Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez snížení platů by volejbalisté Ostravy extraligu zřejmě nehráli

Volejbalisté Ostravy věří v medaili, i když klubu chybějí peníze. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

1 2009
Pokud by volejbalisté DHL Ostrava nepřistoupili na snížení platů, klub by extraligu v nadcházející sezoně nehrál. "I tak se to dá říct," připustil František Kopecký, předseda správní rady. "Odměny hráčů jsou největší položkou v našem rozpočtu a ten jsme kvůli krizi museli snížit o třetinu."

Na kolik, neprozradil. "Úsporná opatření jsme zavedli už začátkem roku. Snad nám pomohou přežít tuto sezonu," prohlásil Kopecký.

Nový extraligový ročník začíná ve čtvrtek. Nováčkem je Slavia Havířov, která soutěž získala od vítěze první ligy EGE České Budějovice. "Chceme se především udržet a přilákat fanoušky," řekl havířovský trenér Ivan Pelikán. "Náš kádr je vyrovnaný, není postavený na hvězdách."

S výjimkou tří hráčů, blokařů Kotase a Širokého a univerzála Kramára, mají ostatní extraligové zkušenosti. "Především potřebujeme rychle najít stabilitu na postu přihrávajícího smečaře," upozornil Pelikán. "Důležité bude, jak sezonu odstartujeme."

Havířovští od 18 hodin v hale Slavie v ulici Astronautů hostí Zlín, Ostravští mají volno. To pro to, že soutěž má po odstoupení juniorské reprezentace jen 11 mužstev. Ta se v základní části utkají stejně jako v minulé sezoně tříkolově.

"To, že má liga jedenáct týmů, je holý nesmysl," podotkl ostravský trenér Jaroslav Tomáš. "Jsem ale rád, že teď máme pět dnů k dobru kvůli zraněním."

Problémy s kotníky mají Jan Václavík, Jaromír Švasta a Roman Kozák, se zády Martin Klapal. "Až na Václavíka by měli být ostatní v pořádku," věří trenér Tomáš. "Snad jsme si už zranění vybrali."

Ostravští do extraligy vstoupí v pondělí doma od 18 hodin televizním utkáním s Příbramí. Z minulého kádru jim chybějí čtyři hráči: Radek Motys šel do Českých Budějovic, Petr Štika do Sokola Hrabová, Petr Kořistka ukončil činnost a Vojtěch Malínek je na hostování v Palkovicích, kam zamířil i Tomáš Kuchař.

Snad ještě budu pro tým přínosem, doufá Zvolánek

Po tom, co v roce 2006 Jakub Zvolánek vybojoval s DHL Ostrava mistrovský titul, odešel do zahraničí. Nyní se do extraligy vrací v barvách nováčka Slavie Havířov. "Těším se," přiznal Zvolánek, který je hrajícím manažerem klubu. "Zase mám nějaký rok navíc, tak uvidíme, co z toho bude. Už to asi nebude jako před deseti roky, ale věřím, že mohu být občas pro družstvo přínosem."


Bylo těžké dát tým pro extraligu dohromady?
Všechno je o penězích. Z toho, jaké byly naše ekonomické možnosti, vychází i náš mančaft.


A ty možnosti byly jaké?
Největším naším garantem bude město. Zatím se nám nepodařilo sehnat většího sponzora, máme jen pár menších. Od toho se odrazíme a věříme, že někoho ještě najdeme.


Co ukázala příprava?
Naše výsledky mě docela překvapily. Byli jsme na všech extraligových turnajích a na žádném jsme nepropadli, všem jsme byli vyrovnaným soupeřem. A poslední turnaj v Bialsko Biale jsme vyhráli.


Na úvod hostíte Zlín, což je extraligový průměr.
To ano, ale podařilo se mu poskládat slušný, zkušený mančaft.

Nahrávač Zaťko je optimista, věří v medaili

Juraj Zaťko

Ostravští volejbalisté mají nižší platy, odešel jim zkušený univerzál Radek Motys, ale nahrávač Juraj Zaťko se nového ročníku extraligy nebojí. "Oproti minulé sezoně, v níž jsme byli třetí, se náš kádr až tak nezměnil," prohlásil Juraj Zaťko, ostravský kapitán. "Náš tým má na to, aby zopakoval předešlé umístění, anebo aby na tom byl ještě lépe."

Z čeho pramení váš optimismus?
Hlavně z toho, že většina týmů spíše oslabila. My ne. Logicky by tak nadcházející sezona měla být lepší. A vypadá to tak i herně. Máme hráče, i nové, kteří jsou schopni hrát extraligu. Věřím, že se v konkurenci nejlepších celků neztratíme.

Odešel vám ale univerzál Radek Motys. Nebude chybět?
Pokud budeme všichni zdraví, tak odchod Motyse je v porovnání s minulým rokem jediná změna v základní sestavě, i když na klíčovém postu. I minulou sezonu jsme ale museli improvizovat, když byl Radek zraněný.

Je pro vás těžké sehrát se s mladými kluky, kteří do mužstva přišli?
Ani ne. Tím, že jsou mladí, tak jsou učenliví a hlavně snaživí. Mladí se prosadí právě jen tou snaživostí, bojovností, tím mi to i ulehčují, snaží se přizpůsobit. Kdežto když přijde hotový hráč, který je sebevědomý, tak mohou vzniknout problémy.

Takže zkušenějšímu hráči byste se musel přizpůsobit i vy, nahrávač?
Všechno je o kompromisu. Mladí kluci se ale musejí více přizpůsobit nahrávači, není to ale despotické, je to o spolupráci.

Jsou největším problémem týmu před startem ligy zranění?
Když jsem se k týmu vrátil po mistrovství Evropy, tak jsem byl šokovaný. Šli jsme se fotit a tři hráči i trenér přišli o berlích. To je ohromný počet. Hlavně mě mrzí zranění hráčů ze základu, Václavíka, Klapala. Ti se těžko nahrazují. To nás na začátku sezony může trochu poznamenat.

Aby extraliga v Ostravě zůstala, jednalo vedení klubu s hráči o snížení platů. Bylo těžké na to přistoupit?
Každý jsme si uvědomili, že ekonomická situace je zlá, takže jiná možnost nebyla. Hledali jsme kompromisy a ty jednotliví hráči s vedením našli. Jaké však mají mí spoluhráči kontrakty, to opravdu nevím.

A nemyslel jste na odchod z klubu?
S Ostravou mám ještě smlouvu.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze