Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štafetu rozhodl fotofiniš. Vyhráli Němci před Norskem, Češi selhali

Adam Václavík (vpředu) na trati štafety v Anterselvě | foto: Český biatlon, Petr Slavík

21 2017
Biatlonoví fanoušci si v sobotu v italské Anterselvě užili dva závody s napínavým dojezdem. Mužskou štafetu o špičku boty Simona Schemppa vyhráli Němci před Norskem, za které finišoval Emil Hegle Svendsen. Češi v sestavě s debutantem Adamem Václavíkem zklamali, skončili až na 13. místě se ztrátou čtyř minut.

Český tým měl v této sezoně problém se druhým úsekem. V Pokljuce tam nepřesvědčil Tomáš Krupčík, v Ruhpoldingu zase pokazil závod zkušený Jaroslav Soukup. Nakonec z toho v obou případech bylo páté místo.

Nyní padla volba na dvaadvacetiletého debutanta Adama Václavíka. Ať se před blížícím se mistrovství světa otrká.

Výsledek? Hrůzostrašný!

On-line reportáž

Štafetový závod na 4x7,5 km jsme sledovali v podrobné reportáži.

Jako by malá dvojka na dresu ničila štafetové štěstí. Smolař Václavík na stojce pětkrát minul terč. Nezvládl opravnou střelbu a obkroužil dvě trestná kola. Ze střelnice odjel s dvouminutovou ztrátou. Vedoucí skupina byla hodně daleko, naděje na solidní umístění ještě dál.

Češi věděli už v polovině: Dneska z toho nic nebude.

Václavík nejspíš doplatil na to, že se vydal na trati ze všech sil. Stahoval totiž ztrátu startéra Moravce, jemuž také moc „nechutnalo“ vysokohorské prostředí v italské Anterselvě. Kdyby tak problémy s aklimatizací byly jediné...

„Měl jsem den blbec,“ řekl ve vysílání České televize zkušený biatlonista. V tlačenici po startu schytal ránu pod bradu od hůlky norského soupeře. Přesto se držel na čele, jenže na střelnici přišly další komplikace se zbraní. Moravec proto strávil na stavu vleže až 49 sekund, na druhou opravnou střelu čekal dlouho. A zaznamenal největší propad - až na 19. místo.

Fotogalerie

Václavík pak svůj úsek nadějně rozjel, „ležku“ měl za nula. Ale smůlu ze dvojky stejně nesetřásl. „Nezdálo se mi, že bych přepálil tempo. Ale přišel tam malinký třes, nepopasoval jsem se s tím dobře. Dvě trestná kola je tragédie, mrzí mě to kvůli klukům, tohle si nezasloužili,“ říkal v televizním rozhovoru udýchaný Čech.

Dva Michalové si tak mohli spíš vyzkoušet trať před nedělním závodem s hromadným startem. Ani jeden z nich pochopitelně nejel naplno. Šlesingr jednou opravoval, předával patnáctý se ztrátou 3:31,6. Krčmář dobíjel dvakrát a nakonec dovezl Česko před Slovinskem a Slovenskem.

„Nemůžu být spokojený. Střelba se nepovedla. Otázka je, jakou roli hrála dokola omílaná aklimatizace,“ prohlásil trenér Michael Málek. „O stažení štafety jsme neuvažovali, to se nedělá. Potřebovali jsme body do hodnocení národů, ale třinácté místo není nic moc. Je to zklamání.“

Německo s Norskem se přetahovaly až do cíle

Ale fanoušci podél trati a na stadionu sledovali přetahovanou o vítězství. Od začátku se v čele střídaly Rusko (nastoupilo bez Antona Šipulina), Německo a Norsko.

Po první střelbě třetího úseku odpadl Dmitrij Malyško. Johannes ThingesBö se držel bezchybného ArndaPeiffera. Byl to jasný vzkaz pro finišující muže - pojedete dva o první místo.

Emil Hegle Svendsen, nebo Simon Schempp?

Nor s Němcem jeli bok po boku i po první střelecké položce, chvíli zvolnili, pak za to zase vzali. Nerozhodla ani druhá střelba.

Podobně jako při závodě žen s hromadným startem to bylo drama až do konce. Lidé na tribunách hnali oba biatlonisty, v cílové rovince jeli vedle sebe. Pomyslnou pásku proťal o desetinu sekundy dříve Schempp, jak ukázala detailní fotografie.

Momentka z mužské štafety v Anterselvě

Anton Babikov nakonec dovezl Rusy na třetím místě. Čtvrtí díky nejlepší střelbě byli Ukrajinci těsně před Rakouskem.

Francouzi bez lídra Martina Fourcada nestačili ani na Američany a se skóre jednoho trestného kola s celkově čtrnácti dobíjeními skončili sedmí.

Výsledky Světového poháru v Anterselvě

štafeta mužů 4x7,5 km

1. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) 1:13:57,2 (0 tr. okruhů + 7 dobíjení), 2. Norsko (Birkeland, L'Abee-Lund, J. Bö, Svendsen) -0,1 (0+9), 3. Rusko (Cvetkov, Garaničev, Malyško, Babikov) -33,6 (0+9), 4. Ukrajina -46,7 (0+5), 5. Rakousko -49,2 (0+8), 6. USA -1:04,9 (0+10), ...13. ČR (Moravec, Václavík, Šlesingr, Krčmář) -4:01,7 (2+11).Najdete na iDNES.czmobilní verze