Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalová elita se vrátí na český písek. V kalendáři je Ostrava

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová (vlevo) a Markéta Nausch Sluková a jejich radost v 1. kole play-off na mistrovství světa ve Vídni. | foto: fivb.com

10 2017
Česká reprezentantka v plážovém volejbalu Barbora Hermannová, která s Markétou Slukovou patří do světové špičky, by se příští rok mohla představit doma v Ostravě. A rovnou ve Světové sérii!

Ostrava je v kalendáři Mezinárodní volejbalové federace FIVB pro rok 2018 uvedena od 20. do 24. června coby předběžná lokalita pro turnaj Grand Prix.

„Pracujeme s variantou Ostrava, která je sice pravděpodobná, ale zatím není nic podložené smluvně,“ uvedl Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu a beachvolejbalový mistr Evropy z roku 1996.

„Jako svaz jsme bojovali o to, aby světovka byla zase v Česku, což se povedlo. Měla by být zajištěna na dva roky,“ uvedl Michal Provazník, člen správní rady Českého volejbalového svazu a někdejší úspěšný plážový volejbalista.

Fotogalerie

Nejnáročnější bude zajistit akci ekonomicky. Jen na odměny pořadatelé potřebují 300 000 amerických dolarů, což je v přepočtu kolem 6­ 700­ 000 korun.

Marek Pakosta si cení především toho, že se do Česka dostane turnaj druhé nejvyšší kategorie. „Nad námi jsou už jen majory a mistrovství světa,“ podotkl. „A zásadní je, že budeme mít muže i ženy. To nám umožní nasadit do hry domácí dvojice bez ohledu na jejich postavení ve světovém žebříčku.“

Pakosta je přesvědčený, že páry Ondřej Perušič - David Schweiner a ­především Michala Kvapilová - Kristýna Kolocová a Barbora Hermannová - Markéta Sluková budou bojovat o účast na olympijských hrách v­ Tokiu 2020.

„Turnaj v Česku tak bude určitá forma podpory našich špičkových týmů s výhledem na olympijskou kvalifikaci,“ dodal Pakosta.

Michal Provazník upozornil, že Ostrava je sice ve hře, ale celá akce se může opět konat v Praze, kde byla zatím v Česku pokaždé.

VÍTĚZNÉ OBJETÍ. Markéta Sluková samou radostí zalehla Kristýnu Kolocovou.

Naposledy se v Česku hrály světové turnaje v letech 2014 a 2015 v Praze na Štvanici. V roce 2014 vyhrál dnes už rozdělený český pár Kolocová - Sluková.

Proč je tedy v kalendáři uvedena Ostrava? „Lidé z mezinárodní federace chtějí mít jasně dané pořadatelské město, takže jsme uvedli Ostravu, kde jednáme,“ řekl Marek Pakosta s tím, že turnaj by měl přispět i k rozvoji plážového volejbalu v daném regionu.

To potvrzuje Michal Provazník: „Písek z osmi kurtů, které je potřeba postavit, bychom využili na stavbu nových hřišť po celém městě, protože těch je nedostatek a mládež nemá kde trénovat.“

Kromě toho, že není jasně dané konání v Ostravě, není zřejmá ani přesná lokalita ve městě, kde by se Světová série hrála. „Tak významné turnaje často nejsou na kurtech určených výhradně plážovému volejbalu, ale v zajímavém prostředí, a to by se v Ostravě určitě našlo,“ podotkl Michal Provazník.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze