Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bez klobouku bos. Jak teenager z Jemenu cupital pro osobní rekord

Jemenský běžec Abdullah Al-Qwabani nastoupil do rozběhu závodu na 5000 metrů na atletickém MS v Pekingu bos. | foto: Reuters

26 2015
Peking (Od našeho zpravodaje) - Mo Farah spurtoval pro bezpečný postup do finále a po triumfu na desítce myslí na mistrovství světa v Pekingu na titul i v polovičním závodě. "Zlato mi dodalo sebedůvěru," říkal Brit a spěchal odpočívat. "Snad dobře zregeneruju." Mnohem větší potlesk však slyšel klučík z Jemenu a opačného konce startovního pole. Byl sice o 3 minuty pomalejší než vítěz, ale běh naboso Čínu zaujal.

Databáze Mezinárodní atletické federace toho o něm moc neříká. Snad je to, že je mu šestnáct a že na letošním mistrovství světa v krosu skončil na 105. místě. Důvod informačního embarga? Když se na „exota“ Abdullaha Al-Qwabaniho v Ptačím hnízdě slétli reportéři, zastavila je jazyková bariéra.

Proč běháte bos? ptali se ho. „Rád cítím zem pod nohama,“ přeložili si jeho posunky. A aby závodník vysvětlil, jakou radost měl z účasti na mistrovství světa, ukázal znovu na své nohy a pak na srdce.

V závodě na 12,5 okruhu bojoval daleko za favority a když Farah rozkmital 200 metrů před cílem nohy do spurtu, podruhé v závodě Al-Qwabaniho předběhl. Dvě kola si pak mladíček užíval exkluzivní pozornost, jen na něj koukaly tribuny stadionu. A hnaly ho potleskem.

Jemenský běžec Abdullah Al-Qwabani nastoupil do rozběhu závodu na 5000 metrů na...

Jemenský běžec Abdullah Al-Qwabani nastoupil do rozběhu závodu na 5000 metrů na atletickém MS v Pekingu bos.

Reprezentant Jemenu skončil daleko poslední ze všech 39 závodníků, kteří nastoupili do dvou běhů, přesto měl radost. V Pekingu si vytvořil osobní rekord 16:02,55 minuty.

„Na dráze vypadal velmi čerstvě,“ pochválil ho Caleb Ndiku, keňský vyzyvatel Faraha a loňský halový mistr světa. „Myslím si, že když má někdo talent, může se z něj stát úžasný atlet. Musí ale nabrat ještě spoustu zkušeností, ale jo, může být dobrý.“

Zatím však Al-Qwabani získal jen jeden titul - nejrychlejší mezi bosými.

Autor:


Témata: Farah, Mo Farah, Peking
Najdete na iDNES.czmobilní verze