Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hrát doma o olympiádu by bylo skvělé, věří česká basketbalová esa S+V

Jan Veselý smečuje, Tomáš Satoranský (v modrém) přihlíží. Tihle dva táhnou Česko. | foto: Reuters

18 2016
Už v úterý přijde důležitá zpráva o tom, zda vzrostou šance českých basketbalistů v olympijské kvalifikaci: budou totiž zvoleni tři pořadatelé skupin. A hrát o Rio doma, to by měla být výhoda. „Budu držet palce, aby to pro Česko republiku vyšlo,“ říká hvězda Tomáš Satoranský - a stejně to vidí i jeho parťák z reprezentace Jan Veselý.

Momentálně mají logicky v hlavě hlavně klubové záležitosti, však bojují za velká jména - jeden za Barcelonu, druhý za Fenerbahce Istanbul. Přesto Tomáš Satoranský i Jan Veselý, nejlepší čeští basketbalisté a tahouni národního týmu, myslí i na termín mezi 4. a 10. červencem.

V něm se totiž odehraje olympijská kvalifikace o Rio, historická šance pro český mužský basketbal. A již v úterý FIBA rozhodne, zda se jedna ze tří skupin (ne)bude konat v Praze - O2 arena je stále mezi šesti kandidátskými místy, dalšími adepty jsou Filipíny, Itálie, Německo, Srbsko a Turecko.

Filipíny a Srbsko se prý dočkají. A kdo bude třetí?

Podle italského Tuttosportu je již „téměř jistě“ rozhodnuto o dvou ze tří pořadatelů - jeho zdroje mluví o tom, že skupinu budou hostit Filipíny a Srbsko. Na třetího hostitele věří list své Itálii, naopak šance Turecka „jsou prý malé“. Už úterý ukáže, jak přesné jsou tyto informace; úspěch Filipín se však jeví pravděpodobně, neboť jde o jediného neevropského uchazeče, což by dávalo smysl i kvůli roli basketbalu jako sportu pro celý svět, nemluvě o síle asijského trhu.

„Rozhodnutí o pořadatelství kvalifikačního turnaje na olympiádu budu stoprocentně sledovat. Myslím, že každý, kdo se minulý rok podílel na úspěchu českého nároďáku, se na to hodně těší,“ uvedl Satoranský, nyní první rozehrávač slovutné Barcelony: „Já osobně bych si přál hrát doma. Budu držet palce, aby to vyšlo pro Českou republiku.“

Jak on, tak jeho kamarád Veselý zažívají dobré období, jejich forma by měla patřit ke klíčům pro případný úspěch v boji o Rio. Veselý však připomíná, že dalším pozitivním faktorem by byla podpora z hlediště.

„Když by to vyšlo a hrálo by se v České republice, byl by to skvělý úspěch pro celý český basket,“ říká hvězda Fenerbahce. „Naši fanoušci nás přijeli podpořit na obě poslední mistrovství Evropy a vždycky udělali super atmosféru. Proto bych byl rád, kdyby se hrálo u nás.“

V tom se dvojice S+V shodne. A Satoranský přidává ještě další rozměr, proč by úspěch Prahy považoval za důležitý: „Nejen že by nám stoprocentně pomohl v boji o Rio, byl by to taky obrovský krok pro rozvoj českého basketbalu. Takový turnaj by k němu mohl a měl přilákat hodně diváků. Byla u nás samá juniorská či ženská mistrovství, ale chlapi dlouho nic neměli. Věřím, že by se to podařilo a zpropagovalo basket v Česku,“ doplnil Satoranský.

Již za pár desítek hodin bude jasno o tom, zda se v O2 areně v červenci představí esa česká i světová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze