Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych zahnal horečku a zase skolil leváka: Sbírám příjemné věci

TOHLE VYŠLO. Tomáš Berdych ve druhém kole Australian Open. | foto: AP

21 2015
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Jako by los na Australian Open chtěl připravit tenistu Tomáše Berdycha na případné čtvrtfinále proti Rafaelu Nadalovi, postavil proti němu v úvodu dva leváky. Turnajová sedmička po Fallovi bez zásadních potíží porazila i Melzera. Příští překážka? Rozjetý Srb Troicki, který včetně kvalifikace v Sydney vyhrál deset mačů v řadě. Berdych s ním má bilanci 5-1.

Melbourne se po chladnějším týdnu znovu rozpaluje a teplota ve stínu se vyšplhala ke třicítce. Ve slunečním žáru na rozpálených betonových kurtech panovalo kolem poledne samozřejmě ještě větší horko, které přinutilo Berdycha znovu nasadit bílou kšiltovku.

„V takových podmínkách jsem prostě musel,“ řekl po vítězství nad Rakušanem Melzerem, jehož z hlediště podporovala manželka Iveta.

Berdych o první set perně bojoval. Dvojchybou pustil soka do vedení 3:5, hned vzápětí si však díky bekhendovému prohozu po čáře vzal ztracené podání zpět a tie-break ovládl suverénně 7:0. Ve zbytku střetnutí už dominoval.

NA SERVISU. Tomáš Berdych ve druhém kole Australian Open.
TENIS V MELBOURNE. Tomáš Berdych ve druhém kole Australian Open.
SOUSTŘEDĚNÍ. Tomáš Berdych ve druhém kole Australian Open.

„On hrál chytře. Plán mu vycházel, já byl nejdřív trochu ospalý,“ řekl. „Ale po prvním setu jsem na jeho taktiku našel recept. Zvykl jsem si na podmínky. Byl jsem bystřejší a rychlejší.“

V úterý jste s levorukým australským juniorem v hale pečlivě piloval přechod k síti, na níž jste byl v utkání docela úspěšný. Takže se vám to vyplatilo?
Určitě. Už jsme na tom pracovali předtím v přípravě. A i jinak se ukázalo, že včerejší trénink byl dobrá volba.

Se svým týmem jste se schovali pod střechu. Pročpak?
Při prvním utkání dost foukalo, v úterý to nevypadalo o moc líp. Já mám rád svůj rytmus. Nechtěl jsem venku honit míč ve větru. V hale jsem si odehrál, co potřebuju. Do zápasu pak jdu s pocitem, že mám dobré načasování.

Fotogalerie

Jak jste se vyrovnal s poledním žárem?
Naštěstí to šlo. Přitom včera večer mi nebylo do skoku. Celou noc jsem měl teplotu. Naštěstí jsem to do rána vyležel a vypotil. Teď se cítím úplně super. Byla to jen nějaká rychlovka.

Loni jste měl v tie-breacích nelichotivou bilanci 9-16. Tady jste zatím oba zvládl. To potěší, že?
To se určitě hodí. Tyhle příjemné věci člověk postupně sbírá. A až pak přijde opravdu těžká chvíle, kdy potřebuje vytáhnout něco zvláštního, má je v rukávu. Rozhodně je to lepší, než mít za sebou pět ztracených tie-breaků. Je to jenom nějaká statistika, ale člověku to nepřidá.

Velký rozruch tu způsobilo oznámení vašeho zasnoubení s přítelkyní Ester. Překvapilo vás to?
Pro mě to není novinka. Stalo se to už během dovolené po loňské sezoně. Bylo legrační, že jsem měl plán, ale tři dny mi ho kazilo počasí. Nakonec to klaplo. Požádal jsem ji o ruku po večeři na pláži.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze