Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vrabcová o finále Tour: Je to boj o přežití. Vrchařka nejsem, ale těším se

Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová v olympijském závodu na deset kilometrů klasickou technikou. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

11 2015
Před rokem, ve své životní sezoně, vybojovala na Tour de Ski senzační osmé místo. V letošní zimě, která doposud byla všechno možné jen ne ideální, je Eva Vrabcová-Nývltové po předposlední etapě Tour dokonce sedmá. A v neděli bude na sjezdovce Alpe Cermis usilovat o vylepšení svého loňského maxima.

V sobotní, předposlední etapě jste se poprvé za sezonu probojovala v pohárovém závodě do elitní desítky. Máte pocit, že jste zpět?
No, určitě je super, že jsem zase v Top 10, ale ty pocity jsou jiné než loni. Tehdy jsem byla na Tour ze své formy víc nadšená. Ale jsem samozřejmě ráda, že jsem se tam dokázala vrátit po všem, čím jsem si prošla.

Therese Johaugová hovořila o své letošní Tour, že byla nahoru-dolů. Bylo to u vás trochu podobné? Ve středu jste se v Toblachu trápila s klasikou, ale nyní jste ji zajela výborně.
Určitě to tak je. Jak říkám, ještě nejsem stoprocentně v pořádku, takže často záleží na tom, jak se ten den vyspím. Ale s čím určitě mám problém a na čem budeme muset zapracovat, je má rychlost. Protože i v té předposlední etapě, jakmile soupeřky na chvilku zrychlily, nebyla jsem je schopná stíhat. Neříkám, že ze mě bude sprinterka, ale v tom tempu mám velkou rezervu.

Kdyby vám však po středeční klasické pětce, ve které jste obsadila až 26. místo, někdo řekl, že za tři dny budete v Tour sedmá, asi byste moc nevěřila, že?
Naštěstí jsem v té pětce neztratila tolik. Ale že dneska budu sedmá, tomu bych určitě nevěřila.

Boj o Top Ten

Ztráty a náskoky Vrabcové na nejbližší soupeřky

4. Hagaová -58,8

5. Kowalczyková -43,1

6. Stephenová -6,5

7. VRABCOVÁ 0

8. Fesselová +0,7

9. Herrmannová +1,3

10. Wikenová +31,3

11. Böhlerová +31,7

12. Kyllönenová +44,6

13. Stadloberová +48,5

Už jste zkoumala odstupy v průběžném pořadí?
Ještě moc ne, ale podle toho, co mám v hlavě, tak si myslím, že se tam sjede skupina závodnic od 6. do 9. místo a že zezadu na nás brzy budou tlačit další holky. Pak je ještě otázka, jak zregenerují holky na 4. a 5. místě. Je to otevřené na obě strany, ale těch lidí na Top 10 je tam pořád hrozně moc. Bude to těžké.

Stoupání na Alpe Cermis z minulých ročníků dobře znáte. Jak ho máte či nemáte ráda?
Tak já určitě nejsem vrchařka, to v žádném případě. Ale tohle stoupání je jiné a výjimečné tím, že už toho máme v nohách tolik. Je to taková třešnička na dortu Tour. Každý, kdo se dostane nahoru, ať už na jakémkoliv místě, si zaslouží obrovské uznání. Já si to vždycky vychutnávám, protože jde o něco úžasného a neopakovatelného a atmosféra na Alpe Cermis je skvělá. Takže se těším, i když je to vždycky „boj o přežití“.

Máte recept, jak rozložit na sjezdovce síly?
Zhruba vím, kde je nejtěžší. Ale nevím, jak tam bude postavený ten „slalom“ vzhůru, jestli tím to stoupání hodně rozbijou. Loni tam těch úseků bylo relativně dost. V takovém případě se na nich dá mírně odpočinout. Ale jinak každý jede v podstatě za své, na nějakou taktiku není prostor.

Nájezd od startu pod sjezdovku bude víceméně přípravnou fází, při které se pokusíte pošetřit síly?
V podstatě ano, zatím to tak vždy bylo. Ačkoliv teď tu máme takové počasí, že nám to třeba vůbec nepojede a bude to dřina i pod tu sjezdovku. Ale jestli to pojede aspoň tak, jako když jsem si byla ten kousek pod sjezdovku projet, bude to skvělé. Pak bychom mohly přijet pod sjezdovku relativně odpočaté.

Popište, jaké pocity potom zažíváte když na vrcholu sjezdovky projedete cílem, na samém konci Tour de Ski?
Loni to byla obrovská euforie, zato v letech předtím jsem si spíš říkala: Uf, mám to za sebou. Ale s odstupem pěti minut po dojetí šlo vždycky o úžasný pocit. Loni se mě držel ještě několik dalších dní, až ve čtvrtek, čtyři dny po Tour, jsem začínala cítit únavu.

Co bude pro vás letos úspěchem? Jakékoliv umístění v Top 10?
Je to tak nevyzpytatelné, že teď neřeknu žádné umístění. Chtěla bych si hlavně sama za sebe ten závod užít a mít z něj dobrý pocit, třeba jako loni.

Tehdy jste už šest dní po skončení Tour jela další závod Světového poháru - a tam vás únava semlela. To letos neuděláte?
Ne ne, vynecháváme bohužel Rybinsk i Otepää, takže spíš půjde o to, abychom vyřešili, jak bude probíhat příprava před mistrovstvím světa. Jsem už zase relativně zdravá, ale je potřeba dotrénovat, co se nestihlo. Té práce je přede mnou strašně moc.Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze