Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štafeta Soukalová, Vrabcová, Moravec, Bauer. Už brzy nemusí jít o fantazii

Momentka z biatlonových závodů v Soči | foto:  Michal Sváček, MAFRA

22 2014
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Jedenáct disciplín už mají biatlonisté v­ olympijském programu, přesto nemusí jít o konečný stav. V neděli dopoledne, při finále Světového poháru v Oslu, představí dalšího kandidáta: sprint smíšených dvojic. Což je závod, v němž si předávají štafetu muž a žena a každý z nich absolvuje 2x2 položky.

Zatím jde pouze o exhibici, do níž nenastoupí ani ti nejlepší, aby neplýtvali silami před finálovými závody s hromadným startem, které absolvuje v neděli po poledni 30 nejlepších mužů i žen.

"Pokusím se postoupit do hromaďáku. A když se mi to nepovede, pojedu mix dvojice," říká Jaroslav Soukup.

Dává nové disciplíně šanci? "Víc zemí v ní bude mít šanci skončit na medaili a rozdíly budou minimální. To se divákům může líbit," uvažuje. "Ale byl by to na olympiádě nebo na mistrovství světa další start. Už by šlo o příliš velkou zátěž."

Veronika Vítková má snadnou radu: "No tak se šampionát o tři dny prodlouží. Uchytila se mix štafeta, uchytí se i dvojičky."

Václav Fiřtík, šéf českého svazu a viceprezident IBU, je nicméně v tomto směru skeptický: "Smíšený závod dvojic zůstane spíše exhibicí." Takovou, jaká se v mírně obměněné podobě pořádá každoročně po Vánocích v Gelsenkirchenu.

Stejný osud patrně čeká i v pravidlech již zakotvený supersprint jednotlivců na 2,4 až 3,6 km se dvěma střelbami. Kdo mine, může v něm třikrát dobíjet. Když ani pak neskolí všechny terče, je diskvalifikován.

Přesto Fiřtík vidí disciplínu, která může program her doplnit. Dokonce se už testovala na olympiádě mládeže v Innsbrucku 2012: smíšená štafeta běžců a biatlonistů. "Střídavě v ní startují biatlonistka, běžkyně, biatlonista, běžec. Pro diváky by to bylo atraktivní."

Jen si představte v Soči sestavu Soukalová, Vrabcová, Moravec, Bauer. Medailová šance by tu rozhodně byla. I když norský tým, například ve složení Bergerová, Björgenová, Svendsen, Sundby by se jevil takřka neporazitelným. 

Zda se tuto lyžařsko-biatlonovou štafetu podaří prosadit už do programu zimních her v Koreji 2018, ukáží nejbližší léta. Ale jestliže mohla v Soči soutěžit o olympijské medaile družstva krasobruslařů, aniž by se tento závod předtím alespoň jednou otestoval na mistrovství světa, tak proč vlastně ne?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze