Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalisté se při trojkovém MS spolehnou na ostravskou kombinaci

Filip Zbránek v dresu NH Ostrava | foto: Jiří Seidl, MF DNES

4 2014
Čeští basketbalisté 3x3 se od čtvrtka v moskevských Lužnikách zaměří na obhajobu osmifinálové účasti na mistrovství světa 2012. Ale možná dokážou ještě víc. Ve svém středu mají hned tři ostravské odchovance - Jana Stehlíka, Filipa Zbránka a Martina Gniadka - a s nimi lounského Martina Jakeše.

Opavský pivot Gniadek dokonce ošidil oslavy ligového bronzu, aby se stihl připravit na světový šampionát v basketbalu 3x3. "Oslava nebyla nic extra. Docela jsem se krotil, abych mohl druhý den jet na soustředění, abych přežil cestu vlakem," říká naoko zklamaně Martin Gniadek.

Ten vedoucímu reprezentace Michalu Krukovi chyběl při prvním turnaji Chance 3x3 Tour 2014 v Ústí nad Labem právě kvůli plnění klubových povinností v pětkovém basketbalu. I tak ale věří, že souhra bude na MS klapat: "Minulý rok to bylo trochu jiné, protože jsme spolu hráli už v Mattonce. Teď jsem přešel do Opavy, takže jsme byli rok mimo. Doufám, že zúročíme těch pět let, co jsme spolu hráli."

Jádro výběru tedy neprošlo velkým zemětřesením. Oproti loňskému vystoupení na World Tour v Praze pouze Romana Zachrlu nahradil Martin Jakeš, jinak člen proslulé streetballové formace Usurpátors.

Filip Zbránek tak českému týmu dává podobné šance jako při srpnovém turnaji: "Vesměs tam budou podobné týmy. Máme skupinu podobnou jako na World Tour v Praze, takže i ty šance budou podobné."

Na české basketbalisty čeká v základní skupině kromě dalších soubojů i utkání s reprezentací USA. Možnost poměřit síly s Američany je výjimečná v jakékoliv basketbalové disciplíně. Martin Gniadek se ale neopovažuje odhadovat sílu atraktivního soupeře. 

"Nevím, jaký tam bude tým. Všichni si myslí, že Američané přijedou silní, ale to je spíš otázka na Stehna (Jan Stehlík ). Ten to sleduje," říká Gniadek.

Sílu jednotlivých týmů, včetně toho českého, prověří až samotný šampionát. Ten začíná už ve čtvrtek a nové světové šampiony budeme znát o čtyři dny později.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze