Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Až na ten parakotoul to bylo výborné, glosuje čtvrtfinalista Berdych

NA ZEMI. Český tenista Tomáš Berdych v osmifinále Australian Open upadl. | foto: AP

19 2014
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - V prvních čtyřech zápasech na Australian Open 2014 odehrál tenista Tomáš Berdych 53 gamů na servisu. Ani jeden neztratil. Soupeřům "půjčil" pouhé čtyři brejkboly. Přesto po osmifinále s Jihoafričanem Andersonem říkal: "Snad jenom s podáním jsem nebyl úplně spokojený. Na jedné straně kurtu jsem trochu bojoval s větrem. Mohlo to být lepší."

Jinak ovšem těžko hledat na Berdychových vystoupeních v Melbourne Parku nějaké vady. Na klíčový druhý týden našetřil spoustu sil. Hned ve čtvrtfinále proti španělskému zarputilci Davidu Ferrerovi se mu budou hodit.

"Moc se na ten zápas těším," prohlásil Berdych. "Naše poslední dva mače na konci minulé sezony byly super, byť jeden pro mě nedopadl dobře."

Že má znamenitou formu, předvedl osmadvacetiletý ranař i v nedělním utkání s Kevinem Andersonem, jehož pokořil podesáté za sebou.

Mělo na vás vliv, že jste ve vzájemných střetech nad Andersonem vedl 9:0?
Já myslím, že ne. On si to v sobě asi nese víc. Ale z mého pohledu to moc neznamená. Projdu si, jak probíhaly předchozí zápasy. Vypíchnu si pár bodů, které chci přenést do toho aktuálního. Uvědomím si, že ta statistika je pozitivní. A to je asi všechno.

Fotogalerie

Promítají se tu do zápasů některé věci, které jste pilovali v přípravě?
Vzhledem k tomu, že mi na ni nezbylo moc času a bral jsem antibiotika, tak bych to v přípravě moc nehledal. Ale po příletu sem jsme dobře potrénovali. Připadá mi, že tady je ta práce efektivnější. Že když sem člověk přiletí z druhého konce světa, kolikrát si připadá, jako by doma nic nedělal. Důležitější je, co člověk zvládne ve zdejších podmínkách.

Výborně jste se pohyboval. Až na to zakopnutí a pád v závěru, že?
Ano, až na ten parakotoul to bylo fajn. Mám radši pozdější zápasy, nejsem úplně ranní ptáče. Takhle navečer moje tělo funguje líp a je to vidět. Cítil jsem se výborně.

Jste počtvrté za sebou v Austrálii ve čtvrtfinále. To se vám na jiných grandslamech nepovedlo. Čím to?
Asi je v tom víc důvodů. Sedí mi zdejší povrch. Nejenže je rychlejší, ale taky šetrnější k tělu než dřív. Když je hezké počasí, míče víc letí, což je pro mě plus. Líbí se mi, že netrávím dlouhou dobu v zácpách, všude to mám kousek, lidi jsou příjemní. Mám to tady prostě rád.

Dvakrát jste tu ve čtvrtfinále prohrál s Djokovičem, jednou s Nadalem. Právě s nimi máte nejhorší bilanci. Jak velká je výhoda, že tentokrát potkáte Ferrera?
Na jednu stranu k tomu musím přistoupit úplně stejně jako k jinému čtvrtfinále grandslamu. Na druhou stranu, není to ani jeden z těch dvou. Mluvit o třetím hráči světa, že je to výhoda... No, v uvozovkách je. Ale hlavně je dobře, že mi v nádrži zůstalo dost benzínu. Budu ho potřebovat.

Ferrer je naprosto odlišný typ hráče než Anderson. Už jste na něj vymyslel taktiku?
Nehodlám nějak překopat svou hru. Ale nějaký plán mám. Detaily si s dovolením nechám pro sebe. On moje záměry asi v zápase odhalí dost brzo, ovšem každá minutka utajení je dobrá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze