Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Holky se zlepšují, musím do toho pořád hodně šlapat, těší Závadovou

Barbora Závadová | foto: Pavel NěmečekMAFRA

5 2016
V tomto týdnu trénuje jen lehce. Odpočívá a čeká na mistrovství Evropy. Toho se nejlepší současná česká plavkyně Barbora Závadová z KPS Ostrava zúčastní od 16. května. Vrátí se do Londýna, do bazénu, v němž už startovala v roce 2012 na olympijských hrách.

Závadová se přesto o víkendu představila doma na Velké ceně Ostravy. „Časy teď moc nesleduji, to důležité přijde za čtrnáct dní, snad vše dobře směřuje k evropskému šampionátu. Uvidíme,“ podotkla.

Se kterou disciplínou jste byla na Velké ceně Ostravy nejvíce spokojená?
Asi se čtyřstovkou kraul, ten čas (4:17,71 minuty) mě potěšil, ten je slušný. Ty ostatní závody se mi nepovedly podle mých představ.

Přesto jste je vyhrála.
To je fajn, ale holky mi šlapou na paty, zlepšují se. Musím do toho pořád hodně šlapat.

Hodně se zlepšila i vaše sestra Tereza. Ale pořád vás ještě neporazila, byť se každá zaměřujete na jiné disciplíny.
Zatím mě neporazila, ale už k tomu byla kousek, když jsme byly ve stejném závodě. Vážně se zlepšuje, je vidět, že chce uspět. Přeji jí, aby se jí to povedlo a porazila mě.

Schválně ji ale vyhrát nenecháte, že?
Kdepak, pořád mám toho sportovního ducha. Mám ji sice moc ráda, ale sportovní duch mi nedovolí nějaký závod vzdát.

Nemrzí vás, že jste ani letos celkově Velkou cenu nevyhrála?
Mrzí. Věřila jsem, že když zaplavu dobře polohovou čtyřstovku, tak vyhraju, ale bohužel. V týdnu před závodem jsem místo odpočinku ještě naplno trénovala. Únava se tak nakumulovala a teď cítím, že tělo chce volno. Proto teď budu odpočívat a čekat na Evropu.

Co říkáte tomu, že celkovou vítězkou je už potřetí za sebou prsařka Petra Chocová?
No jo, závidím holkám, které mohou plavat celý rok dobře.

Vy ne?
Už trochu chápu Zuzku Hejnovou (mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek), která třeba běží tři sta metrů místo čtyř set a zkouší, jak na tom je. Veřejnost nebo ti, co tomu tolik nerozumí, si o mně řeknou, že jsem nevyhrála, ale nejde být jen na vrcholu. Sport, to je nahoru a dolů. Nejsem závodní typ, závody beru jako nástavbu.

Vážně nejste závodní typ, když říkáte, že máte sportovního ducha?
Nejsem ten typ, který závodí třeba celý rok dobře. Raději bych si například přidala dva tréninky nebo brala některé závody tréninkově. Přitom spousta lidí se pak na mě dívá divně a řekne: Ježiši, ona zase nezaplavala. Ono vás to pak trochu zdeptá, když se to povídá. Proto raději trénuji, než závodím. Ale teď v Londýně se pokusím konečně zaplavat dobře, abych zaplašila všechny zlé jazyky, co říkají, že plavu špatně.

To opravdu někdo říká?
To byste se divili... Ráda bych se přiblížila k českému rekordu na polohové čtyřstovce. Chci se dostat do finále a pokusit se o medaili. Ostatně jako vždycky.

Jaká se dá čekat konkurence v Londýně, když se letos všichni připravují na Rio?
Co jsem viděla startovní listinu, tak tam jedou všichni, nevšimla jsem si, že by někdo ze špičky chyběl. Bude to kontrolní start, takže na šampionátu budou ti nejlepší plavci.

Před ostravskými závody jste byla v Rio de Janeiru, kde jste si vyzkoušela olympijský bazén. Jaký byl návrat?
Chladný. Tam bylo strašné vedro, zatímco teď v Ostravě byla voda celkem studená. Nevím, co se stalo. Ale v Riu to bude moc pěkné, pokud stihnou všechno dodělat.

Nebude v Brazílii příliš teplá voda?
Ne, to by si měli pohlídat, teplotu pozorně sledují komisaři. Nedopustí, aby voda neodpovídala daným regulím.

A jaká vůbec je voda v Riu?
Dobrá, plave se v ní dobře. Je fajn, vyhovuje mi.

Takže jste byla ráda, že jste si olympijský bazén vyzkoušela?
Za to děkuji lidem ze svazu, že jsem tam mohla jet. Druhá místa na dvě stě a čtyři sta metrů v polohovce jsou solidní, přičemž na delší trati jsem potvrdila olympijský A limit. A ten čas (4:42,17 minuty) je slušný.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze