Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Katastrofa, ten nejsmutnější večer... Španělsko truchlí za basketbal

Zlomená španělská hvězda Pau Gasol po vyřazení ve čtvrtfinále mistrovství světa. | foto: Reuters

11 2014
Kdepak zlato, Španělsko na domácím světovém šampionátu skončí úplně bez medaile. „Nejsmutnější večer našeho basketbalu,“ napsal list Marca. Fanoušci a média už si začínají nacházet viníka - je jím trenér Juan Antonio Orenga, jenž podle nich nedokázal ze silného mužstva vytěžit maximum. „Nebyli jsme dobře připraveni,“ řekl i kapitán Juan Carlos Navarro.

Sportovní Španělsko se probudilo do smutného čtvrtka a tamní tisk se předhání v tom, kdo situaci lépe vystihne. Francouzská gilotina našich nadějí. Katastrofa, fiasko. Nejbolestivější prohra našeho basketbalu. Sbohem, velký sne...

Za vším je čtvrtfinálový šok na mistrovství světa - domácí Španělé podlehli Francii 52:65. "Světové zlato, dvě olympijská stříbra i evropský titul zůstávají ve stínu," napsal list Marca. "Tohle mistrovství mělo Španělsko učinit nesmrtelným. Vždyť šlo o turnaj, jehož formát byl ušitý přesně na naše velké finále proti USA. Tahle generace dala své sbohem."

Kdo a co je na vině?

Fotogalerie

První na ráně je kouč Juan Antonio Orenga. "Skonči! Skonči!" skandovala hala v Madridu, když už porážka byla neodvratná. "Neměl v sobě dostatek osobnosti. Nebyl schopný dostat z týmu maximum," kritizuje deník El Mundo.

V čem panuje shoda: tohle není porážka, která sice bolí, ale v extrémně vyrovnaném vrcholovém sportu někdy prostě může nastat. Tohle je porážka, jíž se španělskýma očima dalo jednoznačně zabránit.

Tým měl ohromnou podporu své vlasti, výhodu domácího prostředí. V kádru měl hned šest hráčů z NBA, v hlavách sebevědomí poté, co Francii jasně zdolal ve skupině. "Jenže jsme se nepřipravili dobře," řekl natvrdo kapitán Navarro, což Orengově pozici rozhodně nepřidá. A pokračoval: "Bez debat, očekávali jsme sami od sobe mnohem víc. Tohle jsme si vyžrali až do dna."

Orenga otázky na rezignaci dostal hned po zápase. Ale reagoval obecně: "Teď nepřemýšlím na svým koncem, ale nad utkáním, jakkoli bolestivé to je."

Jeho mužstvo krom jiného selhalo pod oběma koši. "Rozdíl v doskocích byl až příliš velký," uznal Pau Gasol, jedna z hlavních hvězd Španělska - poměr činil 28 ku 50! "Je to bolestivá prohra. Francii jsme nepodcenili, ale součástí sportu je bohužel také to, že favorit nevítězí pokaždé."

Pro španělské kolektivní sporty, v nichž se zemi v nedávné minulosti tak dařilo, není rok 2014 dobrý. Nejlepšími nakonec zůstanou házenkáři: obhájci světového zlata skončili na Euru třetí, což sice výjimečnou generaci zklamalo, ale oproti ostatním je to pořád výborné. Fotbalisté, rovněž úřadující šampioni, skončili na mistrovství světa ostudně už ve skupině. Basketbal zažil srovnatelně tvrdý pád.

"Pro obě mužstva to byly hodně špatné šampionáty," řekl fotbalový brankář Iker Casillas, který basketbalový krach v Madridu sledoval osobně.

A tak jako ostatní fanoušci ani nechtěl věřit tomu, co se stalo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze