Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pech potvrdil zisk mistrovského titulu výhrou na Barum rallye

Závodní vůz při Barum rally 2014 | foto: iDNES.cz

31 2014
Václav Pech vyhrál podruhé v kariéře Barum rallye a podtrhl tím svůj zisk sedmého titulu českého mistra. Plzeňský rodák s vozem Mini John Cooper Works S2000 získal prvenství v domácím šampionátu už v sobotu, když z rallye odstoupil jeho jediný teoretický soupeř v průběžném pořadí seriálu Miroslav Jakeš.

"Jsem maximálně spokojený, povedlo se vše. Na začátku jsme měli drobný technický problém na prvních dvou rychlostních zkouškách a následné dvě jsme jeli úplně naplno. To ale byly jediné zkoušky, které jsme v takovém tempu jeli. Pak už jsme se soustředili na to, abychom neudělali chybu a nezničili auto," řekl Pech novinářům.

Zlínská soutěž byla tradičně součástí kontinentálního šampionátu a sešla se na ní velká konkurence, ovládli ji však čeští jezdci. Z předních pozic už v sobotu po technických problémech či havárii odstoupili Nizozemec Kevin Abbring, Esappeka Lapi z Finska a Ir Craig Breen. Technické problémy zastavily i snahu Romana Kresty, jenž se mohl stát prvním jezdcem, který Barum rallye vyhraje počtvrté.

Po Krestově sobotním odstoupení mířil Pech neohroženě za vítězstvím a navázal na rok 2003, kdy ve Zlíně vyhrál poprvé. Podařilo se mu splnit si přání darovat výhru otci k nedávným 65. narozeninám a titul věnovat tříletému synovi.

"Žádná oslava ale nebude. V pondělí mám brzy ráno důležité jednání a musím být v práci už v sedm ráno. Asi všechno oslavíme až po posledním závodě v Příbrami, protože bude těžké, abychom se všichni i s mechaniky v dalších dnech sešli," uvedl Pech.

Do čela se dostal v páté z patnácti rychlostních zkoušek a poté už se soustředil hlavně na bezchybnou jízdu. Vůbec mu nevadilo, že dnes ani jednu erzetu nevyhrál.

"Nasadili jsme tempo, které jsme si mysleli, že bude akorát a hlídali jsme si jezdce za sebou. Oni jeli podobné časy jako my. Šlo hlavně o to, abychom neudělili chybu. Vše jsme měli stoprocentně pod kontrolou a jen jsem měl strach o auto," dodal sedmatřicetiletý jezdec.

O druhé místo bojovali až konce Němec Sepp Wiegand startující s podporou továrního týmu Škoda Motorsport a Tomáš Kostka. Díky lepšímu času v poslední rychlostní zkoušce skončil druhý Wiegand, který porazil Kostku o dvě desetiny sekundy.

"Náš souboj rozhodl technický problém v předposlední erzetě. Začal nám vynechávat motor, což se nám podařilo opravit jen provizorně. Ani poté jsme ale neměli plný výkon," řekl Kostka, který se rallye věnuje jen příležitostně a závodí hlavně na okruzích.

"Třetí místo je ale úspěch. Netušili jsme, že bychom se mohli díky výpadkům (soupeřů) posunout tak dopředu. Dnes jsme se zkusili posunout před Seppa, což se nám podařilo, ale pak jsme o to kvůli motoru přišli. To je ale rallye, v pohodě," dodal Kostka, který byl třetí i před dvěma lety.

Mistrovství České republiky uzavře na začátku října Rallye Příbram.

Barum rallye Zlín

závod ME a MMČR v automobilových soutěžích

1. Pech, Uhel (Mini John Cooper Works S2000) 2:16:28,7, 2. Wiegand, Christian (Něm./Škoda Fabia S2000) -51,5, 3. T. Kostka, Houšť (Ford Fiesta R5) -51,7, 4. Orsák, Šmeidler (Škoda Fabia S2000) -1:12,8, 5. Tarabus, Trunkát (Škoda Fabia S2000) -1:13,6, 6. Kajetanowicz, Baran (Pol./Ford Fiesta R5) -1:14,4

Autoři: ,


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze