Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výměna lyžařských generací. Na Bauera a spol. se tlačí mladí dravci

HVĚZDA A JEHO NÁSTUPCE? Sedmatřicetiletý Lukáš Bauer (vpravo) se blíží konci kariéry, dvacetiletý Petr Knop by ho mohl nahradit. | foto: Zuzana Panská

31 2014
Hlavní hvězdě běžců na lyžích Lukáši Bauerovi je 37 let. Jeho vrstevníci Martin Koukal či Jiří Magál už skončili. A tak přichází čas na výměnu generací. V nové sezoně se můžete začít učit dosud neznámá jména: Petr Knop, Jakub Gräf nebo Jacob Tony Kordač.

Mohou z nich být jednou hvězdy? To se teprve uvidí. Zatím se učí vedle zkušenějších Martina Jakše a Aleše Razýma. Bauer se na svou - poslední? - sezonu připravuje individuálně.

I proto je hlavním vzorem pro trojici mladíků Jakš, bronzový medailista z Vancouveru. „Není to tak, že co řeknu, to udělají. Ale vidím, že následují, občas se poradí, někdy si uděláme srandu. Parta je dobrá,“ těší ho.

Není to tak dávno, co do týmu přišel jako benjaminek on, nyní je tahounem. Nedýchají už i jemu mladící na záda? „Někdy dýchám já jim,“ usměje se. „On je to mluvka, ne všechno myslí vážně,“ reaguje Knop.

Spolu s Gräfem a Kordačem neplní tradiční roli „bažantů“, tak jak je známá v kolektivních sportech. Nenosí lyže, nebojí se vedle „mazáků“ projevit. „Kluci přišli s vizitkou svých výkonů. Ví, že nemůžou chtít po Jakšíkovi, aby uklidil koš. Ale ostych, co se týče tréninku, tam nevidím. Spíš si berou ze zkušenějších kluků inspiraci,“ podotkl trenér mužské reprezentace Miroslav Petrásek.

Samotného ho těší, že po letech zase přišel do týmu nový impulz. „Vždycky to kolektiv oživí. I trenéra, který nevídá pořád ty samé tváře. Myslím, že i Aleš (Razým) s Martinem (Jakšem) s klukama lehce omládli. Fungují jako tým, což poslední roky tak dobré nebylo,“ řekl 48letý kouč.

Pro trojici neokoukaných tváří je velkou motivací probojovat se do mužské štafety, někdejší parádní disciplíny českého lyžování.

Běžec na lyžích Petr Knop
Běžec na lyžích Jacob Tony Kordač
Běžec na lyžích Jakub Gräf

NOVÉ HVĚZDY? Zleva 20letí Petr Knop a Jacob Tony Kordač a 23letý Jakub Gräf by se rádi stali nástupci Bauera a spol.

Vždyť ještě na olympiádě ve Vancouveru 2010 brala bronz, jenže s obměnou týmu a přibývajícími léty u hlavní hvězdy Bauera jsou její ambice skromnější. „Chtěl bych, aby byla na mistrovství světa do šestého místa. Mluvit o medaili by bylo odvážné,“ pronesl Petrásek.

Tři místa ve štafetě jsou takřka jasná, připadnou zkušeným Bauerovi, Jakšovi a Razýmovi. Na pozici čtvrtého má zatím nejblíž dvacetiletý Petr Knop. „Loni byl pátý na mistrovství světa juniorů. I v trénincích zvládl všechno dobře,“ všiml si kouč Petrásek. „Pak jsou tam dva Kubové (Gräf a Kordač), u nich uvidíme až v sezoně.“

Všichni tři spíš zatím budou sbírat zkušenosti na největších scénách. Příběh Jakše jim však může být inspirací. „Doufám, že do dvou tří let budou v áčku platnými nástupci Bauera a dalších,“ řekl Petrásek.

Po chvíli odpovídání otázek se zkušený trenér omluví. „Už musím jít,“ řekne a otočí se k trojici mladíků. „Musím odvézt kluky do školy.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze