Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Můžeme se poprat i o kvalifikaci pro Rio, věří basketbalista Hruban

Vojtěch Hruban při exhibičním smečování. Teď jej čeká Eurobasket. | foto: Michal Klíma, MAFRA

10 2015
Má sen, že čeští basketbalisté dostanou historickou šanci zabojovat o olympiádu. „Ano, o kvalifikaci pro Rio se můžeme poprat. Pokud budeme ve formě a Evropa nám sedne,“ říká reprezentační křídlo Vojtěch Hruban. Češi právě startují přípravu na Eurobasket, kontinentální šampionát zahájí v září v Lotyšsku.

I on cítí, že tenhle šampionát nabízí šanci, která se třeba nemusí opakovat. 

„Vzhledem k tomu, jakou máme skupinu a že pro tohle složení týmu půjde o vrcholný turnaj, je minimum postoupit do play-off,“ říká Vojtěch Hruban na startu přípravy před Eurobasketem.

Češi nabízí nominaci na hraně možného. „Chemie v mužstvu funguje. Je jedním z důvodů, proč se stále takhle scházíme a tenhle tým může žít tak dlouho pohromadě,“ říká 202 centimetrů vysoké křídlo Nymburka. „Parta je super, spousta srandy. Basket nás všechny baví.“

Na mistrovství Evropy neberete nic jiného než postup do play-off?
Projít ze skupiny je základ, pak se uvidí. Pak už bude záležet i na losu, na štěstí. Pro tenhle tým, co je spolu pět až šest let, jde víceméně o vrchol. Postup ze skupiny je minimum, které chceme ukázat. Maximum leží mnohem výš.

Koho byste teoreticky měli ve skupině nechat za sebou?
Postup určitě povede před Ukrajinu a Estonsko. Soupeře sleduju poměrně intenzivně a zatím z toho vypadlo, že Ukrajina nepojede v úplně nejsilnější sestavě, v podstatě nebude mít rozehrávače. Na druhou stranu budou zase obrovsky silní pod košem. Každý tým bude mít svoje.

Češi a Eurobasket

Kontinentální šampionát začne v září v Rize. Duely ve skupině jsou tyto:
5.9. ČESKO - Estonsko
6.9. ČESKO - Ukrajina
7.9. ČESKO - Lotyšsko
9.9. ČESKO - Belgie
10.9. ČESKO - Litva
První čtyři celky projdou do play-off, osmifinále i všechny další duely už se budou hrát ve Francii.

Co ten český? Dojde výš než před dvěma lety, kdy se vrátil na evropskou vrcholnou scénu a obsadil dělené 13. místo?
Doufám, že se tahle naše účast razantně promítne. Nezkušenost a určitá vyplašenost nás na minulém Euru stály lepší umístnění, nedokázali jsme úplně hrát v klidu, jistě, sebevědomě. Spoléhali jsme se jen na rychlý protiútok, který sám nestačil. Snad teď budeme zkušenější a pomůže to, abychom dokázali přidávat i body z postupného útoku. Výpadky budou, na Evropě jsou samé dobré týmy. Jde o to, aby byly co nejmenší a co nejkratší.

Ve skupině v Rize jsou tři pobaltské země. Co říkáte na to, že v těchto duelech budete nastupovat proti plné hale?
Myslím, že to má rád asi každý: lepší být před 10 tisíci lidmi, co fandí soupeři, než před prázdnou halou, v tu chvíli to ztrácí náboj. Atmosféra bude super: Estonci i Litevci budou taky doma, mají to do Lotyšska kousek. Doufám, že přijede i dost lidí z Česka, třeba ještě trošku víc než na minulý Eurobasket do Slovinska, a budou nás taky podporovat. Tohle je jedna z věcí, na které se opravdu těším.

Do týmu se vracejí Jan Veselý a David Jelínek. Velká vzpruha?
Hlavně Veselka nám pomůže hrozně moc, je silný pod košem, má spoustu doskoků. Velký strašák v obraně a jistota v útoku; když mu podáte balon, je neomylný. S ním to bude rozhodně lepší a bude potřeba: soupeři mají spoustu vynikajících pivotů, proti nimž bude mít hodně těžkou práci.

Také nejspíš půjde o velké loučení letitých opor Jiřího Welsche s Lubošem Bartoněm. Toužíte jim připravit speciální poslední akci?
Bezpochyby. Přejeme jim, abychom se rozloučili relativně na vrcholu a na úrovni. Pravděpodobně to pro ně bude poslední turnaj - i když jsme se bavili, že kdyby bylo příští rok Rio, možná by vydrželi (úsměv). Ale to je zatím hodně vysoko.

Na olympiádu projdou přímo finalisté, týmy na 3. až 6. místě si zahrají kvalifikaci. Je účast v ní maximem, o kterém jste hovořil?
Pokud budeme ve formě a Evropa nám sedne, máme šanci hrát o kvalifikaci. Kvalifikace samotná je už něco jiného, to je extrémně těžké, ne-li nemožné, míst na olympiádu je skutečně málo. Ano, o kvalifikaci se můžeme poprat! Ale přímo k účasti v Riu bych nechtěl zabíhat. Ta je na úrovni spíš nemožného, utopie.Najdete na iDNES.czmobilní verze