Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kluk z německého zapadákova mezi elitou NBA. Nowitzki skákat umí

10 2014
Že bílí muži neumějí skákat, myšleno hrát basketbal? Smečující a střílející důkaz toho, že známé pořekadlo neplatí, se jmenuje Dirk Nowitzki. "Je to neuvěřitelné. Byla to ohromující jízda, co? Když si uvážíte, že jsem z německého zapadákova jménem Würzburg," přemítal obrovitý německý sportovec hájící barvy Dallasu Mavericks.

A nově člen elitní desítky všech kanonýrů, co kdy hráli NBA.

"Kluk ze zapadákova", k tomu z ­ne zcela basketbalové evropské země, vytlačil z extrémně ceněné společnosti zámořskou legendu Oscara Robertsona. "Teď už přede mnou je jen devět borců. Absolutně surrealistické," zopakoval 35letý Nowitzki, když pomohl Dallasu k ­výhře proti Utahu 95:83.

Jak žebříček mužů, kteří v NBA v­ různých dekádách ohromovali střeleckými schopnostmi, vypadá?

1. Kareem Abdul-Jabbar 38 387
2. Karl Malone 36 928
3. Michael Jordan 32 292
4. Kobe Bryant 31 700
5. Wilt Chamberlain 31 419
6. Shaquille O'Neal 28 596
7. Moses Malone 27 409
8. Elvin Hayes 27 313
9. Hakeem Olajuwon 26 946
10. Dirk Nowitzki 26 714

Kromě německého "Dirkulese" už je z elitní desítky aktivní pouze hvězda Los Angeles Kobe Bryant. Nowitzki je tak v trochu podobné situaci jako Jaromír Jágr v NHL - na sklonku kariéry může v rekordních žebříčcích přeskakovat legendy. Reálné může být i srovnání slavného obra O'Neala.

"Snad mám ještě pár dobrých let před sebou," řekl Nowitzki a zavzpomínal na časy, kdy v sezoně 1998/99 vstoupil do NBA: "Těžký rok, vůbec to nešlo hladce. Skončila výluka, takže se pak za dva a půl měsíce muselo stihnout 50 zápasů. Míval jsem o sobě pochyby."

Postupem času vyvanuly. 213 centimetrů vysoký a 111 kilogramů vážící kolos už v druhém ročníku zdvojnásobil svůj bodový průměr. Celkem 16. sezonu je věrný Dallasu a ­titul z roku 2011 z něj v­ Texasu učinil ikonu basketbalu.

Fotogalerie

Dirk Nowitzki

"Pohybuju se v NBA třicet let a ­tohle je jedna z mála chvil, kdy člověk musí projevit obrovskou úctu," řekl o Nowitzkém ve chvíli, kdy vstoupil do desítky kanonýrů ligy, jeho kouč Rick Carlisle.

Je to úcta pro hrající legendu.

"Těším se, až skončím a budu se moci za kariérou poohlédnout doma s dětmi. Nebo až budou i ony mít děti a já jako děda Dirk budu hrdě ukazovat: Podívej, tenhle sportovec jsem já," uvědomuje si své výjimečné postavení.

Avšak s rychlým dodatkem: chvíle, kdy bude oprašovat fotky ze svého alba úspěchů, je pro něj daleko.

"Věřím, že po sezoně v Dallasu podepíšu smlouvu na dalších pár let," uvedl. "Nejdůležitější bude jako vždy zdraví." A taky poodhalil svůj recept: "Jako dvacátník jsem denně dvě až tři hodiny házel na koš - a bylo. Teď dbám na strečink, posilovnu, masáže, koupel v­ ledu na uvolnění svalů. Nebo ve volných dnech po tréninku aspoň půl hodiny šlapu na rotopedu."

I díky tomu sbírá v NBA body tak, jako žádný Evropan před ním.Najdete na iDNES.czmobilní verze