Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


U zkoušek se člověk zapotí víc než na střelnici, říká biatlonista Soukup

Biatlonista Jaroslav Soukup na návštěvě fakulty sportovních studiií Masarykovy univerzity v Brně. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

17 2014
Pouze na skok si zatím Gabriela Soukalová troufne na školní půdu. "Teď si vůbec nedovedu představit, že bych něco studovala. Práce mi zabírá 95 procent dne a dělám, co můžu, abych si vůbec stihla odpočinout po tréninku, který byl poslední rok doslova na padnutí," prohlásila česká biatlonová superstar při středeční návštěvě Masarykovy univerzity, kde besedovala se studenty.

To jiní členové biatlonové reprezentace do zdejších lavic usedají pravidelně. "Musíme dohánět resty s denními studenty, takže jsme teď na fakultě pečení vaření. Už se tak těším, až začneme trénovat střelbu," usmívá se Eva Puskarčíková, která navštěvuje Fakultu sportovních studií MU spolu s Jitkou Landovou, Michalem Krčmářem a Tomášem Krupčíkem.

"Potřebují základ do života a studium otevírá dveře dál. Ohromně si cením, že se zde pro sportovce vybudovalo takové zázemí," podotýká trenér lyžařů s flintou Ondřej Rybář. On sám v Brně pokračuje v doktorském studiu, jeho svěřenec Jaroslav Soukup to dotáhl na magistra. "Bylo to docela dlouhé, ale nakonec to dopadlo a je ze mě magor," kření se majitel dvou medailí z poslední olympiády v Soči.

Fotogalerie

Pětileté studium Tělesné výchovy a sportu protáhl na osm roků.

"Bylo to náročné. Je třeba se domlouvat s profesory, kteří dost chtějí, abyste byl ve škole na každou hodinu. Jenže my býváme přes sezonu hodně daleko, takže to fakt nejde a musí se to dohánět," přibližuje Soukup, který louskal skripta, kde se dalo.

"Člověk třeba sedí u oběda, dlabe ho do sebe a u toho kouká do knížek." Bylo studium zábava, nebo spíš nutné zlo? "Každý předmět je jiný. Některý člověka chytne, některý ho moc nezajímá, takže je to s ním složitější," sděluje Soukup.

Třeba obávaná anatomie jej zaujala. "Bylo pro mě zajímavé poznávat své tělo. Když mě něco bolí, můžu víc přemýšlet o tom, čím to může být." Zato s gymnastikou se trápil. "To bylo složitější, zas takový šikula nejsem." Při své profesi zažije spoustu stresových chvil, zejména na střeleckých položkách. Zkouškám se to však prý nevyrovná.

"Když je při závodě teplo, zapotí se člověk i u té střelby. Ale ve škole je zpocený víc," líčí nyní 31letý sportovec, který s protekcí za reprezentování Česka počítat nemohl. "Ze začátku mě nikdo ani neznal. Ke konci už jo, ale nijak to neprožívali." V Brně našel nejen školu, ale také zastánce a rovněž přítele v osobě docenta Jana Ondráčka, který pomáhá biatlonistům zvládnout studium.

Že by šlo o přehnané úlevy, o tom nechce trenér Rybář ani slyšet. "Kdo chce něco kritizovat, ať si nejdřív vyzkouší, jak je to náročné."  

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze