Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nemoc. Nejhorší forma v životě. A pak výhra. Vše vyšlo, jásal Björndalen

ZASE NA NEJVYŠŠÍM STUPNI. Ole Einar Björndalen po triumfu ve vytrvalostním závodu v Östersundu. | foto: Reuters

3 2015
Byly doby, kdy takový obrázek už pomalu zevšedněl. Červená kombinéza, na hlavě červená čepice, ruce zdvižené nad hlavou a úsměv od ucha k uchu. Ole Einar Björndalen vítězí. Ve středu, když už to málokdo čekal, se stejná scéna odehrála znovu.

Na areál ve švédském Östersundu už dávno padla tma. Všichni favorité byli v cíli. Jenže výhru ve vytrvalostním závodě jim vyfoukl někdo jiný. „Biatlonový Jágr“, 41letý veterán, nejúspěšnější zimní olympionik všech dob a rekordman své disciplíny i dalších zimních sportů.

Očima Ondřeje Rybáře

šéftrenéra českých biatlonistů

„Je to profík každým coulem. Snaží se tomu dát to, co ve svém věku potřebuje a řeší detaily. Když si někdo koupí kamion a udělá si stoprocentní podmínky na trénink, odpočinek a regeneraci mezi tréninky, což je v tom věku zapotřebí, tak se tomu nedá říct jinak než stoprocentní profesionál. Jestli si výhru někdo zaslouží, tak je to určitě on.“

Ve středu si připsal 95. výhru v biatlonovém Světovém poháru (další triumf přidal mezi běžci). Tomu se nikdo nemůže rovnat: ani sjezdařská legenda Stenmark (86 výher) či běžecká královna Björgenová (72).

„Hodně to pro mě znamená,“ řekl Björndalen na tiskové konferenci. „Nikdy bych si nepomyslel, že dnes vůbec budu na startu poté, čím jsem si prošel v létě. Nikdy v životě jsem nebyl v tak špatné formě.“

O čem mluvil? V létě norského biatlonistu trápila nemoc. Šest týdnů nemohl trénovat. Nevěřil, že se vůbec dostane do norského týmu.

Nakonec v něm ale zase byl. Pravda, běžecky už nezáří tak jako dříve, za nejrychlejším Martinem Fourcadem zaostal o více než minutu a půl. Jenže diváci zbystřili, když se po prvních třech čistých položkách v Östersundu držel v čele.

STŘELBA HO PODRŽELA. Ole Einar Björndalen ve vytrvalostním závodu v Östersundu.
LEGENDA V AKCI. Ole Einar Björndalen ovládl vytrvalostní závod v Östersundu a...

Bylo zřejmé, že rozhodne poslední střelba. Björndalen zvládl první ránu, druhou, třetí... Pak zpomalil. Věděl, že teď se závod láme. Počkal si na čtvrtou ránu... a trefil!

Poté i pátou. A mohl ujíždět vstříc dalšímu triumfu. Ještě sladšímu než řada dřívějších, vždyť na výhru ve Světovém poháru čekal přes tři a půl roku! Naposledy ovládl stíhací závod v Kontiolahti v únoru 2012.

„Dnes všechno vyšlo. Jsem moc spokojený. Vedl jsem si nejlépe, jak jsem mohl,“ řekl Björndalen. Jaké je tajemství jeho úspěchu? Prý nic výjimečného. „Jen mám pořád obrovskou motivaci.“

Fotogalerie ze závodu

I díky ní oživil naději, že by jednou mohl pokořit i magickou hranici stovky triumfů. „Získat to může. A bylo by to něco neuvěřitelného,“ řekl šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář. „Je vidět, kolik sportu podřídí. I v přípravě. Pořídil si kamion, do něj trenažér na kolečkové lyže. Jde si za svým cílem.“

Ten si stanovil už dříve - bude jím mistrovství světa 2016 v jeho rodném Norsku. Ideální kulisa pro rozlučku s výjimečnou kariérou. „Loučit se mu bude těžko. Ale možná je lepší skončit na vrcholu. A doma by to bylo symbolické,“ kývl Rybář.

A Björndalen stále ukazuje, že tečka klidně může být i vítězná.Najdete na iDNES.czmobilní verze