Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě tenistky už se ptaly: Zahrál by si se mnou Berdych mix v Riu?

Tomáš Berdych | foto: AP

17 2015
Trenér Dani Vallverdu mu radí: Vyzkoušej na olympiádě v Riu všechny disciplíny, co můžeš. Dvě české tenistky se už zajímaly: Nehrál by se mnou Tomáš Berdych smíšenou čtyřhru? A sám šestý hráč světa dumá: „V mixu je nejkratší cesta k medaili... Budu o tom přemýšlet.“

I pro Berdycha platí, že 2016 = rok velkých výzev. Rok, kdy se vrátí do Davis Cupu - a také doba olympijská.

Třicetiletý tenista se chystá na své čtvrté hry. Roky se drží mezi elitou, ale medaile mu zatím chybí.

Kromě dvouhry se chystá nastoupit do čtyřhry, kde obnoví spojení s Radkem Štěpánkem, úspěšné hlavně z daviscupových bitev.

A nevylučuje ani smíšenou čtyřhru. „Mix začíná o chvíli později, člověk má den navíc na to se rozhodnout,“ prohlásil hráč, který se tento týden připravuje na novou sezonu na tenisové Spartě.

Naposledy na hrách v Londýně vypadl v singlu v prvním kole, v deblu ve druhém, přesto má k olympiádě zvláštní vztah. Aby ne: v roce 2004 v Aténách porazil ve druhém kole tehdejší světovou jedničku Rogera Federera - a svět si poprvé výrazněji všiml vytáhlého mladíka s tehdy ještě dlouhými vlasy v culíku.

„Je to pořád nejsilnější vzpomínka - a už je poměrně dost stará. Bylo by hezké mít aktuálnější,“ řekl Berdych.

Tenisový rok má vrcholů mnoho. Pro hráče jsou grandslamy zpravidla prestižnější než olympiáda. Přesto si i Berdych uvědomuje výjimečnost klání, které ho příští rok v Riu čeká. „Olympiáda je něco jiného, něco navíc. Dá se to přirovnat k Davis Cupu z hlediska sledovanosti, zájmu, nejde jen o tenisové publikum,“ líčí česká jednička.

V tenise už zažil mnohé. Sotva se mu rozklepou kolena, když naživo vidí hvězdy typu Djokoviče či Federera. Na olympiádě má však možnost potkat i celebrity z jiných sportů. Po Pekingu 2008 nadšeně mluvil o setkání se sprinterem Asafou Powellem či plavcem Michaelem Phelpsem.

„V Londýně byl tenis jinde, takže tam mi to chybělo. Ale jinak je to zážitek navíc - vidět je tam všechny. Zažít, jak oni fungujou, sledovat je ve chvílích, které jindy vidět nemůžeme,“ vyprávěl Berdych.

Jistotu olympiády zatím nemá. Nejprve musí odehrát první kolo Davis Cupu v Německu, aby splnil kritéria Mezinárodní tenisové federace. „Budu k dispozici, aby to bylo zase lepší než letos.“

Rok plný zkoušek a velkých šancí čeká.Najdete na iDNES.czmobilní verze