Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fanoušci mi pomůžou, věří tenistka Štefková před turnajem v Olomouci

Barbora Štefková | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

15 2015
Na podporu fanoušků chce na ITS Cupu spoléhat tenistka Barbora Štefková. V Olomouci se před dvaceti lety narodila a žije tu stále, tedy pokud necestuje za turnaji po celé Evropě.

V žebříčku WTA trpělivě rok od roku stoupá, letos nakoukla do třetí stovky a v Uzbekistánu poprvé vyhrála turnaj s dotací 25 tisíc dolarů. Teď chce na třetí pokud uspět i doma, v minulých dvou letech se jí totiž nepodařilo přejít přes první kolo.

Ve středu plánuje prokletí zlomit, v cestě má Slovenku Petru Uberalovou. „Moc se těším na domácí prostředí, fanoušky a všechny, kdo mě přijdou podpořit,“ přiznává dvacetiletá olomoucká tenistka.

Už jste se s Uberalovou někdy dříve utkaly?
Hrály jsme spolu koncem loňského roku v Thajsku na betonu. Tehdy jsem vyhrála na tři sety, ale ten třetí jsem otáčela, takže to bude boj.

Věříte, že vám pomůže domácí prostředí?
Počítám, že by mohli diváci soupeřku dostat pod tlak. Myslím, že to trošičku pocítí.

Máte zprávy, kdo se na vás přijde podívat?
Rodina už se moc těší. Kamarádi, přátelé a lidé, kteří se kolem mě v tenisovém prostředí pohybují, ti by měli přijít, stejně jako každý rok. Kolik jich bude, to nedokážu odhadnout. Vždycky se snažím nekoukat mimo kurt, abych se zbytečně nedostávala pod tlak.

Barbora Štefková

Narodila se 4. dubna 1995 v Olomouci, kde také v šesti letech začínala s tenisem. „Přivedla mě k němu máma, která sama hrávala. Odmala jsem se pohybovala na kurtech s ní, když vedla malé děti a školičky. Trénovala mě do patnácti let,“ vypráví.

V kariéře vyhrála šest turnajů na okruhu ITF, zatím největšího úspěchu dosáhla v červnu titulem v uzbeckém Andijanu, po němž nakoukla do třetí stovky žebříčku WTA.

Rok 2013 končila na 726. místě, loni na pozici 441 a aktuálně je 306. na světě.

Pociťujete před známými nervozitu?
Ze začátku mám vždycky trochu problém, než na kurt vejdu a dostanu se do zápasu. Potom mi fanoušci hrozně pomáhají.

Co je v Olomouci váš cíl?
Vítězství. Chci jít zápas od zápasu a odehrát jich tu samozřejmě co nejvíc.

Máte ve zvyku zkoumat dopředu los turnaje?
Na pavouka se většinou nedívám. Pošlu tam raději mámu nebo trenéra, ať se jdou podívat a přijdou mi říct, s kým hraju. Nechci vědět, kdo by mě mohl potkat v dalším kole, aby mě to zbytečně nerozptylovalo.

V letošním roce jste poskočila v žebříčku WTA o 140 míst. Zatím se kariéra odvíjí, jak jste si přála?
Jsem ráda, že pořád stoupám a neprožila jsem zatím žádný propad. Před sezonou jsem nevěděla, jak bude všechno probíhat, protože jsem tento rok skládala maturitu a přijímačky na vysokou školu. Začátkem roku jsem byla dvakrát zraněná, takže sezona je zatím nad očekávání dobrá.

Zvládat studium na vysoké škole společně s vrcholovým sportem je náročné. Co vás k tomu vedlo?
Škola je pro mě důležitá, protože nikdy nemůžete vědět, co se na kurtu stane nebo co vás potká v kariéře. Je dobré mít něco v záloze, proto jsem se hlásila na vysokou školu. Tenis má teď ale asi prioritu.

V současné době spolupracujete s Tomášem Krupou, bývalým trenérem Tomáše Berdycha. Cítíte na sobě zlepšení?
Bylo to fajn, ale teď už jsme u konce naší spolupráce. Byli jsme domluvení na půl roku, než se mi vrátí zpátky můj trenér. Přinesl mi spoustu nových zkušeností, jiný pohled na hru. Je to spíš trenér pro chlapy, takže myslím, že i pro něj muselo být zajímavé objet pár ženských turnajů. Není to úplně stejné, trénovat muže a ženy, ale zvládl to se mnou a jsem ráda. Hodně mi to dalo do další tenisové kariéry.

Nutil vás hrát víc útočně?
To ne. Nesnažil se mi změnit mou hru nebo systém. Nenabourával mi herní styl, ale učil mě taktické věci, přípravu před zápasem a podobně.

Jak byste váš styl charakterizovala?
Dva tři rychlé míče a ne moc běhání. Zkrátka sedí mi rychlá hra.Najdete na iDNES.czmobilní verze