Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdy už padne světový rekord? Výškařský zázrak útočí, ale nespěchá

Mutaz Baršim na Beskydské laťce | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

19 2015
Bezmála 26 let figuruje v kolonce halového světového rekordu výškařů jméno Javiera Sotomayora. Nastal konečně čas ke změně? Na legendárního Kubánce v posledních týdnech dotírá zázračný katarský hubeňour Mutaz Essa Baršim.

Úřadující mistr světa pod střechou skočil ve středu na mítinku v irském Athlone 241 centimetrů a vytvořil asijský halový rekord. K Sotomayorovu maximu mu v tu chvíli chyběly jen dva centimetry, třiadvacetiletý Baršim se před narvanou halou pro dva tisíce diváků pokoušel o 244, nebyl bez naděje, ale třikrát neuspěl.

„Jsem velmi šťastný. Cítil jsem opravdu pozitivní sílu z publika, tohle miluju,“ vykládal potom Baršim, který má venku skočeno dokonce 243 cm. Sotomayor je však i pod širým nebem stále o dva centimetry lepší. „Technicky bylo v Athlone všechno správně. Zlepšuju se, což je důležité,“ citoval katarského atleta web listu Irish Independent.

Prohlédněte si Baršimův asijský rekord v Athlone:

Baršimův předchozí kontinentální rekord měl hodnotu 240 cm, výškař ho předvedl hned ve svém úvodním letošním závodu na začátku února v Banské Bystrici. Tak vysoko na začátku sezony nikdo nikdy neskočil.

K české škodě mu vlastně nevyšla jen Beskydská laťka v Třinci, kde hlavní hvězda minulou neděli sice vyhrála, ale výkonem „pouhých“ 230 cm. „Měl jsem technické problémy, bohužel mě trochu poznamenala únava. Jsem jenom člověk. Každý má slabé chvilky,“ krčil rameny.

Mutaz Baršim na Beskydské laťce
Mutaz Essa Baršim ve finále MS v Moskvě.
Mutaz Baršim na Beskydské laťce
Mutaz Baršim na Beskydské laťce

Dokola musí poslouchat otázky na světový rekord, vždyť spolu s Ukrajincem Bondarenkem opakovaně ukazuje, že schopnosti na něj má. „Možná to vyjde ještě letos, možná příští rok, ale není to můj hlavní cíl. Chci se každým závodem zlepšovat, a když se mi to bude dařit, může přijít i ten rekord. Hlavně musím být zdravý,“ odrážel v Třinci dotazy novinářů.

Mladší bratr dohání staršího

Na středečním mítinku v Athlone skončil na druhém místě v závodu výškařů mladší bratr vítěze Muamar Baršim, který si skočil halový osobní rekord 225 cm. V Irsku měl běžet šedesátku bývalý jamajský mistr světa v závodu na 100 metrů Asafa Powell, ale při rozcvičení si natáhl tříslo a ze závodu odstoupil. "Potom už jsem běžet nemohl, bylo to nešťastné, ale stává se to," říkal smířeně Powell.   

Pokud by chtěl využít aktuální fantastické formy a pokořit Sotomayora v hale ještě v roce 2015, má Baršim (pokud nezmění plány) poslední pokus: v jeho diáři už figuruje pouze start na mítinku v Malmö příští týden ve středu. A potom konec zimní sezony, které chybí globální vrchol. Březnový pražský šampionát je určen jenom pro elitní evropské atlety.

„To už budu konečně doma, v Kataru. V teple, už se moc těším. Sladký domov,“ usmíval se v promrzlém Třinci. Světový rekord teď možná vážně není pro vytáhlého mladíka všechno.

V závodě na 1 500 metrů splnila limit pro účast na halovém mistrovství Evropy Diana Mezuliáníková. Skončila třetí časem 4:17,48 a normu pokořila o sekundu a 52 setin. Na této trati doplnila v týmu pro pražský šampionát Kristiinu Mäki (4:15,12).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze