Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Švihák Berdych v Melbourne baví. Udolá i světovou trojku?

Tomáš Berdych rozdává po postupu do čtvrtfinále Australian Open podpisy fanouškům. | foto: Reuters

20 2014
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Rychlík z Valašského Meziříčí dál sviští prvním grandslamem sezony. Jen se zatím neví, která stanice bude konečná. Tomáš Berdych počtvrté za sebou postoupil do čtvrtfinále tenisového Australian Open, kde ho teď čeká španělská výzva - David Ferrer.

"Letos se cítím nejlíp," pravil po triumfu nad 19. nasazeným Andersonem z JAR, jehož skolil podesáté za sebou. To zní slibně. Zvlášť když ani jeho čtvrté letošní vystoupení na modrém melbournském betonu netrvalo ani dvě hodiny.

Berdych švihal raketou s okouzlující lehkostí. Byl pružný, pohyblivý, vyladěný. V Melbourne postupuje bez ztráty jediného setu i podání. "Ušetřil jsem dost energie. Bude se mi hodit," řekl bezmála dvoumetrový Valach.

V úterním čtvrtfinále, které má začít podle programu ve 4:30 středoevropského času, totiž narazí na světovou trojku Davida Ferrera, řečeného Ferru (ferruginoso je španělsky železný).

Tomáš Berdych ve třetím kole na Australian Open.
Tomáš Berdych během pauzy v utkání třetího kola Australian Open.
Český tenista Tomáš Berdych hraje osmifinále Australian Open.
Tomáš Berdych se raduje z postupu do osmifinále Australian Open.

Odolného zarputilce z Valencie zdobí vynikající kondice. Doběhne a vrátí i skoro ztracené míče. Berdych s ním má nelichotivou bilanci 4:7, ale na grandslamu se ještě neutkali a poslední dvě partie na podzim 2013 zvládl Čech na tvrdém povrchu v hale slušně. V Paříži podlehl 6:4, 5:7, 3:6 a v Londýně vyhrál 6:4, 6:4.

"Moc se těším," přiznal, ale chystanou taktiku nijak rozebírat nechtěl. "Nehodlám nějak překopat svou hru. Ale nějaký plán mám. Detaily si s dovolením nechám pro sebe..."  

Má radost, že se tentokrát vyhne nejméně oblíbeným rivalům Djokovičovi a Nadalovi. Právě oni (Srb dvakrát a Španěl jednou) ho tu v minulých letech vyřadili. "Na jednu stranu k tomu musím přistoupit úplně stejně jako k jinému čtvrtfinále grandslamu. Na druhou stranu, není to ani jeden z těch dvou. Mluvit o třetím hráči světa, že je to výhoda... No, v uvozovkách je. Ale hlavně je dobře, že mi v nádrži zůstalo dost benzínu. Budu ho potřebovat," tuší česká jednička.  

Fotogalerie

Berdych je v pohodě, třeba v osmifinále proti Andersonovi připomínala jeho palba ohňostroj. Uvolněným švihem svých dlouhých paží posílal sedmý hráč žebříčku míče k lajnám. Následovalo hučení z obecenstva, v němž se mísil údiv, obdiv a nadšení. Sestřih jeho 38 "winnerů" by vydal na docela dlouhý a velice působivý klip.

Berdych se zároveň znamenitě bránil. Pohyboval se na svou výšku neskutečně hbitě a pružně, skoro jako by tančil. Blýskl se několika prohozy. Na dvorec přitom nakráčel s pokorou a dokonale soustředěný.

Řada Australanů mu přeje, některé okamžiky jeho posledního zápasu provázel hromový aplaus. I při jeho sobotním tréninku oblehli plot u kurtu a Berdych se jim po práci trpělivě podepisoval.

Pozornost u protinožců přitáhl i svým "argentinským trikem". Tenisová módní policie není jednotná, někdo švihákovi z Valmezu dres chválí, jinému nesedí kombinace s červenými kraťasy. Sponzorská firma však musí být navýsost spokojena. O žádném jiném kusu oděvu se v Melbourne Parku nemluví víc.

Než na turnaji dorazí na konečnou, chtěl by ho Berdych ještě několikrát předvést.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze