Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o Rio začíná! V širší nominaci basketbalistů jsou všechna esa

Jan Veselý smečuje na snímku z loňského ME, Tomáš Satoranský vlevo dole. | foto: Reuters

5 2016
Čeští basketbalisté už vědí, kdo v jejich barvách bude bojovat o historický sen jménem Rio. Takřka přesně dva měsíce před startem olympijské kvalifikace, která se rozeběhne 4. července v Bělehradě, trenéři oznámili širší soupisku 24 jmen. Nechybí v ní superhvězdy Tomáš Satoranský a Jan Veselý.

Na tyhle dva se bude spoléhat, to je dopředu jasná věc. Tomáši Satoranskému s Barcelonou jen těsně uniklo Final Four Euroligy, Jan Veselý by si o evropský trůn se svým Fenerbahce zahrát měl; jakkoli jej trápilo zranění achilovky, ve středu zase naskočil do turecké ligy.

Hbitý Satoranský a čahoun Veselý pochopitelně nechybí v úvodní, 24členné nominaci pro olympijskou kvalifikaci. V kádru jsou i další očekávané opory - kupříkladu kapitán a veterán Jiří Welsch či naturalizovaný Američan Blake Schilb, který s Galatasaray nedávno vyhrál Eurocup.

„Vyplnila se slova, která kouč Ronen Ginzburg říkal při svém nástupu do funkce: tedy že se chce poprat o olympiádu. My tehdy na něj všichni dost koukali - a teď mu zbývá poslední úkol,“ řekl Miroslav Jansta, šéf České basketbalové federace.

Plán přípravy basketbalistů

31. 5. zahájení přípravy.
31. 5.-10. 6., 12.-14. 6. soustředění v Nymburce.
16. 6. Čína - ČESKO (Treviso), 17. 6. Itálie - ČESKO (Trento),
18. 6. Turecko/Čína - ČESKO (Trento).
20.-24. 6. soustředění v Nymburce.
26. 6. Chorvatsko - ČESKO (Pazin/Chorv.).
28. 6. ČESKO - Tunisko (18.00, Praha, Královka), 29. 6. ČESKO - Tunisko (neveřejné), 30. 6. ČESKO - Mexiko (18.00, Praha, Královka).
4.-9. 7. olympijská kvalifikace v Bělehradě.

„Jestli si jednotlivci udrží svou formu z klubů a Neno je naladí jako tým, Srbové se mají čeho bát. Je třeba dostat se do finále - a pak, jak se říká, už je to kulatý,“ usmál se Jansta.

Jediným z 24 mužů, který se do přípravy nejspíš nezapojí, je pivot Ondřej Balvín ze Sevilly, jenž se chce raději individuálně připravovat v USA. Na druhou stranu kouče Ginzburga mimořádně těší přístup hlavních es Satoranského a Veselého, již si sami raději zkrátí volno, aby přijeli včas na soustředění. Což se netýká jen jich.

„Hlad ještě vylepšit úspěch z loňského Eurobasketu je neuvěřitelný. Až musíme hráče tlumit,“ usmál se reprezentační manažer Michal Šob.

A kudy vlastně do Ria? Bleskový turnaj se odehraje od 4. do 9. července v Bělehradě, Češi si účast zajistili sedmým místem z loňského Eurobasketu. A je to pro ně vpravdě historická událost: mužská reprezentace samostatné země se na olympiádě nikdy neukázala.

Ovšem platí, že mimořádná šance bude zároveň mimořádně složitá.

Olympijská kvalifikace nabízí celkem tři turnaje: na Filipínách, v Itálii a v Srbsku. Z šestičlenného portfolia účastníků ovšem projde do Brazílie vždy pouze vítěz. Česká situace je tak jasná. Aby si hráči splnili životní sen, potřebují předčit domácí Srby v čele s hvězdami typu Miloše Teodosiče.

Ale postupně: šest týmů se v Bělehradě rozdělí na tříčlenné miniskupiny, v té české je dále Lotyšsko a Japonsko, ve druhé nastoupí domácí, Portoriko a Angola. Dva projdou do play-off, kam by se Satoranskému, Veselému a spol. náramně hodilo jít z prvního místa, aby očekávaně nejsilnější Srby nedostali rovnou.

„Los k nám byl sice docela přívětivý, ale ani ve své skupině nemáme slabých soupeřů. Všichni mluví o Srbsku, ovšem Portoriko má taky hodně kvalitních hráčů,“ říká reprezentant Vojtěch Hruban. „Není to dlouhý turnaj, proto bude více než kdy jindy platit klišé, že se musíme opravdu dívat zápas po zápasu.“

Ginzburg a spol. by měli mít k dispozici už od startu přípravy (viz box) neustále 14 hráčů, jejich jména se však budou obměňovat. Začne se s mladíky, postupně kádr doplní třeba hráči Nymburka a největší opory - kromě dvojice S+V i Schilb - teoreticky mohou kvůli vytížení v turecké a španělské soutěži dorazit až na závěrečnou část přípravy do Prahy.

„I proto na Královce sehrajeme tři zápasy za tři dny, aby se kluci stihli s týmem co nejvíc sladit,“ dodal Šob.

Širší nominace basketbalové reprezentace

na olympijskou kvalifikaci

Rozehrávači:
Tomáš Satoranský (Barcelona/Šp.), Jakub Šiřina (Opava), Tomáš Vyoral (Děčín), Jiří Welsch (Nymburk).

Křídla:
Jaromír Bohačík, Jan Křivánek, Petr Šafarčík (všichni USK Praha), Vojtěch Hruban, Martin Kříž (oba Nymburk), David Jelínek (Wloclawek/Pl.), Tomáš Kyzlink (Treviglio/It.), Lukáš Palyza (Prostějov), Tomáš Pomikálek (Děčín), Pavel Pumprla (Estudiantes Madrid/Šp.), Blake Schilb (Galatasaray/Tur.).

Pivoti:
Patrik Auda (Manresa/Šp.), Ondřej Balvín (Sevilla/Šp.), Petr Benda, Pavel Houška, Martin Peterka (všichni Nymburk), Jiří Hubálek (Matera/It.), Adam Pecháček (Koszalin/Pol.), Kamil Švrdlík (Pardubice), Jan Veselý (Fenerbahce/Tur.).Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze