Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžec na lyžích Novák se lepší, týmový šéf Bauer věří ve dvacítku

Petr Novák | foto: eam Pioneer Investments - Craft

17 2016
Deváté místo Slovinky Barbary Jezeršekové a pětadvacáté Petra Nováka byly pro laufaře z Teamu Pioneer Investments - Craft nejlepšími výsledky na zkrácené trati další zastávky série Visma Ski Classics v italském Toblachu. Týmový šéf Lukáš Bauer dojel dvě místa za Novákem.

Dvaatřicet kilometrů z původních padesáti zbylo kvůli nedostatku sněhu z tratě natažené mezi italskými zimními středisky Cortinou d’Ampezzo a Toblachem. Další zastávku Visma Ski Classics proměnila tahle změna v letos nejrychleji jetý závod série.

Z laufařského Teamu Pioneer Investments - Craft v dálkovém běhu na lyžích Lukáše Bauera se vypořádal nejlépe s kvapíkem soupaží pětadvacátý v pořadí Petr Novák, za kterým týmový šéf Bauer zaostal o dvě místa, Jan Šrail dojel třiatřicátý. V ženách se pak devátým místem zaskvěla Slovinka Barbara Jezeršeková. „Závod hodnotím velmi dobře,“ prohlásil Bauer po závodě. Domů na Boží Dar odjížděl spokojený, jeho seskupení se stále drží na šestém místě v pořadí družstev.

Mizerná zima donutila letos pořadatele klasický závod z Toblachu do Cortiny nejen zkrátit téměř na polovinu, ale také prohodit start s cílem, tentokrát se běželo z Pragsu - Braiesu do Toblachu a trať měla celkově lehčí profil, což nakonec vítězného Nora Torda Asleho Gjerdalena donutilo ve dvojičce s krajanem Petteram Eliassenem k ještě zběsilejší jízdě.

Především stále vedoucí muž průběžného pořadí Eliassen nasadil od samého začátku nemilosrdné tempo a z už beztak nevelké skupinky na čele co chvíli odpadal jeden laufař za druhým, až zbyl jen Eliassen a Gjerdalen, který využil ve finiši svých zkušeností s tratí ze závodů Světového poháru a poslední zatáčku na stadionu před cílovou rovinkou využil k vítěznému manévru.

Mezi ženami vyhrála Britta Norgrenová, v této sezoně už počtvrté, mimo jiné Norka kralovala i Jizerské padesátce, a zvýšila svůj náskok v průběžném hodnocení sezony. Z českých laufařů dopadl v Toblachu nejlépe pátý Stanislav Řezáč, který tak ještě o jedno místo vylepšil svůj zatím nejlepší výsledek sezony, který zajel před týdnem na pětašedesáti kilometrech v rakouském Seefeldu.

První soupaž pro Bauera

Lukáš Bauer po osmém místu minulý týden v Seefeldu odjel na trénink do vyšší nadmořské výšky. „Abych měl základ na další náročný program,“ vysvětloval. Po Toblachu jej totiž čeká Světový pohár v Lahti a Tour de Canada. Pak už přijdou na řadu závěrečné dva laufy Ski Classics. Také proto od sebe Bauer v Toblachu tolik neočekával.

Lukáš Bauer

Lukáš Bauer

Navíc jel po problémech s palcem a zlomenými žebry z úvodu zimy na rovinatějším profilu soupaží. „Poprvé od začátku do konce a z toho jsem měl vítr. Tři měsíce jsem nemohl posilovat vršek, ruce odešly, ale nakonec to bylo docela dobré,“ zhodnotil svůj výkon.

Ještě večer před startem si myslel, že pojede na namazaných lyžích a připravoval stoupací vosk. „Ale ráno bylo všechno jinak, úplně se změnilo počasí. Nasněžilo, trať už se neupravovala a nakonec všichni jeli soupaží.“ Také mazání zvolené pro tuto variantu však Bauerovu týmu nakonec vyšlo. „Měli jsme velmi slušné lyže, kluci dokázal reagovat na obtížnou změnu počasí,“ pochvaloval si týmový šéf.

Během závodu se Bauer pohyboval kolem třicátého místa. Na devátém kilometru podjel ze skupinky a zkusil dojet běžce před sebou. „Ale nepovedlo se. Jel jsem pak dlouho sám, což bylo náročné,“ dodal. Až pět kilometrů před cílem ho dostihl týmový kolega Novák a Švéd Anders Södergren a ve finiši s nimi prohrál. „Udělal jsem v závodu dvě tři chybičky, ale po všech problémech si myslím, že je zázrak, jak jsem to soupaží objel,“ usmíval se po dojezdu v cíli.

Důvodem k radosti byl pro něj nejen jeho výkon, ale také ten od nové akvizice této sezony Petra Nováka, který skončil v Toblachu pětadvacátý. „Jsem rád, že zajel lepší výsledek než dosud. Snad bude spokojený a brzy proklouzne do dvacítky,“ věří Bauer. Za příjemné překvapení označil třiatřicáté místo Jana Šraila. „To jsem upřímně nečekal,“ podivoval se nad jeho výkonem. Důležité body při neúčasti nemocné Švédky Liny Krsgrenové přinesla Barbara Jezeršeková, která jela teprve druhý lauf v životě. „A tady měla premiéru jen soupaží, jela druhý závod ve Ski Classics a popasovala se s tím dobře,“ pochválil šéf týmu Slovinku.

Seriál Ski Classics bude pokračovat 6. března, kdy je na pořadu slavný Vasův běh ze Sälenu do Mory na devadesát kilometrů. Bauer tady startovat nebude, ale měla by se vrátit Korsgrenová, pro kterou to je vrchol sezony stejně jako pro Nováka. „Snad se oba představí v nejlepším světle,“ věří Bauer.Najdete na iDNES.czmobilní verze