Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalisty Svitav svírá před derby s Pardubicemi početná marodka

Strkanice mezi basketbalistky Pardubic a Svitav | foto: Radek Kalhous, MAFRA

16 2016
Když se střetli naposledy, bylo z toho pozdvižení. Ne však kvůli tomu, že hráči pardubické Beksy dosáhli na svoje letošní střelecké maximum. Nálož v podobě 112 bodů v obroučkách svitavských Turů byla sice obdivuhodná, leč fanoušci obou táborů i těch z řad dalších týmů ligy obsáhle diskutovali o něčem jiném.

Stín nad derby se nesl kvůli strkanici, během které svitavský Jan Špaček poslal pěstí k zemi pardubického kapitána Lukáše Kotase. Zda se konflikt promítne do středečního klání v hale Na Střelnici, nechtěl kouč domácích Turů Stanislav Petr předjímat.

„Nevím, co čekat, pro nás to kromě Honzova trestu nemělo žádný velký vliv. Uvidíme, jak k tomu přistoupí Pardubice a zda nás budou chtít nějak sportovně potrestat,“ říká Petr.

Fakta

Svitavy - Pardubice v této sezoně

6. kolo, 28. října 2015
Svitavy - Pardubice 84:75 (20:19, 44:46, 62:57)
Nejvíce bodů:
Špaček 21, Jones 18, Teplý 11, Doaks 10 - Pandula 24, Šoukal 12, Škranc 10.

17. kolo, 9. prosince 2015
Pardubice - Svitavy 88:58 (23:11, 40:27, 66:41)
Nejvíce bodů:
Švrdlík 16, Wall 14, Sanders 13, Kohout 12, Pandula 11 - Jones 16, Šindelář 11, Vaňák 10.

28. kolo, 30. ledna 2016
Pardubice - Svitavy 112:68 (28:16, 55:41, 79:55)
Nejvíce bodů:
Pandula 22, Autrey 20, Švrdlík 19, Wall 15, Kotas a Škranc 10 - Bruinsma 18, Doaks 16, Teplý 13, Jones 11.

Hlavní aktéři, včetně Radka Nečase, který Kotase přiskočil bránit, dostali disciplinární „stopky“, což bylo dostatečné varování. Emoce na hřišti bezpochyby budou, ale podobný blikanec si šestadvacetiletý křídelník Špaček nemůže podruhé dovolit. Kouč s ním nicméně žádný pohovor nechystá.

„Není potřeba. O tom, co se stalo, jsme se bavili už po zápase. Takové situace se musí zvládnout jinak. Už je zkušený a ví, že něco podobného se nesmí opakovat,“ avizuje šéf svitavské lavičky.

Kdo na n i dnes usedne a posléze vyběhne na hřiště, není jasné. Svitavský kádr připomíná spíše torzo, což se projevilo při posledním utkání v Ústí nad Labem, kde bylo připravených do hry pouhých osm hráčů. Však také klíčový robustní pivot Nicchaeus Doaks na severu Čech znovu ani jednou nestřídal. A vyhlídky směrem k derby nejsou z pohledu početnosti domácí soupisky o nic optimističtější.

„Je to čím dál komplikovanější. Závěr sezony nám ze zdravotního pohledu moc nevychází, protože dva hráče máme na antibiotikách, další zraněné... Na Honzu Špačka jde navíc nějaká viróza. Nevím, v jakém složení nastoupíme, zda nás bude sedm osm. Je to otázka,“ láme si hlavu Petr, kterého trápí zvláště absence Evana Bruinsmy, je nž byl v posledních kolech v útoku hodně platný.

Ovšem rovněž ze šatny Beksy zní hlášení, že nebude kompletní. Zranění odepsalo mladíky Kohouta, Příhonského a Šoukala. Otazník navíc visí i nad startem Půlpána. Přesto bude Beksa favoritem, kterého by aktuálně devátí Tuři rádi zaskočili podobně, jako se jim to doma podařilo koncem loňského října.

„Bylo by příjemné Pardubice na domácí palubovce znovu překvapit. Jsme si ale samozřejmě vědomi kvalit jejich týmu. Jdeme do toho s tím zdravým respektem. Touha po vítězství je, protože je stále před námi otevřená historická šance na postup do play-off,“ podotýká Petr.

Snímek po extempore mezi Janem Špačkem ze Svitav a na zemi ležícím Lukášem...
Pardubický pivot Kamil Švrdlík (vlevo) zakončuje přes svitavského Kena Barkera.

Právě stále živá šance na průnik do nejlepší osmičky je podle pardubického trenéra Tomáše Bartoška pro Tury impulsem.

„Ještě to zvyšuje jejich motivaci, protože postup by byl ohromný úspěch. Svitavy předvádějí na domácí palubovce výborný basketbal, ve skvělé atmosféře jsou nebezpečným týmem,“ varuje Bartošek, jehož mančaft se naopak nevzdává myšlenky na posun z průběžného pátého místa.

„Dá se říci, že jsou na tom Svitavy podobně jako my - samozřejmě, jsme v trochu vyšších patrech, ale oba týmy potřebují každé vítězství,“ uvědomuje si Bartošek.

Společně s kolegou Sandersem už tým pomalu připravují na vyřazovací fázi. Proto zvolili přístup, který by měl mužstvo uvolnit a dostat do optimální herní pohody. „Neohlížíme se na ostatní týmy, jak hrají. Řekli jsme si, že do konce základní části sezony je to pro nás taková minisérie, jakési mini play-off,“ dodává kouč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze