech,“ naznačuje.

Hamzův štáb, útočící na přední pozice ve světovém biatlonu, je stále relativně malý a snaží se chovat skromně. Ovšem současně vědí: „Je důležité mít největší závody i doma, aby fanoušci cítili větší sounáležitost s týmem a aby děcka viděla na vlastní oči své vzory.“

Že budou proti společenství mocných tvrdě bojovat, je bez pochyb.

„Nehodláme stát v koutě a s pokorou přijímat všechna rozhodnutí IBU tak jako dřív,“ slibuje šéf českého svazu. „Víme však, že si vše budeme muset tvrdě odpracovat.“

Nechtěné dítě už není zticha.

Začalo i křičet.

A dožaduje se „hraček“, o nichž se domnívá, že si je zaslouží.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze