Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ZÁPISNÍK: Venku nadšení, v aréně klid. Bělehradu by už slušela změna

Srbští fanoušci na olympijské kvalifikaci v Bělehradě. | foto: FIBA.com

8 2016
Tomuto pocitu se nelze ubránit: show na tribunách se zatím v průběhu olympijské kvalifikace basketbalistů nekoná. Srbská vášeň zůstává překryta tím, že domácí tým vítězí až příliš lehce. Změní se to v pátečním semifinále s Českem?

Zatím nejbouřlivěji se tribuny rozduněly ve chvíli, kdy se srbský pivot začal pod košem strkat s dlouhánem z Angoly. Chvilka povyku, chvilka hučení... A konec. Vlna se zvedla a zase odplula.

Tohle že je „peklo“ největší basketbalové haly Evropy? Tady že se v boji o olympiádu každý srbský soupeř uvaří ještě dříve, než dostane šanci se vůbec rozkoukat?

Publikum v bělehradské Kombank Areně zatím je... Vlažné. Jako by si diváci vše neustále oťukávali a zkoušeli. Ano, zaradují se z hezké akce, ale lze cítit, že je to radost tak trochu samozřejmá a očekávaná, nikoli gejzír euforie, když se rozhoduje vyrovnaný duel a diváci na Balkáně jsou hrdí, že svým křikem, pískotem či potleskem pomohli dotlačit výsledek tam, kam chtěli.

Jaké to bude v pátek?

Od 21.00 se v hale pro téměř 25 tisíc lidí hraje semifinále olympijské kvalifikace Srbsko vs. Česko.

Pro domácí jen další krok „tím správným směrem“. Pro tým okolo hvězd Satoranského a Veselého neopakovatelná příležitost.

Čeští fanoušci při utkání olympijské kvalifikace basketbalistů proti Lotyšsku.
Čeští fanoušci při utkání olympijské kvalifikace basketbalistů proti Lotyšsku.

Čeští fanoušci v olympijské kvalifikace: nebýt jich, je v hale v Bělehradě mrtvo.

„Čeká nás jeden z nejlepších celků světa. Se srbskými spoluhráči z Fenerbahce o tomto zápase mluvíme skoro celou sezonu,“ řekl čahoun Jan Veselý. „Škoda, že nepřišel až ve finále, ale co se dá dělat.“

Mimochodem, další postřeh ohledně diváků: Češi i Veselý sám před turnajem věřili, že by jim Srbové mohli fandit proto, že mají bývalého hráče Partizanu v Bělehradě nesmírně rádi. Že budou zůstávat v hledišti o pár hodin déle, aby „svému Janovi“ zatleskali za pár povedených smečí.

Realita vypadala velmi prostě - Srbové dohráli, hala se vyprázdnila. Nebýt věrných z Čech, Moravy a Slezska, co auty či autobusy absolvovali úmornou štreku na Balkán, byla by atmosféra boje do Ria vysloveně tristní.

Na nesrbské duely je prázdno, přitom platí, co pronesl kouč Ginzburg: „Stačí se tu projít po ulici a poznáte, že Srbsko je basketbalový národ.“ Kdepak kopání do mičudy, tady si malí kluci na chodníku skutečně driblují s oranžovým míčem a hřiště na basketbal (či streetball) jsou všudypřítomná.

Vyprávění Čechů, kteří si natřískanou Kombank Arenu zkusili se svými kluby v Eurolize, jsou tak poutavá a barvitá, že by člověk vše chtěl vidět a slyšet také. Jenže olympijská kvalifikace je zatím až příliš samozřejmá. Srbové vítězí, žádný velký rival se jim nerýsuje.

Trocha vzruchu a překvapení by už prospěla. Ideálně v pátek večer.Najdete na iDNES.czmobilní verze