Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda je můj velký cíl, přiznává běžec na lyžích Fellner

Adam Fellner | foto: Facebook Adama Fellnera

13 2017
Životní výzva se otevřela před Adamem Fellnerem. Závodník v klasickém lyžování se pokusí vybojovat účast na olympijských hrách, které se v únoru konají v jihokorejském Pchjongčchangu. „Je to pro mě jedinečná šance. Dospěl jsem do věku, kdy o olympiádu mohu usilovat a vůbec na ni pomýšlet,“ říká jesenický rodák.

V létě oslavil Fellner čtyřiadvacet let a také rok spolupráce s Lukášem Bauerem a jeho týmem Pioneer Investments. Pod vedením dlouhodobě nejlepšího českého závodníka polyká velké tréninkové dávky a postupně roste.

„Spolupráce je výborná, je toho hodně, co bych vyzdvihl, celkově je to profesionální přístup v profesionálním týmu. Trénuju s výkonnostně lepšími kluky, pořád tedy musím nějaký deficit dohánět, takže už jen tohle hodnotím kladně. Tréninky jsou samozřejmě velmi bolestivé, ale bez nich to nejde, patří k tomu,“ vypráví Fellner.

Bauer si ho vybral do týmu a nabídl mu dvouletý kontrakt právě proto, že v něm vidí potenciál. „Podle indicií, které mám, je se mnou Lukáš spokojený. Všechno směřujeme k zimě, která pro nás je klíčová,“ přiznává.

Velký olympijský sen dostal základy na jaře, kdy Fellner ovládl seriál Slavic Cup. Jako vítěz má poprvé v životě zajištěný pravidelný start ve světovém poháru.

„Měl bych absolvovat první čtyři závody do Vánoc. Budu se tam chtít předvést v dobrém světle a pokud možno si výsledky zajistit účast na olympiádě,“ prozrazuje Fellner svůj plán, ale hned dodává: „Je to velký cíl a bylo by i pro mě překvapení, kdybych se tam dostal. Ale musím si vysoké cíle dávat, navíc už od jara pro to děláme maximum.“

Hodně bude záležet na formě, s jakou Fellner do sezony vstoupí. Pokud by měl jezdit ve světovém poháru na chvostu, o šanci přijde. „Je to ze začátku sezony, kdy je forma špatně předpovídatelná. Ale pokud to půjde, rád bych tam jel,“ tvrdí odhodlaně.

Na čtyři, pět volných míst v reprezentaci pro Pchjongčchang je kolem deseti uchazečů. A závodník Fenix Ski Team Jeseník v minulých letech českou špičku teprve doháněl. Proto je i teď se svými plány opatrný. „Přede mnou je hodně kluků, kteří jsou na tom výkonnostně lépe a k nominaci o krok blíž,“ uvědomuje si.

Fellnerova výhoda však spočívá právě v možnosti ukázat se ve světovém poháru. „Pokud by se mi podařilo nominovat se na olympiádu, chtěl bych tam zajet slušný výsledek a čestně reprezentovat Českou republiku,“ říká s hrdostí.

Posledním testem a loučením s kolečkovými lyžemi byl nejen pro něj start na mistrovství republiky v Liberci. Při výjezdu na Ještěd si jesenický závodník zopakoval loňské třetí místo. Za vítězným Martinem Jakšem zaostal 52 sekund, na stříbrného Matěje Beňuše jich ztratil osm.

„Dlouho jsem bojoval o stříbro, bohužel v posledních dvou stech metrech mi to uteklo. I tak jsem spokojený, je to velmi těžký závod bez jediného sjezdu, kdy si během čtyřiceti minut nemáte kde odpočinout. V zimě takové závody nejsou, takže je to výborné zpestření,“ pochvaluje si Fellner na prahu sezony, která může změnit jeho život.

Stane se ze studenta Univerzity Palackého olympionik?Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze