Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špotáková okusila obří slalom. S oštěpem začne závodit v červnu v Římě

Oštěpařka Barbora Špotáková mezi slalomářskými brankami | foto: ČTK

26 2014
Oštěpařka Barbora Špotáková už ví, kdy se po mateřské přestávce vrátí na světovou atletickou scénu. Vybrala si červnový mítink v Římě. "Je to můj oblíbený závod, tam začnu házet naplno," prozradila maminka desetiměsíčního Janka. Přípravu si ve středu zpestřila lyžováním v Harrachově.

Na exhibičním závodě osobností obsadila Špotáková desáté místo. Porazila například kajakářku Štěpánku Hilgertovou, judistu Lukáše Krpálka či žokeje Josefa Váňu. "Jsem ráda, že jsem si vůbec zalyžovala. Bývali jsme zvyklí jezdit aspoň na týden, ale letos jsme se museli hor kvůli miminku vzdát," líčila 32letá atletka.

Stála v cíli, sledovala závěrečné jízdy svých soupeřů a v krosně na jejích zádech spokojeně pospával malý Janek.

Pořád je takhle hodný?
Ano. Jen když má hlad, tak to dá znát, ale jinak je opravdu zlatý. Asi má všechno, co potřebuje. Dostatečně ho zabavíme, takže se přes den unaví a v noci dobře spí. Už začíná chodit, a tak ho pořád musíme vodit za ruku. Mě už z toho bolí záda, jak se k němu při chůzi ohýbám, ale až začne běhat sám, tak to přejde.

Jak zvládáte naplno trénovat?
Jde to dobře. Janeček opravdu dobře spí, já můžu v noci regenerovat, a to je to nejdůležitější. Na trénink si vždycky zařídím hlídání, buď Lukáš, nebo většinou mamka, která se mnou jezdí i na soustředění do Nymburka. Už je v důchodu a Janeček s ní má ideální servis. U mamky má stoprocentní servis a s Lukášem má zábavu. Od každého má něco.

Kraus soupeřům nedal šanci

Souboj dvojnásobných olympijských vítězek vyhrála oštěpařka Barbora Špotáková, která na lyžařské exhibici RWE KSN Cup porazila kajakářku Štěpánku Hilgertovou. Absolutním vítězem byl ve středu v Harrachově podle očekávání skikrosař Tomáš Kraus.

"Vzhledem k tomu, že jsem stála letos na lyžích poprvé, tak to není nic moc, ale jsem ráda, že jsem si to mohla párkrát sjet a že jsem se zasmála, protože tady byla docela dobrá atmosféra," řekla Špotáková. "Jsem sice soutěživá, ale tady jsem žádné ambice neměla, protože sjezdařka opravdu nejsem."

Lyžařského závodu se za ideálních sněhových podmínek v krkonošském středisku se zúčastnily i další sportovní osobnosti: kanoista Stanislav Ježek, žokej Josef Váňa, judista Lukáš Krpálek, tyčkař Jan Kudlička či běžec na lyžích Aleš Razým.

Dvojnásobný mistr světa Kraus minulý týden v Praze oslavil čtyřicáté narozeniny a teď si oblékl startovní dres se stejným číslem. "Hezky mi to počítač nalosoval," smál se při prezentaci skikrosař, který byl jednoznačně nejrychlejší. Druhého paraglidistu Tomáše Ledníka porazil ve dvoukolovém závodu o pět sekund.

Ledník pozvané hosty vozil na tandemovém paradligu, proletěli se Váňa i Hilgertová, jen Špotáková raději dala přednost péči o syna. "Radši ne, když to vidím," zavrtěla hlavou. "Bylo to super, cítila jsem se velmi komfortně, pěkný zážitek," řekla Hilgertová, která bude v pětačtyřiceti letech i nadále pokračovat v kariéře. Stejně jako Kraus. "Takže dobrá příprava tady," usmál se bývalý mistr světa ve skikrosu.

Vaše tréninková skupina je na dlouhodobém soustředění v Africe, jak trénuje sama?
Od pondělí jedu na čtrnáct dní do Nymburka, a pak už mi skupina přijede. Teď mám trochu volnější týden. Ráda bych si tady vyzkoušela i běžky. To je sport, který je podle trenéra Honzy Železného pro hod oštěpem užitečný. Má to svoji logiku, na oštěpařský běh stranou musíme mít silné kyčle a boční stehenní svaly, což se na běžkách posílí. Budu se pokoušet najít nějakou stopu.

Platí, že pak společně odletíte na Kanárské ostrovy?
Museli jsme změnit plány, protože jsme zjistili, že na Kanárech je povrch mondo, a ten není dobrý pro moji achillovku ani pro koleno Víti Veselého. To nemůžeme riskovat, jedeme tedy trénovat do Španělska.

Mírná zimu vám asi usnadnila domácí přípravu, že?
Je to výborné. Velmi dobře si pamatuji, že naposledy byla takhle mírná zima v roce 2008 před olympiádou v Pekingu, a pak jsem měla docela dobrou sezonu, že jo... Můžu tady házet stejně jako ostatní v Africe, nemusím se nijak omezovat. Někomu samozřejmě taková zima vadí, vlekařům asi nejvíc, ale já jsem spokojená.

Co ukazují tréninkové hody?
Lítalo to velmi dobře, v lednu to vypadalo skvěle. Pak jsem hodně trénovala a nejednou se to trochu zhoršilo, ale věřím, že to ještě půjde nahoru. Myslím, že by to mohlo být dobré, ale to uvidíme až v závodech.

Už máte závody naplánované?
Určitě chci začít v červnu v Římě, je to můj oblíbený závod.

Předtím nic?
Možná jo, ale jen tréninkově. První opravdový závod bude v Římě, tam začnu házet pořádně.

Plánujete letos menší počet startů?
Asi to tak bude, i kvůli Janečkovi. Ale kdoví, třeba se budu cítit dobře...

To teď s plánem závodů děláte i plán hlídání?
Ne, řešíme to operativně. Maminka je ochotná přiběhnout ze dne na den a pohlídat. V tom mám výhodu. Brácha bude mít na konci června druhé dítě, a tak se pozornost začne trochu tříštit, ale myslím, že ještě celou sezonu bude mít Janeček pré u babičky.

Jste v kontaktu s Christinou Obergföllovou, která jde ve vašich stopách a po vítězství na mistrovství světa odešla na mateřskou?
Poslední dobou moc ne, už je to docela dlouho, co jsem jí naposledy psala nějaké rady. Spíš jsem v kontaktu s Věrkou Cechlovou, která za mnou jezdí do Nymburka. V tom tréninkovém stereotypu to je výborné rozptýlení, Věrka vždycky přinese nějaké zajímavé novinky.Najdete na iDNES.czmobilní verze