Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalový boj o Rio v Česku? Máme šanci jedna ku třem, věří svaz

Jan Veselý by měl být jedním z hlavních českých es v boji o olympiádu. | foto: AP

13 2015
Dosud nikdy se čeští basketbalisté neprobojovali na olympiádu. Teď jim chybí poslední, přetěžký krok v podobě zvládnutí kvalifikace - a možná do ní dostanou velký bonus. Češi se ucházejí o pořádání jedné ze skupin boje o Rio: ty vypuknou příští rok v červenci a naděje, že by se tak mohlo dít v pražské O2 areně, není vůbec zanedbatelná.

Je červenec 2016, v Praze panuje letní žár a v O2 areně na palubovku vbíhají Tomáš Satoranský či Jan Veselý s jasným cílem: bojovat doma o Rio.

Sen? Zatím ano. Nepravděpodobný sen? Určitě ne.

„Máme za sebou úspěšné uspořádání mezinárodních akcí. Spolu s Tureckem jsme braní jako ti, kteří dokáží uspořádat prakticky cokoliv. To za námi stojí,“ říká Michal Konečný, generální sekretář České basketbalové federace.

Češi oficiálně jsou v boji o to, aby příští rok mohli doma pořádat olympijskou kvalifikaci. Ta se rozdělí hned do tří skupin na třech místech planety. Na každém se utká šest týmů - nejdřív v tříčlenných miniskupinách, z nichž dva nejlepší postoupí do bleskového play-off. A jeho vítěz bude slavit Rio.

Basketbalisté si možnost zahrát si poprvé v dějinách samostatné země o hry vybojovali na zářijovém mistrovství Evropy ve Francii, kde skončili sedmí. Tehdy ani sami hráči nečekali, že by možnost nastoupit doma vůbec připadala v úvahu.

„Asi to ani není možné, je to finančně dost náročné,“ říkal bezprostředně po postupu do kvalifikace reprezentant Vojtěch Hruban a v žertu se ptal na možné exotické destinace - Mexiko, Portoriko, Nový Zéland...

Jak budou basketbalisté hrát o olympiádu v Riu 2016

Týmy v olympijské kvalifikaci, Evropa: Francie, Srbsko, Itálie, Řecko, ČESKO, Asie: Filipíny, Írán, Japonsko, Ameriky: Kanada, Mexiko, Portoriko, Oceánie: Nový Zéland, Afrika: Angola, Tunisko, Senegal. Ve hře jsou ještě další tři místa, která určí FIBA podle kontinentů pořádajících skupiny.

Hostitele turnajů vybere FIBA na svém zasedání 23. listopadu. O den později se uskuteční los. Kvalifikace se hraje v červenci 2016: tři skupiny po šesti se rozdělí na poloviční, tříčlenné. První dva vždy postoupí do play-off a jeho vítěz do Ria.

Jenže situace se změnila. Svaz vycítil šanci. „V prvé řadě byl projeven velký zájem Českého olympijského výboru - mužský basketbal je jediným kolektivním sportem, který se ještě může probojovat na hry,“ připomíná Konečný. „A říkali jsme si, že když se podařilo USK doma vyhrát Euroligu, tak bychom to zkusili také.“

Kdo tedy české kandidatuře potenciálně stojí v cestě? „V současném okamžiku máme dva soupeře z Evropy. Víme, že to bude Německo. A myslím, že tím druhým bude Turecko, alespoň takové informace už rezonovaly. O dalších nevím,“ říká Konečný.

Podle zpráv ze zahraničních médií zvažují kandidatury rovněž Itálie a Srbsko, hovoří se i o Rusku. Turecko hostilo třeba ženský olympijský kvalifikační turnaj v roce 2012 - nicméně v Ankaře, kterou nedávno zasáhly krvavé bombové útoky.

Právě Evropa by měla být jádrem kvalifikace. „Informace, které ke mně doputovaly na Eurobasketu, říkají, že dva turnaje asi budou na území Evropy a jeden někde ve světě,“ líčí Konečný. „Naše šance? Jedna ku třem,“ dodává v narážce na zatím se rýsující souboj mezi Českem, Německem a Tureckem.

Kdo chce hrát o Rio doma, musí se rozhodovat narychlo a pod finančním tlakem. Třeba Kanada snahu prý vzdala, neboť výdaje vyčíslila na částku mezi třemi a pěti miliony dolarů! To, že půjde o desítky milionů korun, potvrzují i Češi.

Z mimoevropských zemí se zatím oficiálně přihlásilo jen Mexiko. Šéf německého basketbalu Ingo Weiss však uvedl, že „dějištěm bude pravděpodobně dvakrát Evropa a jednou Asie“ - z ní připadají v úvahu třeba Filipíny či Japonsko.

Český trumf by mohl mít pět písmen: Praha. Ta pořadatelsky opět zazářila při letošním hokejovém šampionátu. O2 arena už si ostatně zkusila i špičkový basketbal při Final Four mužské Euroligy v roce 2006 i mistrovství světa juniorů 2013.

„Je to jedna z nejmodernějších hal. Musíme počítat s fanoušky, kteří by přijeli - a Praha jich láká nejvíc,“ dodává Konečný: „Nyní probíhá analýza, zda by se akce Praze vyplatila.“

Češi navíc nejsou v basketbalové diplomacii žádnými nováčky, viz letošní FInal Four ženské Euroligy či výhledově ženský evropský šampionát v roce 2017, jenž naváže na úspěšný světový turnaj v Brně, Ostravě a Karlových Varech z roku 2010.

A s velkou pomocí pro FIBA přispěchala česká stranaloni, když převzala od Slovenska mistrovství světa hráček do 17 let jen několik týdnů před startem akce.

Získat mužskou olympijskou kvalifikaci, to by byl majstrštyk. A Češi jej chtějí.Najdete na iDNES.czmobilní verze