Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o Rio začíná. Trénink teď musí být zábava, říká kouč basketbalistů

Kouč českých basketbalistů Ronen Ginzburg během čtvrtfinálového zápasu proti Srbsku | foto: Reuters

13 2016
Přesně za tři týdny povede basketbalové Česko k historické šanci mužského týmu na olympijskou účast. „Teď je hlavní, aby byla v mužstvu dobrá chemie,“ říká Ronen Ginzburg, izraelský kouč reprezentace. Češi od 4. července sehrají turnaj v Bělehradě, jehož vítěz získá slastnou odměnu v podobě účasti v Riu.

V hale v Nymburce, kterou on i řada hráčů tak dobře znají, to bylo pohodové pondělní dopoledne. Basketbalová reprezentace už zlehka nabírá směr Bělehrad, kde ji za tři týdny čeká olympijská kvalifikace - zatím bez superhvězd Satoranského či Veselého, ale už třeba s kapitánem Jiřím Welschem.

„Nejdůležitější je udržet kluky po dlouhé sezoně čerstvé a plné energie. Forma není problém - spíš to, aby nebyli moc unavení,“ líčí Ronen Ginzburg. Izraelský odborník loni velmi příjemně překvapil historickým 7. místem na evropském šampionátu, díky čemuž se Česko brzy utká o olympijský sen.

Ve středu Ginzburgův tým míří na turnaj do Itálie do měst Treviso a Trento. „Zatím jsem s přípravou spokojený, ale hlavní část ještě nezačala,“ připomíná Ginzburg, že na trénincích ještě nejsou ani Blake Schilb či David Jelínek. A s úsměvem dodává: „Teprve pak začne náš showtime.“

Co očekáváte od turnaje v Itálii, kam brzy zamíříte?
Především budování týmové chemie. Chci si ověřit výkonnost některých hráčů, kteří by nám mohli pomoci v olympijské kvalifikaci a vhodně doplnit loňský úspěšný tým.

Je možné, že v Itálii s mužstvem už bude i Jan Veselý?
Takový je plán. Když v příštím utkání (v pondělí) získají titul, existuje možnost, že by to stihl. Doufám, že aspoň na dva zápasy. Nikdy jsem si nemyslel, že budu tak moc fandit Fenerbahce a Barceloně, aby získaly své tituly v co nejrychlejší době.

Jak budete snižovat počet hráčů v kádru?
Teď jich máme čtrnáct, Pomikálek se zranil. Do Itálie pojedeme se třinácti, takže asi jednoho hráče nevezmeme.

Je nyní vůbec potřeba vaše svěřence motivovat?
Rozhodně ne. Olympijská kvalifikace pro ně je šancí na největší úspěch kariéry - sami v ní chtějí uspět.

Pondělní dopolední trénink byl uvolněný, veselý. Cíleně?
Je to důležité pro dobrou pohodu. Po dlouhé sezoně je třeba udržovat mysl hráčů čerstvou, proto trénink musí být zábavný. Tolik nepracujeme na kondici, tu mají ze sezony dobrou. Spíše si udržujeme basketbalové návyky a pracujeme na automatismech.

Na úvod vás v Bělehradě čekají Lotyši a Japonci. Do od těchto soupeřů, s nimiž jste se v minulosti utkávali, očekáváte?
Lotyšsko je velmi kvalitní tým, navíc od začátku přípravy trénují v téměř kompletním složení. Japonsko zase od našich posledních vzájemných zápasů udělalo nějaké změny, posílili o hráče ze Senegalu a jednoho vysokého Japonce. Nesmíme je podcenit - oba zápasy budou těžké.Najdete na iDNES.czmobilní verze