Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


3x3 Tour začíná. S novým míčem a jistotou World Tour pro Čechy

Český reprezentant Jan Stehlík (vpravo) během semifinále turnaje Světové série v Praze proti srbským hráčům. | foto: Václav Mudra

11 2016
Už tuto sobotu se po roce opět zvedá opona nejvyšší české soutěže v trojkovém basketbalu - Chance 3x3 Tour 2016. Tradiční seriál bude letos tvořit pět kvalifikačních a jeden finálový turnaj, který se už potřetí za sebou bude konat na pražském náměstí Republiky.

K tomu je ale ještě daleko, neboť pražský turnaj má své místo v kalendáři až na konci června. Nezačínejme proto odzadu a podívejme se, co na hráče hráčky vyznávající basketbalový styl tří proti třem, čeká už od poloviny května.

Právě v sobotu 14. května totiž úvodní střižba o možnost prvního útoku zahájí měsíc a půl trvající seriál, na jehož konci bude na piedestalu stát družstvo reprezentující českou basketbalovou školu na prestižním turnaji 3x3 World Tour.

Letošní 3x3 Tour se skládá z pěti kvalifikačních turnajů, oproti loňsku vypadl ten ve Zlíně. Ostatní destinace zůstávají beze změny, takže celá Tour bude začínat v Ostravě, po které následuje Brno. Po pauze se „cirkus“ přesouvá do Čech, kde po trase Hradec Králové - České Budějovice dorazí až do Prahy. Hracími dny jsou tradičně soboty s výjimkou závěrečného finále, které se hraje v neděli.

„Chtěli jsme Tour rozšířit, ale bohužel jsme si spočítali peníze a víme, že si nemůžeme koupit deset rohlíků, když máme na pět. Zvolili jsme tak osvědčená místa. Pro tento rok jsme upustili od Zlína, protože je to sice super místo, nádherný prostor, ale je tam nulový pohyb lidí. My chceme letos 3x3 dostat co nejvíce mezi lidi,“ vyhlásil jednoznační cíl sportovní ředitel 3x3 Michal Kruk.

Týmy v české Tour startují zdarma a pořadatelé pro letošek zrušili i povinnost placení vratné kauce.

Chance 3x3 Tour

14. května - Ostrava
21. května - Brno
4. června - Hradec Králové
11. června - České Budějovice
18. a 19. června - Praha

Kruk také hned dokládá svůj záměr konkrétním činem, který bude už tuto sobotu k vidění v Ostravě: „Startujeme s jedním kurtem ve Food Courtu OC Forum Nová Karolina, kde je obrovský pohyb lidí. To je ta cesta - potřebujeme, aby se lidi nemohli kurtu vyhnout. Jeden kurt bude v prvním patře, druhý před hlavním vchodem a čtyři další v Trojhalí.“

Všechny hráče a hráčky možná překvapí žluto-modrý míč, se kterým se bude česká Chance 3x3 Tour letos poprvé hrát.

Novinku přibližuje Michal Kruk: „Bude se hrát s oficiálním míčem FIBA, což je dost velká změna. Je to míč velikosti šest s váhou sedmičky. Rozhodli jsme se pro něj, protože některé týmy se pak zúčastňují evropských soutěží a když ho na nás vyndali, tak jsme si na něj dva zápasy zvykali.“

Podstatnou změnou také je, že na zmiňovaný prestižní turnaj 3x3 Tour postoupí nejlépe postavený český celek z finálového turnaje. Jedno místo na Václavském náměstí 6. a 7. srpna bude tedy určitě rezervované pro Čechy.

„Je to proti mé filosofii. Nakonec jsme to rozhodnutí ale udělali, protože nám přijde nesmyslné, když už pořádáme jeden z pěti turnajů World Tour a nemáme garantované místo. Zahraniční tým může přijet, může naší Tour dokonce vyhrát, ale na World Tour postoupí nejlépe postavený český tým z finále,“ upřesňuje Michal Kruk.

FIBA navíc navrhoval, aby pořadatel World Tour měl jedno místo zajištěné: „Pak ať na naší Tour přijede klidně celý svět a hraje o postup. Nevím, proč je to takto zorganizované. Podle mého názoru je to proti filosofii 3x3 a ten sport to ničí. FIBA chce, aby týmy cestovaly a hrály turnaje v zahraničí, ale proč by teď jezdily do Prahy, když jim hlavní motivace zmizí.“

K výše zmiňovanému kroku ale vedení soutěže sáhlo z praktických důvodů a podle vzoru turnajů napříč Evropou.

„Poučili jsme se z loňska. Náš nejlepší tým hrál v době pražského finále na Evropských hrách v Baku, takže českou Tour vyhráli Srbové. Když jsme si chtěli vybojovat postup jinde, tak nám řekli přesně toto - přijeďte, klidně vyhrajte, ale na World Tour postoupí náš tým,“ vzpomíná na loňské léto Kruk.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze