Detaily pro boj o medaili. Pořádně na mě křičte, přeje si Špotáková

Babora Špotáková v kvalifikaci soutěže oštěpařek na mistrovství světa v Londýně. | foto: Profimedia.cz

8 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - „Cože? Co mi to říkáš? Ale já tě vůbec neslyším!“ Barbora Špotáková se v neděli z desetimetrové vzdálenosti marně snažila dorozumět se svým trenérem Rudolfem Černým, sedícím při oštěpařské kvalifikaci u sektoru na tribuně. Řev 50 tisíc rozfanděných diváků byl silnější.

Právě dumala, zda si má před druhým pokusem posunout rozběh dozadu, stála o konzultaci.

Jenže na rozdíl od Číňanky Lu Chuej-chuej a jejího kouče, řvoucích na sebe jak na lesy, ona neslyšela nic. Černého hlas je slabší.

„Takhle by to ve finále nešlo,“ rozebírá. „Na finále tam musí sedět někdo z vedení, kdo má silný hlas a uši jako fenek, aby na mě zařval informace. Nejlíp Tomáš Dvořák,“ zmínila šéftrenéra Čechů.

„Jo, můžu se pokusit ty lidi přeřvat,“ přitaká tedy Dvořák.

Dnes od 20.20 půjde v Londýně o možná poslední medaili, na kterou může 36letá Špotáková v kariéře na mistrovství světa dosáhnout. Je matadorkou mnoha bitev, přesto i pro ni platí: detaily často rozhodují.

Toto je jeden z nich.

Překřičet dav.

„Někteří závodníci jsou s trenérem na tribuně tak sladěni, že stačí učinit posunek a oba hned vědí. Někdo naopak potřebuje slovní kontakt,“ říká Tomáš Dvořák.

Velké soupeřky Špotákové

Kdo si také myslí na londýnské oštěpařské medaile?

Sara Kolaková
Chorvatsko (22 let)
Olympijská šampionka z Ria je o čtrnáct let mladší než Špotáková a vládne světovým tabulkám sezony, ale v kvalifikaci se trápila a postoupila za 63,24 m jen díky tomu, že limit 63,50 nepřekonalo 12 oštěpařek. „Všechno bylo předtím v pořádku. Nechápu, co se stalo,“ říkala. „Mojí největší soupeřkou teď budu já.“

Lu Chuej-chuej
Čína (28 let)
Do 20 let nehodila příslušnice čínského armádního klubu ani 50 metrů. V roce 2013 byla pozitivně testována, rok nesměla závodit. Ale už předloni na MS v Pekingu vybojovala stříbro. V londýnské kvalifikaci nyní poslala oštěp nejdál ze všech a překonala tak i asijský rekord. Poznávací znamení: velmi silný hlas.

Martina Ratejová
Slovinsko (35 let)
Vyučená kuchařka, matka dvou synů (15 a 13 let) a žena s pohnutým osudem tragicky přišla o bratra i manžela. Jedenáct let hází na velkých akcích, ale nikdy neslavila medaili, maximem jsou 6. místo v Evropě a 7. na světě. Dokáže to na sklonku kariéry změnit? V kvalifikaci si vylepšila letošní maximum.

Katharina Molitorová
Německo (33 let)
Poslední Mohykánka z kdysi mocného „kmene“ německých oštěpařek. Neriusová byla mistryní světa 2009, Obergföllová 2013 a Molitorová 2015, Stahlová zlatá na Evropě 2010. Nyní hází Molitorová ve finále ze své země jediná. „Loni jsem se ani nedostala do Ria, proto jsme provedli určitě změny v tréninku,“ říká.

Eda Tugsuzová
Turecko (20 let)
Benjamínek mezi favoritkami, kometa této sezony a velká neznámá. Loni se nedostala dál než na metu 58,95 metru. Zato letos to bylo při vítězství na Islámských hrách v Baku hned 67,21. Kvalifikací prošla hodem 63,87. „Nic o ní nevím. Finále bude letos velmi nevyzpytatelné,“ říká Špotáková.

Špotáková si v minulosti často chodila k ochozům pro rady, kdysi k Rudolfu Černému, pak k Janu Železnému. Po rozchodu se Železným házela rok bez kouče a tehdy, z Pekingu 2015, se poprvé po osmi vrcholných akcích vracela bez medaile. Návrat k Černému si pochvaluje, sedli si.

Kontakt s koučem ovšem není jediným detailem, na nějž si chce dát pozor. Kvalifikace ji poučila. Musí tentokrát lépe zvládnout i timing rozcvičení.

Na rozdíl od běžců nemají vrhači rozcvičovací stadion hned vedle toho hlavního, ale daleko, až na samém kraji Olympijského parku, kam musí jezdit autobusem.

„V neděli jsme to časově nezvládli,“ přiznává po kvalifikaci a Dvořákovi sděluje: „Ta rozcvička byla frk frk, jen pět minut a už na mě křičeli, že jede shuttle zpátky.“

Tělu tak chyběla činnost, na kterou je před závodem navyklé. „Bára si to musí na finále lépe naplánovat,“ říká šéftrenér.

A zároveň: nenechat se vyvést z míry rozhodčími.

Při prvním kvalifikačním hodu se to stalo. Na startu běhu na 800 metrů se zrovna chystaly sedmibojařky. Špotákovou proto rozhodčí nechtěli nechat házet, což se jí nezamlouvalo. Pak ji pro změnu hnali na rozběh, ať přece jen odhodí.

„Postrádala jsem svůj klid, neabsolvovala klasický rituál a trochu jsem tam nadávala.“

Oštěp letěl jen na 59,04. Až druhým pokusem si výkonem 64,32 zajistila postup.

Po kvalifikaci měla pocit, že ji rozhodčí „okradli“ o první pokus. Takové myšlenky mohou být zhoubné. „Nechala ses zbytečně rozhodit,“ říká Dvořák a radí jí: „Buď trpělivější. Vletět tam a dohadovat se s rozhodčími, že už chceš házet, k ničemu nevede. Musíš závod vnímat, ne být naštvaná.“

A nestrachovat se deště.

Londýnská obloha při finále dost možná šeredně zčerná a kapky zalijí Olympijský stadion. Předpověď je nepříznivá.

„Ať je ten déšť aspoň slabý. Když je silný, je soutěž pokažená o ošklivá,“ tvrdí Špotáková. Ale ať už bude jakýkoliv, bude pro všechny stejný. S koučem Černým si v přípravě zkusili i trénink v hustém lijáku a oštěpy jí při něm létaly docela daleko.

Navíc déšť doprovázel také její nejslavnější vystoupení na hrách v Pekingu 2008 i loni v bronzovém Riu. „Každý se musí podmínkám přizpůsobit, protože ty se vám nepřizpůsobí,“ připomíná Dvořák.

Konec kamarádství

Špotáková je nejstarší z kandidátek na medaile a druhou ženou letošních světových tabulek. Na londýnském stadionu se jí vždy házelo dobře, vyhrála tady olympiádu a naposledy zde letos při Diamantové lize poslala oštěp až na 68,26 metru. Nikdo ze soupeřek nemá tolik zkušeností ani úspěchů jako ona.

Takže dalším detailem na pouti k medaili může být: Ukázat sokyním sebevědomí.

Zatím se to daří. Německá obhájkyně titulu Katherine Molitorová vykládá: „Bára vypadá ve skvělé kondici a bojovně naladěná. Bude nesmírně obtížné ji porazit.“

Barbora Špotáková na hotelu v Londýně.
Česká oštěpařka Barbora Špotáková na mistrovství světa v Londýně.

Pokud vysílá takové signály, je to jen dobře. Protože atmosféra šampionátu má daleko k Diamantovým ligám. „Na těch se s ostatními kamarádíme. Tady ne. Tady je cítit velké napětí,“ říká dvojnásobná olympijská vítězka.

Svůj kvalifikační pokus 64,32 označila Barbora Špotáková za „prasohod“. Vytříbená technika mu chyběla, byla to především rána na postup. „I když se držím při zemi, tak věřím, že ve finále mám na hod o tři metry delší,“ ujišťuje.

Což by na posledních dvou šampionátech stačilo na stříbro.

A loni v Riu dokonce na olympijské zlato.

Autor:


Nejčtenější

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad...

Slovenští fotbalisté se omlouvají za večírek: Mrzí nás, že trenér odešel

Tomáš Souček (v bílém) se snaží v utkání Ligy národů skluzem připravit o míč...

VIDEO Slovenští fotbalisté se omlouvají za porušení životosprávy: "Udělali jsme chybu, naše chování...Vyhozený kouč reprezentace do 15 let: Nadáváme na Berbra, a sami ho živíme

Jiří Vorlický, trenér reprezentace do 15 let, dostal od šéfů výpověď.

Na sociální síť napsal svůj názor na vedení fotbalové asociace. Pak připojil podpis pod dopis, ve...

Štěpánek: Nikdy nezapomenu. Teď si dám nohy nahoru, u tenisu zůstanu

Radek Štěpánek naposledy mává pražskému publiku.

VIDEO Dva a půl měsíce tvrdě dřel v posilovně i na kurtu. Ke kondičnímu zápřahu a rodinným povinnostem...

Kvitová na bálu u rovníku: Těším se, je to tady! Jen se pořádně vyspat

Petra Kvitová na slavnostním ceremoniálu Turnaje mistryň.

VIDEO Singapur (Od našeho zpravodaje) V působivém prostředí jednoho z nejbohatších států světa je zatím samý úsměv. Jak by ne: patří sem...

Další z rubriky

Florian skončil s fotbalem a zařadil se mezi světové talenty oštěpu

Fotografie z MS v Berlíně očima fotoreportéra MF DNES Michala Růžičky.

Ještě na jaře hrál fotbal za dorost FK Jablonec. Teď už Martin Florian patří mezi nejlepší světové...

Koulařka Adamsová čeká druhé dítě, loučit se chce v olympijském Tokiu

VALERIE ADAMSOVÁ. Novozélandská koulařka získala na světovém šampionátu třetí

Dvojnásobná olympijská vítězka ve vrhu koulí Valerie Adamsová je podruhé těhotná. Novozélandská...

Cherono v Amsterodamu obhájil výhru v maratonu v traťovém rekordu

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ. Nejrychlejším mužem Pražského maratonu byl Keňan Lawrence...

Keňský vytrvalec Lawrence Cherono obhájil v maratonu v Amsterodamu vítězství v traťovém a osobním...Najdete na iDNES.cz