Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fourcadové jako Böové? Ne, druhou sourozeneckou slávu překazil Moravec

SOUROZENECKÁ RADOST. Ve sprintu na světovém šampionátu získal medaili zlatý Johannes (uprostřed) i jeho o pět let starší bratr Tarjei Bö, který skončil třetí. | foto: Reuters

13 2015
Co může být víc než dostat se na mistrovství světa na stupně vítězů? Ocitnout se tam se sourozencem! V sobotním biatlonovém sprintu to dobře poznali vítězný Johannes a bronzový Tarjei Bö. Ve čtvrtek to samé ve vytrvalostním závodu mohli dokázat Martin a Simon Fourcadové. Jenže radost jim překazil Ondřej Moravec.

Johannes Bö a Tarjei Bö, Simon Fourcade a Martin Fourcade.

Elitní biatlonisté světa - a zároveň dvě sourozenecké dvojice. Jedenadvacetiletý Johannes Bö je nastupující superstar, o pět let starší Tarjei se vrací do formy po zdravotních problémech.

Třicetiletý Simon Fourcade se roky drží mezi elitou. Jeho o čtyři roky mladší bratr byl zprvu v jeho stínu, od olympiády ve Vancouveru 2010 je však více vidět Martin. V létě prodělal mononukleózu, dokázal se však rychle zotavit a nyní vede pořadí Světového poháru.

Takové byly jejich příběhy v uplynulých dnech ve finském Kontiolahti.

Když perfektní závod nestačí na medaili

Simonu Fourcadovi chvíli trvalo, než si zvykl na to, že se stal „bratrem ve stínu“. „Bylo těžké přijmout tuhle situaci a učit se od něj, i když jsem starší,“ říkal.

Ale přizpůsobil se. Hůře se sžívá na letošním šampionátu s rolí smolaře. Ve sprintu byl čtvrtý. Nedělní stíhačku měl rozjetou skvěle, jenže dvě chyby na poslední střelbě ho odsunuly až na desáté místo.

Ve čtvrtečním vytrvalostním závodu se rýsovala možnost konečně dosáhnout na medaili. Simon se držel na třetím místě, smál se do kamer. „Zajel jsem nejlépe, jak jsem mohl,“ věděl.

Biatlonista Ondřej Moravec (vpravo) s bronzovou medailí z vytrvalostního závodu...

JEN JEDEN Z BRATRŮ. Ve vytrvalostním závodu slavil zlato Martin Fourcade (uprostřed), na Simona zbylo čtvrté místo.

Jenže nakonec ho radost přešla. S číslem 40 se do cíle řítil Moravec. Po čtvrté střelbě ztrácel na Simona Fourcada 14 sekund, ve finiši byl o pět vteřin rychlejší.

Francouze ovládlo zklamání. Moravec za ním přišel. „Omluvil jsem se mu. Mluvil o tom, že jeho cíl je být společně s bratrem na pódiu,“ popisoval bronzový Čech.

Simon Fourcade litoval, že měl nízké startovní číslo 3. Neměl přehled o tom, jak jedou jeho soupeři. „Ale gratuluju ostatním,“ citoval ho web deníku L’Équipe.

Jeho bratr se v tu chvíli dočkal prvního zlata na letošním světovém šampionátu. Věnoval ho francouzským olympionikům, kteří v pondělí zemřeli při nehodě vrtulníku.

Na stupních vítězů už Fourcadové společně byli, zatím však pouze v závodech Světového poháru. Na mistrovství v Kontiolahti jím zatím tato pocta uniká.

Splněný sen norských bratrů

To pro norské sourozence nemohl šampionát začít lépe. Johannes Bö neměl v sobotním sprintu konkurenci, díky bleskovému běhu si mohl dovolit i jednu chybu na střelnici. Tarjei pálil čistě a doběhl na třetím místě.

Odmala spolu trénovali, soupeřili, ale také se navzájem podporovali. „Byli jsme my dva proti zbytku světa,“ citoval Tarjeiho web listu Verdens Gang. Snili o tom, jaké by to bylo dostat se v individuálním závodě někdy na stupně vítězů společně.

V sobotu to dokázali.

Tarjei byl mladšímu bratrovi při biatlonových začátcích vzorem, stejně jako další norské hvězdy Emil Hegle Svendsen či Ole Einar Björndalen. Nyní se však zdá, že by Johannes mohl svého bratra ve věhlasu ještě překonat. Už ho srovnal v počtu vítězství ve Světovém poháru (8), v celkovém pořadí letošní sezony je pátý, o 18 míst před starším bratrem.

„Slyšel jsem, jak těžké je vyhrát zlato na světovém šampionátu. Ale když jsem to dokázal hned na první pokus, možná to zas tak těžké není,“ smál se Johannes.

Díky povedenému sprintu měli skvělé výchozí pozice i do stíhacího závodu, udržel ji však jen třetí Tarjei, Johannes po osmi (!) chybách na střelnici skončil na 31. místě. Pódium jim uniklo i ve vytrvalostním závodu, velkou šanci stanout znovu společně na stupních vítězů však budou mít v sobotní štafetě.

A třeba i s bratry Fourcadovými.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze