Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basso očekává Kreuzigerovu pomoc. Jednou mu to vrátím, říká

Ivan Basso | foto: AP

2 2010
Ivan Basso, vítěz Gira d’Italia a Kreuzigerův kolega ve stáji Liquigas, před sobotním startem Tour de France prohlásil: "Chci vyhrát tuto Tour." Vzápětí v rozhovoru pro list La Stampa dodal: "Věřím v pomoc Romana Kreuzigera. Měl by mít podobně silnou podpůrnou roli jako Vincenzo Nibali na Giru."

Snižují se tím Kreuzigerovy šance na úspěch? Co si pod Bassovými slovy představit? Třeba toto: v klíčové 19. etapě Gira je při stoupání na Mortirolo v úniku trio Italů: Basso, Nibali a Scarponi. Basso cítí sílu, mohl by jim ujet.

"Ale raději jsem zůstal s Vincenzem. Bylo taktické šlapat nahoru spolu." Nibali se po Bassově boku vydrápal na Giru ke 3. místu, největšímu úspěchu kariéry. Podobně se loni na Tour umístili v první pětce Fränk Schleck a Klöden, podpůrní jezdci Andyho Schlecka a Armstronga. Kreuziger věří, že partnerství s Bassem nyní pomůže i jemu. "Chci vylepšit loňské 9. místo. S Ivanem po boku to mohu dokázat. Můžeme si pomoci navzájem."

Basso přestoupil do Liquigasu po odpykání dvouletého trestu za spolupráci s dopingovým lékařem Eufemianem Fuentésem. Ještě loni panoval podle některých cyklistických serverů mezi ním a Kreuzigerem chlad, český cyklista se údajně tehdy vyjádřil, že Basso je na Tour nežádoucí. "To bylo špatně pochopeno, vytrženo z kontextu," namítal dodatečně.

Letos si, zdá se, naopak výborně rozumějí. Basso sám na jejich vztahu pracoval. "Po Giru jsem s Romanem trénoval na Col de la Madeleine. Hodně jsme toho najezdili a namluvili. To je nesmírně důležité, hovořit jeden s druhým."

Nejnovější zprávy ze zákulisí hovoří o tom, že Kreuziger navzdory přestupovým spekulacím zůstane v roce 2011 v Liquigasu. A Basso slibuje: "Za pár let to Nibalimu a Kreuzigerovi vrátím a budu pomáhat já jim."

Letos, v 32 letech, však myslí na prvenství. Může se stát prvním cyklistou po Marku Pantanim v roce 1998, jenž vyhraje v jediném roce Giro i Tour. "Tato Tour má více kopců než obvykle. Časovka v předposlední etapě už nemusí být rozhodující," uvědomuje si Basso svoji slabinu. "V Alpách a Pyrenejích budu mít předtím dost příležitostí porazit Contadora. Šampion jako on se rodí jednou za 50 let. Ale neporazitelný není."

On i Kreuziger slibují jinou Tour, než jakou jsme viděli v podání Liquigasu loni. "Budeme s Ivanem rozebírat klíčové momenty a budeme útočit," říká Kreuziger. "Už se nechci jen vyvážet za cizími koly."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze