Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jablonecký šéf Matouš: Biatlon nebude masový sport, nemůžeme vzít každého

ZASNĚŽENÁ STŘELBA. Momentka ze stíhacího závodu biatlonistek v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

10 2015
Osm olympijských medailí ze Soči, tři tituly mistrů světa a naposledy úspěchy na Světovém poháru v Novém Městě. Klub SKP Kornspitz Jablonec je vyhlášeným centrem biatlonu a ve svých řadách má ty největší hvězdy. Úspěchy posledních let mu přinesly nového sponzora i zájem mladých adeptů.

Biatlon byl v českých podmínkách dlouho opomíjeným sportem. Dnes doslova válcuje jiná odvětví. Jedno však platí pořád: kompletní reprezentační tým v čele se jmény jako Soukalová, Vítková, Moravec či Šlesingr se připravuje pod hlavičkou jabloneckého klubu.

„Snažíme se reprezentantům vytvořit ideální tréninkové podmínky, když se vrátí ze závodů ve světě do Jablonce,“ říká Jan Matouš, šéf SKP Kornspitz Jablonec.

V Česku v posledních letech panuje doslova biatlonová mánie. Přináší to něco i vašemu klubu? Třeba nové sponzory?
Ano, podařilo se nám sehnat nového partnera a nyní ho máme i v názvu. Uzavřeli jsme s ním smlouvu na celé olympijské období. Nejsme fotbal, kam tečou miliony, ale jsou to finance, které nám pomůžou podpořit seniorskou reprezentaci a značná část zbude i na mládež.

Musíte vzhledem k popularitě odmítat nové zájemce o biatlon?
Do kategorie žáků se nám hlásí dost děcek. Je ale nutné si uvědomit, že nejdřív se musí naučit kvalitně lyžovat klasikou i bruslením, a teprve pak se jako nástavba může začít dělat střelba. Nejsme velký klub, teď máme asi 16 žáků plus skupinu dorostu a juniorů. Nikdy nebudeme masovým sportem, nejsme schopni nabrat třicet děcek jako lyžaři.

Co byste doporučil rodičům, jejíž dítě se zhlédlo v Soukalové či Moravcovi a chce se dát na biatlon?
U nás to není jako ve fotbale, kde si nadějné hráče už v raném věku stáhnou do Prahy. Takhle se to dá dělat až v kategorii dorostu, kde můžeme zájemcům nabídnout tréninky a studium na sportovním gymnáziu. Pokud jde o žáky, velmi dobře spolupracujeme s lyžařským oddílem v Janově. Mají tam spoustu dětí, z nichž některé pak bereme na biatlon. U žáků je obecně rozumné, aby sportovali ve svém nejbližším okolí.

Fotogalerie

Máte dostatek trenérů?
Většinou jsou to bývalí biatlonisti, závodnickou praxi ničím nenahradíte. Pro reprezentaci tu máme šest profesionálních trenérů, další dva jsou u sportovního centra mládeže. Jeden trenér se stará o žáky, ale tam je i hodně dobrovolných pomocníků.

Jak se jablonecký klub podílí na reprezentaci?
Reprezentace má hlavní podporu od dvou subjektů: biatlonového svazu a centra sportu ministra vnitra, kde jsou všichni členové národního týmu zařazeni. My v klubu se jim snažíme vytvořit ideální tréninkové podmínky, když se vrátí ze závodů ve světě do Jablonce.

Plánujete nějaké vylepšení areálu v Břízkách?
Nemáme ambice dělat z toho areál pro Světový pohár. Na to je ideální Nové Město a jedno takové centrum v naší republice stačí. My chceme být špičkovým tréninkovým areálem. V Břízkách bychom chtěli posílit zasněžování, abychom mohli připojit víc sněhových děl, a prodloužit asfaltovou dráhu. To jsou věci, které by kvalitu tréninků ještě zvýšily.

Nevnímáte Nové Město jako konkurenci Jablonci, který byl tradiční baštou biatlonu?
Určitě ne. Já osobně jsem podporoval, aby v republice bylo víc míst, kde by se biatlon dal dělat. Je jen dobře, že v Novém Městě postavili takový areál. Nainvestovalo se tam kolem 400 milionů, my v Jablonci jsme o řád níž. Ale my máme ambice pořádat české soutěže, i ty je potřeba dělat.

Je dlouholetým zvykem, že v jabloneckém klubu je soustředěna celá reprezentace. Bude tahle tradice pokračovat?
Věřím, že ano, je to i navázané na resortní zabezpečení od ministerstva vnitra, takže elita je zajištěná sociálně i tréninkově. Na úrovni mládeže jsou sportovní centra, kterých je asi pět, a tam se připravují junioři a dorostenci.

V posledních letech na závěr sezony pořádáte v Jablonci závody s největšími českými hvězdami. Můžou se diváci na podobnou lahůdku těšit i letos?
Určitě něco uspořádáme, termín je 25. a 26. března. Je ovšem otázka, jestli půjde o jednodenní exhibici nebo o seriózní mistrovství republiky. Záleží na tom, kolik budeme mít v areálu sněhu.

Řekněte upřímně: Nepřekvapuje vás, jak moc je nyní biatlon populární?
A víte, že ani ne? Odjakživa je to zajímavý sport, kde není rozhodnuto do poslední chvíle. Spíš mi dřív bývalo líto, že u nás o tom nikdo neví. Cesta k popularitě vedla přes média. Jakmile se v Novém Městě začaly pořádat mezinárodní závody a biatlon pronikl do České televize, všechno se změnilo. No a druhá věc jsou samozřejmě výsledky našich závodníků. Kdyby vyhrávali jen Němci a Norové, zájem by nebyl takový.Najdete na iDNES.czmobilní verze