Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdycha čeká třetí premiéra, Bosňan Džumhur. Zkusím ho uvařit, řekl

DLOUHÁN A JEHO SERVIS. Takto podával Tomáš Berdych v zápase dlouhánů s Francouzem De Schepperem. | foto: Reuters

15 2014
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Tenista Tomáš Berdych rovněž ve svém třetím utkání na Australian Open 2014 narazí na protivníka, se kterým se zatím v kariéře nepotkal. Jedenadvacetiletý Bosňan Džumhur získal právo vyzvat světovou sedmičku poté, co jeho chorvatský sok Dodig vzdal. "Uvařil se. Nevydržel to horko," řekl Berdych. "Zase mě čeká neznámý soupeř. Zkusím uvařit já jeho."

Ve své oblíbené Hisense Areně, jednom ze tří největších stadionů v Melbourne Parku, působil Berdych sebevědomě a klidně.

Dvoumetrového leváka De Scheppera nepustil k jedinému brejkbolu. Nastřílel 29 "winnerů", udělal pouze 13 nevynucených chyb. V jednu chvíli získal při svém podání 15 bodů za sebou. Na kurtu se zdržel jen 102 minuty.

"Ušetřil jsem energii. Hrál jsem bez výkyvů. Neztratil jsem si servis, z čehož mám zvlášť velkou radost. Využil jsem šance, které jsem si vypracoval," konstatoval spokojeně.

Jste se svým výkonem zase o něco spokojenější než po 1. kole?
Nemusím na sebe tlačit, abych byl každý zápas lepší a lepší. To není vždycky potřeba. Soupeř byl jiný, s jiným stylem. Mně se povedlo přizpůsobit svou hru, v pohodě jsem to zvládl.

V čem byl De Schepper nejvíc nepříjemný?
Soupeř v 1. kole se snažil hrát razantně, agresivně, sám potřeboval nějaký rytmus. Kdežto tenhle kluk pokaždé předvedl něco jiného. Střídal rychlý servis s podáním s rotací. Najednou se objevil na síti. Pak hrál dvě výměny zezadu, jednu pomalu, další zrychlil. Kdybych se na něj nenachystal, mohlo to být nepříjemné.

Fotogalerie

Jak jste se vyrovnával s horkem?
Počasí hrálo spíš pro mě, s tím jsem neměl problém. Svým způsobem mám rád extrémní podmínky.

Nastoupil jste někdy v horším pařáku?
Ten dnešní patří k největším, jaké jsem zažil. Naštěstí nebylo tak moc vlhko.

V úterý řada hráčů i trenérů navrhovala, aby se program přerušil. Co si o tom myslíte?
Jsem člověk, který dodržuje pravidla.  Řídím se jimi. Je pravda, že už nevím, kdy jindy by chtěli do programu zasáhnout. Jak velké vedro by muselo být. Ale já se snažím hlavně co nejlépe připravit a přežít. Rozhodování nechám lidem, kteří turnaj řídí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze