Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bez diváků? Běžcům na lyžích prý při domácím šampionátu o komerci nešlo

Eva Vrabcová-Nývltová během mistrovství republiky v běhu na lyžích. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

24 2015
Dobře utajený šampionát. Tak by se zatím dalo mluvit o mezinárodním mistrovství republiky v běhu na lyžích, v němž se od středy v Novém Městě na Moravě bojuje o nominaci na mistrovství světa. Tribuny při něm totiž zejí prázdnotou.

Ve hře jsou letenky na mistrovství světa ve švédském Falunu, své umění ve Vysočina Areně předvádí čeští reprezentanti v čele s Evou Vrabcovou-Nývltovou, pátou ženou olympijského závodu v Soči na 30 kilometrů volnou technikou. Přesto republikový šampionát běžců na lyžích v Novém Městě na Moravě zůstává bez diváckého zájmu.

„Myslím, že 99 procent mistrovství republiky se jezdí před podobnou kulisou. Zvlášť ve všední den,“ netrápí tento stav reprezentačního kouče Miroslava Petráska. „Uvidíme, jestli se někdo přijde podívat o víkendu,“ přidává před dnešními závody na 15 km klasicky žen a 30 km klasicky mužů a zítřejšími štafetami na 3x 5 km žen a 3x 7,5 km mužů.

„Když se závodí ve všední den, dala se špatná návštěva opravdu čekat,“ připustila po vítězství ve středeční desítce volně Eva Vrabcová-Nývltová. „Ale pro lepší kulisu se mohlo udělat víc. Kdyby se jelo až ve večerních hodinách, udělala se i nějaká exhibice a pozvaly se známé osobnosti, určitě by se povedlo přilákat větší počet diváků,“ věří šestá žena letošního ročníku Tour de Ski.

„Takový charakter závodů máme na konci sezony, kdy se při druhém mistrovství republiky koná v Harrachově i lyžařská pouť,“ říká sportovní ředitel běžeckého úseku Svazu lyžařů ČR Čestmír Skrbek. „Tady jsme komerční stránku neprosazovali, šli jsme jen po té sportovní,“ doplňuje.

Jaká škoda, chce se dodat! O tom, že v Novém Městě na Moravě umí fanoušci vytvořit parádní atmosféru, totiž nemůže být pochyb. Vyprávět o ní mohou například čeští biatlonisté, které zde za dva týdny čeká Světový pohár. Už nyní se ví, že osmnáctitisícový stadion bude vyprodán.

Fotogalerie

„Ale biatlon je někde úplně jinde. Zvlášť v době, kdy má výsledky a medaile. Navíc je jednoznačně divácky atraktivnější,“ myslí si Vrabcová-Nývltová. „Člověku je líto, že jsme tak pozadu. Ale český biatlon má na nejvyšší úrovni excelentní výsledky, proto je zasloužené, že na něj chodí davy diváků,“ říká Jan Šrail, který ve středu ovládl závod na 15 km volně.

„Ani běžecké lyžování bych ovšem nezatracoval, i když se v poslední době maličko hledáme. Doufám, že se talenty objeví a zase půjdeme nahoru,“ přidává své přání novoměstský závodník.

Je ovšem potřeba přiznat, že porovnávat závody mistrovství republiky a Světového poháru není úplně fér. „Kdyby byla Zlatá lyže nebo Světový pohár, diváci by určitě přišli. Ale při mistrovství republiky bývá atmosféra komornější,“ má jasno Petrásek.

Jestli biatlon klasické běhy skutečně převálcoval, nebo jsou oba sporty divácky podobně zajímavé, se budou moci fanoušci přesvědčit příští rok. To by Nové Město mělo hostit Světové poháry v obou těchto lyžařských disciplínách. Tedy pokud se sežene dostatek financí.

„Přestože běžecký Světový pohár stojí 11 milionů a biatlonový skoro 50, paradoxně se nám v současné době shánějí hůře peníze na běžecké lyžování,“ popisuje předseda organizačního výboru novoměstských závodů Jiří Hamza.

„Za běh bychom byli velice neradi, aby došlo k tomu, co letos museli udělat skokani. Že v Liberci kvůli financím Svěťák zrušili,“ připomíná Skrbek, že Světový pohár ve skocích na lyžích a v severské kombinaci, který se měl konat v termínu 6. až 8. února v Liberci, pořadatelé ze Svazu lyžařů České republiky kvůli chybějícím garancím státních prostředků raději s předstihem odvolali.Najdete na iDNES.czmobilní verze