Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


A teď vzhůru na Djokoviče. Nemám co ztratit, tuší Berdych

Tomáš Berdych v duelu s Davidem Ferrerem. | foto: Reuters

2 2016
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Někdy s ním hrál vyrovnaněji, jako v Monte Carlu či v Dubaji. Jindy šlo o jednostranná utkání. Ale výsledek byl v deseti posledních zápasech pokaždé stejný: triumf Novaka Djokoviče. „Tak teď další pokus,“ utrousil Tomáš Berdych. Se světovou tenisovou jedničkou se ve čtvrtek od 13 hodin utká o semifinále Roland Garros. „Nemám co ztratit,“ tuší Čech.

V Paříži je chladno. Je Djokovič na antuce a v těchto podmínkách spíš k poražení?
Čím jsou podmínky nestandardnější, tím je to pro mě lepší. Když kurt není úplně ideální, mám větší šanci. Může do toho ještě trochu foukat, pršet. Ale samozřejmě se může stát, že ho to popadne a člověk bude muset výsledek jen vstřebat.

Kurzy a přímé přenosy

Roland Garros

Co vám na těchto podmínkách svědčí? Že míče méně skáčou?
Přesně tak. Pořád jsem schopný vyprodukovat dost razance a těžké míče mi nevadí. A pokud balon zase tak vysoko nevyskočí, tak někdo, kdo má postavenou hru na tom, že si otevírá vysokým odskokem kurt, ztrácí výhodu a nemá moc co s míčem dělat. Pak pro mě balon zůstává skoro v ideální pozici, můžu daleko víc tvořit, diktovat.

V Paříži jste ještě nikdy na centru nevyhrál. Věříte, že se to povede dnes konečně změnit?
Už je načase. Prohrál jsem tady na centru dost zápasů. Z grandslamů je to jediný, kde jsem nevyhrál.

Fotogalerie

Jak k pohodě přispívá dočasný trenérský záskok Luka Kutanjac?
I když je to všechno hodně narychlo, řešíme spolu i zápasy, taktiku. On je v tom velký profík. Moc se neznáme, ale má na tenis dobrý pohled. A má odstup. Není to tak, že by chtěl najednou všechno měnit, což se nedá. Každopádně nemá cenu říkat jedno nebo druhé jméno, je to o práci celého týmu. Všechno nám tu dobře funguje, cítím se dobře. A to je nejdůležitější.

Dva dny se v Paříži takřka nehrálo kvůli dešti. Přijde vám nedůstojné, že na Roland Garros stále není střecha?
Nevím, jestli používat zrovna slovo nedůstojné. Ale na to, jaký je to turnaj a jaká je to akce, obrovsky úspěšná a výdělečná, tak mi tohle přijde docela bez respektu k nám hráčům. Všude se o to snaží, ať už tradiční Wimbledon, nebo New York. Říkali tam, že to snad ani není realizovatelné – a letos tam střecha bude. Když ji tam na takovém obrovském kolosu zvládli během dvou let... Tady vidíte, že je to víc o turnaji než o hráčích. Nemělo by se zapomínat na to, že takový turnaj by bez hráčů neexistoval.

V úterý jste chvíli hrál v dešti. Bylo to o zranění?
Když to klouže, kurt není úplně způsobilý. A oni se to snaží jen tlačit, aby nahnali nějaký čas. To může být fakt nebezpečné. V úterý mohlo k něčemu dojít, kurt byl totálně lesklý a strašně kluzký.

Jak jste snášel čekání na zápas?
Bylo tak ošklivě, že jsme aspoň nemuseli pořád z kurtu a na kurt. Ale náš sport je sám o sobě strašně náročný. A když se přidají takové podmínky, že celý den čekáte a nevíte, kdy a jestli půjdete hrát... Tenis je jediný sport, který tohle má. Nedovedu si představit, že by tohle zkusil třeba fotbal.Najdete na iDNES.czmobilní verze