Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonová hvězda Domračevová spolupracovala s KGB. Ale proč?

Darja Domračevová | foto: AP

13 2016
K poslednímu závodu nastoupila před více než rokem. A přesto se jméno běloruské biatlonové hvězdy Darji Domračevové v poslední době opakovaně objevuje ve zprávách. Nejprve když uvedla, že očekává potomka - a potvrdila, že jejím partnerem je fenomenální Ole Einar Björndalen. A nyní znovu, neboť se řeší její spolupráce s běloruskou KGB.

Aktuální zjištění pochází z webových stránek klubu Dynamo, jehož je loňská vítězka Světového poháru členem. Web uváděl, že měla Domračevová v tajné službě hodnost poručíka. Po nějaké době informace zmizela - s tím, že už není aktuální.

„Domračevová pracovala pro KGB do června 2014, nyní už zaměstnancem není,“ řekl mluvčí běloruské KGB Dzmitryj Pobjaržyn webu Naviny.by.

Fotogalerie

Tím tedy zprávu potvrdil. Jenže co si pod ní lze představit? Znamená to, že byla Domračevová špehem?

„Každý, kdo ví, jak fungují sportovní orgány v Evropě, tak si uvědomuje, že mnoho elitních sportovců pracuje nějakým způsobem pro svou zemi. Mohou dostávat nějakou částku od armády či dalších orgánů, policie nebo ministerstva vnitra,“ napsala 29letá Domračevová v e-mailu norskému mediálnímu domu VG.

„Stejné to bylo i se mnou. Podobně jako je v Norsku stipendium od norského olympijského výboru, dostala jsem ho já od ministerstva vnitra.“

Finanční příspěvky pobírala zhruba 8-10 let, spolupráci ukončila po olympiádě v Soči, kde získala tři zlaté medaile. „Nikdy jsem pro KGB nevykonávala žádné politické úkoly. Jen jsem dostávala stipendia, abych se mohla soustředit na sportovní kariéru.“

Tu přerušila Domračevová před začátkem minulé sezony kvůli mononukleóze. Už tehdy se začalo spekulovat o možném těhotenství, Běloruska ho potvrdila letos v dubnu. Potomek by se jí a biatlonové legendě Björndalenovi měl narodit počátkem října.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Najdete na iDNES.czmobilní verze