Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatá lyže v Novém Městě: atraktivní program i vstup zdarma

Zlatá lyže, ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

19 2016
Už žádné nudné sprinty! Zlatá lyže se letos do kalendáře Světového poháru v běhu na lyžích vrací s velkou parádou. Po čtyřleté pauze budou nejlepší světoví závodníci ve Vysočina Areně bojovat v atraktivních distančních závodech.

„Myslím si, že je to hned o něčem jiném,“ pochvaluje si předseda organizačního výboru Jiří Hamza. „Přeci jen, sprinty ani televizně, ani divácky nejsou tak zajímavé. Aspoň pro naše fanoušky.“

Tentokrát však program závodů v Novém Městě na Moravě bude mnohem lákavější. V sobotu se pojede volnou technikou (ženy na 10km, muži na 15 km), v neděli štafety (ženy 4 x 5 km, muži 4 x 7,5 km).

„Myslím, že i FIS (Mezinárodní lyžařská federace – pozn. red.) už pochopila, že pokud se má jet závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě, pak by to mělo být především o distančních závodech. Doufám, že tomu tak bude také do budoucna,“ přeje si Hamza.

Distanční závody má Vysočina navíc přislíbeny také pro sezonu 2017/2018 (v předběžném termínu 20. a 21. ledna 2018 – pozn. red.). „Je to tak uvedeno v návrhu termínového kalendáře,“ prozradil Hamza. „A za rok 2018 zatím nevidí nikdo,“ doplnil.

Rychle se ale vraťme do současnosti. O víkendu by se v Novém Městě na Moravě měly představit dvě stovky závodníků z více než dvaceti států. „Zatím máme na seznamu 21 zemí a čekáme ještě asi na dvě tři přihlášky,“ prozradil ředitel závodu Vlastimil Jakeš s tím, že je přihlášena kompletní špička. „Teď licitují spíš země, které se pohybují na konci pořadí národů. Řeší finanční otázky a případné kvalifikace,“ pokračuje Jakeš.

Pořadatelé mají jasno: Chceme plný dům a skvělou atmosféru

Přesto, že oficiální program závodů startuje úvodními tréninky až v pátek, první běžkaři společně se svým doprovodem dorazili na Vysočinu už včera. „Přijeli už Poláci, Korejci a část ruské a americké výpravy. Další čekáme zítra, hlavní nápor nás čeká ve středu a ve čtvrtek,“ upřesnil Jakeš.

Momentka ze sprintu dvojic v Novém Městě na Moravě.

Do té doby mají pořadatelé čas na to, aby připravili tratě. „Máme hotový okruh dlouhý 3,3 km, potřebujeme 5 km,“ vysvětluje Jakeš. „Dnes (v pondělí – pozn. red.) jsme začali navážet další pětistovku a do středy budeme pokračovat tak, abychom přichystali celou tu pětku.“

Proměna čeká také areál Vysočina Areny. „Musíme marketingově přestrojit stadion, což dá také hodně práce. To je náročná operace,“ popisuje Jakeš. „Zázemí pro sportovce, trenéry a rozhodčí je již hotové, měli jsme ho připravené už na biatlon,“ připomíná dva týdny starý podnik IBU Cupu.

Právě při něm Vysočina znovu potvrdila velký divácký zájem o sport. Na biatlonový podnik druhé kategorie přišlo první den 4,5 tisíce diváků. Jakou návštěvu očekávají organizátoři nyní? „Myslím, že bude hodně záležet i na tom, kdo bude startovat z českých závodníků. Ale pět tisíc by mělo přijít každý den,“ tipuje Hamza. „S tím, že v sobotu by to mohlo být víc, třeba i osm tisíc,“ přeje si.

K zaplnění tribun a vytvoření tradičně kvalitní divácké kulisy má pořadatelům pomoct i volné vstupné. „Chceme, aby byl plný dům a skvělá atmosféra,“ přeje si Jakeš.

„Jsme v malinko jiné situaci, než když Lukáš Bauer a Kačka Neumannová jezdili ve špičce. Tehdy byl zájem o běžecké lyžování samozřejmě mnohonásobně vyšší, ne žje dnes,“ uvědomuje si Hamza. „Naším cílem je udělat závody na vysoké úrovni, na které přijde co nejvíce diváků,“ dodává.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze