UDRŽELA. Norka Marit Björgenová vyhrála poslední letošní závod Světového poháru. | foto: AP

Běžkyně na lyžích Björgenová slaví narozeniny: vyhrála finále SP

• 1
Nadělila si skvělý dárek ke kulatinám. V den svých třicátin vyhrála norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová závěr čtyřdílného finále Světového poháru - závod na 10 kilometrů volně s handicapovým startem.

Druhá ve Falunu doběhla celková vítězka sezony Polka Justyna Kowalczyková, bronzová příčka patří Švédce Charlotte Kallaové.

Do závěrečného závodu sezony nastupovala trojnásobná olympijská šampionka Björgenová s výrazným náskokem 50 sekund, který si vyjela v předchozích třech dílech severského turné.

Všechny lyžařky musely bojovat s hustým sněžením a hlubokým sněhem po celé délce trati. Trojnásobná olympijská vítězka Björgenová však svůj náskok bezpečně udržovala a dojela si pro vítězství a prémii 41.250 švýcarských franků (729 tisíc korun).

Vítězství norské závodnice nebylo žádným překvapením. V sezoně dokázala ovládnout šest závodů SP. Přesto jí to na celkové prvenství v seriálu nestačilo.

Po dvojnásobném bodovém zisku zakončila sezonu na celkové druhé příčce klasifikace. Celkové prvenství měla už dlouho dopředu zajištěno Kowalczyková.

Polka vyhrála sedm závodů včetně Tour de Ski a ovládla konečné pořadí 31dílného seriálu se ziskem 2064 bodů.

Nedělní závod znamenal rozlučku s kariérou pro několik velkých závodnic. Do sportovního důchodu odchází někdejší mistryně světa a vítězka SP Virpi Kuitunenová z Finska, nebo italská veteránka Sabina Valbusaová.

výsledky

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu (Švédsko): Ženy - 10 km volně: 1. Björgenová (Nor.) 31:58,0, 2. Kowalczyková (Pol.) -51,9, 3. Kallaová (Švéd.) -1:12,8, 4. Steiraová (Nor.) -1:16,7, 5. Roponenová (Fin.) -2:38,2, 6. Šmigunová-Vähiová (Est.) -2:40,2, 7. Johaugová (Nor.) -2:49,0, 8. Olssonová (Švéd.) -2:53,2, 9. Saarinenová (Fin.) -3:01,9, 10. Laurentová-Philippotová (Fr.) -3:03,2.

Konečné pořadí SP (po 31 závodech): 1. Kowalczyková 2064 b., 2. Björgenová 1320, 3. Majdičová (Slovin.) 1191, 4. Saarinenová 1123, 5. Follisová (It.) 908, 6. Steiraová 892, ...59. Rajdlová 97, 63. Janečková 80, 66. Nývltová (všechny ČR) 76.