Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Že nebudu na startu Zlaté lyže, asi obrečím, tuší Vrabcová-Nývltová

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová | foto: ČTK

22 2016
Ve sbírce jejích úspěchů má čestné místo pátá příčka z olympijského závodu v Soči na 30 km volnou technikou nebo celkové šesté místo v loňském ročníku prestižního seriálu Tour de Ski.

Přesto se na přelomu listopadu a prosince jméno aktuálně nejlepší české běžkařky Evy Vrabcové-Nývltové skloňovalo v souvislosti se zcela jiným tématem. Jejími vážnými zdravotními problémy.

„Myslím, že už o tom bylo napsáno tolik, že se k tomu není potřeba vracet,“ nechtěla včera Vrabcová-Nývltová znovu otvírat téma svých předchozích potíží s metabolismem. „Teď už budu koukat jenom dopředu,“ řekla odhodlaně.

K vašemu vynucenému převozu do nemocnice se vyjadřoval kdekdo. Jak jste to tehdy vnímala?
Samozřejmě si každý může udělat názor, jaký chce. Lidé komentují kdeco. Spousta lidí si ráda přihřeje svou polívčičku. Každý má právo vyjádřit svůj názor. Nicméně, mě se to nedotýká. Protože vím, že to, co dělám, dělám nejlépe, jak můžu. Člověk občas udělá nějakou chybu. Vím, že jsem měla svoje problémy. Ale stojím si za tím, jak to bylo.

Po vynuceném volnu jste začala s tréninkem. Máte za sebou i soustředění na Kanárských ostrovech. Jaké bylo?
Bylo super, na tom soustředění jsme naběhali velké množství kilometrů. Po návratu po nemoci vše probíhalo tak, jak mělo. Dokonce mám všechna vyšetření od lékařů a vše je v pořádku.

Takže už jste zdravá?
Úplně stoprocentně se to ještě říct nedá. Ale je to na hodně dobré cestě. Doufám, že už to bude jenom a jenom lepší. Doktoři říkají, že ano. Takže by to měla být otázka už jen pár týdnů.

Máte už nějakou vizi, kdy byste se mohla vrátit zpět do závodní stopy? Nebo jsou takové plány ještě předčasné?
Spíš je to předčasné. Nějakou vizi samozřejmě mám, ale zatím to nechci úplně šířit ven.

Víkendový Světový pohár v Novém Městě na Moravě však jako aktivní závodnice nestihnete. Jak moc to mrzí?
To, že nebudu stát na startu, hodně bolí. Závody v Novém Městě mám hodně ráda, je tady fantastická divácká atmosféra. Takže doufám, že si to užiju, byť v roli diváka. I když to asi obrečím.

Na místní tratě se ale určitě vydáte alespoň tréninkově.
To ano. Doufám, že tady zase natrénuji dost kilometrů. A využiju tento čas k tomu, že zde začnu nějakým způsobem všechno dohánět.

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová na trati závodu na 10 kilometrů volnou...
Eva Vrabcová-Nývltová ve skiatlonu na MS ve Falunu.

Takže to pro vás bude takové kondiční soustředění?
Asi i tak se to dá říct. (usmívá se)

Při závodech svých kolegů se vydáte do hlediště, nebo budete třeba i pomáhat u trati?
Když už jsem tady, tak toho využiju a na závody se přijdu podívat. Je tady spousta holek, i ze zahraničí, které moc ráda uvidím. Řada z nich mi vyjádřila podporu, když jsem odjížděla ze svěťáku a byla jsem nemocná. Takže je ráda pozdravím.

A ta případná pomoc?
Uvidíme, co bude potřeba. Když bude někdo chtít, ráda pomůžu. Určitě vím, že mám v sobotu po závodech autogramiádu. Ale doufám, že se třeba dostanu i k holkám a budu si s nimi moct nějakým způsobem popovídat. A třeba i předat zkušenosti. I když, nepředpokládám, že to bude potřeba. (směje se)

Zmiňujete autogramiádu. Jak se těšíte na setkání s českými fanoušky?
Pro mě jsou všichni fanoušci, kteří při mně stáli i při těch horších dobách, hodně důležití. Nesmírně si vážím toho, že jich bylo tolik. Moc ráda je uvidím a poděkuji jim osobně.

Letošní zimní sezona pro vás bude kratší. Přenesou se vaše nedávné zdravotní problémy nějak také do letní sezony, během které se věnujete běhu?
Doufám, že ne. Zimní sezona bude hodně krátká. Měla jsem měsíční volno, které tak nebudu mít na jaře. Už teď jsem zahájila přípravu i na příští rok. A co se týče běhání v létě, tak na mých plánech se rozhodně nic nemění.

Takže platí, že se chcete poprat o nominaci na olympijský maraton v Rio de Janeiru?
To je trošku jinak, nemám cíl probojovat se do Ria. Mám cíl běžet maraton v Praze. A podle času se uvidí.

Květnový Pražský maraton si tedy ujít nenecháte?
Určitě ne. Protože já jsem bez závodního tempa poloviční. Teď mi to strašně moc chybí. Hrozně se těším, až mě bude čekat nějaký ostrý start. Letošní zimní sezona pro mě bude opravdu hrozně krátká. To na uspokojení nestačí. Takže budu ráda, že se můžu občas proběhnout závodně.

Jak náročné je vlastně kombinovat běžecké lyžování a běh?
Vůbec to není složité. Pokud zdraví slouží, je to naprosto slučitelné.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze