Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel a učitel. Běžec Bauer založil tým lyžařských maratonců

Lukáš Bauer | foto: AP

3 2014
Po olympiádě v Soči mu v hlavě vířila spousta myšlenek. Ta nejzásadnější, kterou Lukáš Bauer řešil, směřovala k jeho setrvání v pelotonu běžců na lyžích. Když se rozhodl pokračovat, dumal nad novou výzvou. Blíží se konec kariéry, jak a komu předám zkušenosti? říkal si. Proto se trojnásobný olympijský medailista rozhodl - založím tým mladých, nadějných závodníků.

Tým se bude specializovat na lyžařské maratony a především na nejprestižnější laufařský seriál Swix Ski Classics. Ten totiž nese všechna nej a navíc v přímých přenosech míří do 71 zemí světa.

„Seriál je doménou skandinávských týmů,“ připomněl Bauer, ale rád by zažité pořádky změnil. Budoucnost jeho týmu je naplánována na minimálně tři roky a během nich bych chtěl útočit na umístění v nejlepší desítce.

První sezona má být zahřívací, členové týmu až na jednu výjimku nemají s takovým typem závodů zkušenosti a budou se hlavně rozkoukávat. Teprve za rok mají postoupit o krok výš. „Vytipoval jsem si několik závodníků, kterým bych rád pomohl,“ popisoval 37letý olympionik. „Nechci to dělat standardním systémem a vyzobávat výborné závodníky, chci podpořit mladé.“

Ve formaci s názvem Pioneer Investment Team je aktuálně sedm závodníků včetně české ženské jedničky Evy Vrabcové-Nývltové. „Její prioritou jsou nadále závody Světového poháru a mistrovství světa, ale měla by se zúčastnit posledních dvou závodů,“ naznačil Bauer. „Ale až po pohárové sezoně a na zkušenou.“

Do seriálu Ski Classics je zařazeno devět závodů, tým počítá s účastí v osmi z nich, sám „ředitel“ Bauer pak ve čtyřech. I pro něj je nadále prioritou účast ve Světových pohárech a letos hlavně mistrovství světa ve Falunu.

„Do projektu, který by mohl ohrozit mé snahy ve Světovém poháru a na mistrovství světa, bych nešel,“ ujistil. „Jsem přesvědčen, že ta nejnáročnější část práce už je za námi, shánění partnerů bylo náročné. Ale teď už to bude jen o organizaci během závodů.“

Tím nejdůležitějším pro nový tým v pelotonu bude samozřejmě Jizerská padesátka, domácí závod a jediný v Česku zařazený do rodiny slavných lyžařských laufů. „A v největším složení pojedeme 1. února König Ludwig Lauf,“ dodal Bauer.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze