Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Běžec Bauer nechtěl být „hloupej sportovec“. Teď bude studovat jazyky

Lukáš Bauer - Nejlepší běžec světa na lyžích Lukáš Bauer v Jablonci zapózoval s replikami korunovačních klenotů. | foto: Roman ČejkaMF DNES

1 2009
Odoperovaná nosní přepážka lyžaři Lukáši Bauerovi pomohla, aby se mu snáze dýchalo. Od uplynulého čtvrtka se však stříbrnému medailistovi z mistrovství světa běhá lépe ještě z dalšího důvodu. Spadla z něj totiž tíha školních povinností. Vítěz Světového poháru 2008 dokončil bakalářská studia. Teď jej čeká dlouhý pobyt u moře a trénink s německým kamarádem René Sommerfeldtem.

Ještě ve čtvrtek ráno, cestou na závěrečné zkoušky, se v autě díval do studijních poznámek, zatímco manželka Kateřina řídila. Bauer, vyhlášený perfekcionista, nehodlal ve škole zklamat. "Sám jsem na sebe dost přísný. A taky jsem si říkal: Co když zkoušky neudělám? To všichni řeknou: no jo, sportovec hloupej," líčil Bauer. "Je super, že nejsem jen schopný běhat na lyžích, ale i něco zvládnout."

Sportovec roku: Lukáš Bauer

Obhájil bakalářskou práci a studium ekonomického oboru na Vysoké škole baňské uzavřel zkouškami ze základů podnikatelské činnosti, legislativy životního prostředí a managementu a informačních systémů. "Na potítku jsem si myslel, že co jsem napsal, nebude stačit. Ale při ústní části jsem ještě něco vypotil. Nakonec to šlo."

Teď si dá od vysokoškolských studií roční pauzu, během níž se chce věnovat jazykům, přesněji angličtině, němčině a ruštině. První z nich bude zdokonalovat. "Gramatiku v angličtině neřeším, ale domluvím se obstojně." Německy mluví lépe jeho malý syn Matyáš. "U mě je němčina nulová." Rusky se běžec na lyžích učil krátce na základní škole.

"Přijde mi trochu blbé, když se s ruskými závodníky musím bavit anglicky. Vzpomenu si na čtyři slovíčka v ruštině a pak nevím. A navíc v Otepää, kde je po Novém Městě nejlepší atmosféra ve Světovém poháru, hodně novinářů mluví rusky. Bývají docela neodbytní." A Bauerovi se v Estonsku docela daří, letos tam závod vyhrál. "Věřím, že tamním novinářům ještě dám důvody se mě na něco ptát."

Bauer
a Němci

Český běžec na lyžích bude znovu víc trénovat
s německým kamarádem René Sommerfeldtem. "Snad i díky mému přesvědčování se René rozhodl ještě rok pokračovat. To byl hlavní cíl: pomoct jemu i sobě, abych většinu tréninků doma neabsolvoval sám." Možnost kompletní přípravy jen a pouze
s německým týmem Bauer zavrhl. "To by byla rána pod pás trenérovi Mírovi Petráskovi. Plán se řídí podle něj."

K tomu by mu měla pomoci také operace nosní přepážky, kterou už má za sebou. "Nos, to je úplně nová dimenze. Při normálním tempu udýchám běh jen jím. Předtím jsem nevyšel schody bez toho, abych nemusel dýchat pusou. Nos jsem dřív využíval možná na deset procent normální funkce."

Samozřejmě, že když zvýší tempo, jen nos mu nestačí. "Běžel jsem i pár rychlejší tréninků s německým týmem, tam už jsem se trochu zadýchal." Operace by však měla zejména omezit jeho časté nemoci. "Nos teď snad nebude zdrojem bacilů," věří Bauer. "Uvidíme v zimě."

Na sníh se mohl podívat už na konci června při letních závodech v Norsku. Nicméně tohle pozvání musel běžec na lyžích odmítnout. Po reprezentačním soustředění v Itálii se Bauer chystá na závod horských kol. "A pak mi doktoři doporučili jet na tři týdny k moři, aby se co nejvíc podpořila léčba astmatu."

Co pro jednoho zní jako báječný relax, bude pro Bauera trochu utrpením. "Vydržet tři dny u moře, to je celkem v pohodě. Pak už mi to ale přijde jako ohromná nuda. Skoro jako ve filmu Motýlek vím, jaká vlna přijde." A tak vyjede do Chorvatska, kde bude i blízko hor. "Jde o to dýchat slaný vzduch a ne se vyloženě válet v moři." Bauer totiž nemiluje ani vodní sporty a hrátky. V tréninku občas využíval kajak. "Ale spíš se cachtám, než že bych plaval."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze