Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Banka dál trápí kotník, sezonu nezdarů má zlomit Wengen

Ondřej Bank při tréninku trénink na sjezd Světového poháru v Santa Caterině. | foto: AP

14 2016
Před touto lyžařskou sezonou měl sjezdař Ondřej Bank nejlepší možné podmínky na přípravu a těšil se, jak si bude užívat závody, opak je však pravdou. Pátý muž olympijského obřího slalomu ze Soči 2014 nedokončil pět posledních závodů Světového poháru, stále ho limituje loni poraněný kotník a na soutěžních svazích se trápí.

Zlomit současný neutěšený stav odjel do švýcarského Wengenu, do místa, kde loni skončil dvakrát v desítce.

Bank zraněními protkanou kariéru restartoval právě v Soči, na loňském mistrovství světa v Beaver Creeku dokonce útočil na medaili, ale při kombinačním sjezdu měl těžký pád.

Karambol mu paradoxně přinesl dost peněz, aby mohl pokračovat v kariéře. Ta se ale opět zadrhla. „Bohužel mě ten kotník pořád dost limituje. Takže si to moc neužívám, každé lyžování je trochu bolavé, v určitých chvílích hodně,“ řekl.

Nejvíc dosud trpěl při minulém sjezdu v Santa Caterině, kde byla rozbitá trať. To právě představuje problém pro jeho nohu.

„Když je na trati všechno ok, je to v pohodě, ale když musím řešit náročné a nečekané situace, tak nejsem schopen tu nohu využít. Když je něco nestandardního a musím reagovat, noha na to není připravená,“ vysvětlil Bank největší potíž. „Jsem z toho dost rozladěnej,“ přiznal český lyžař.

Nyní měl několik dní doma na to, aby se dal dohromady. „Makal jsem na fyzičce i na kotníku, tak uvidíme, jestli se to trochu zlepšilo. Rozhodně to zkusím,“ řekl Bank. Chvíli totiž dokonce uvažoval, že by závod ve Wengenu vynechal a soustředil se na Kitzbühel, který považuje za vrchol sezony.

Ve Švýcarsku ho čeká v pátek kombinace, v níž loni skončil osmý. Sjezd se pojede v sobotu a Bank v něm bude obhajovat deváté místo. Tuší ale, že to se nejspíš opakovat nebude. „Asi to tak je. Wengen byl ale jeden z plánovaných vrcholů sezony, takže pojedu a zkusím tu nohu probudit. Rozhodně budu bojovat,“ uvedl.

Výhodou může být skutečnost, že trať ve Wengenu je sice dlouhá, ale většinou dobře připravená, bez hrbolů. „Jsou tam zatáčky, které bych měl v tomhle stavu zvládnout. Wengen je náročný tím, jak je dlouhý. Zatáčky, co se musí řešit, by měly být v pohodě. Samozřejmě bude záležet na podmínkách,“ podotkl Bank.

Dalšími jeho závody budou kombinace a sjezd v Kitzbühelu, kde ale bývá rozbitá trať. I proto se Bank o případné účasti v proslulém rakouském středisku rozhodne po víkendu. „Já sám ani nevím, jak to bude,“ pokrčil rameny.

Nejvíc ho ale mrzí, že pro tuto sezonu angažoval jako svého poradce bývalého skvělého sjezdaře Kristiana Ghedinu z Itálie, který s Bankem byl také ve Val Gardeně a Bormiu.

„Bohužel právě v tom stavu, v jaké jsem, je těžké toho využít. Řeším základní věci, jak to na levou nohu projet, a nesoustředím se, abych se vším všudy jízdu zrychloval a využíval jeho rady. Je skvělej, je fajn, ale bohužel ten přínos pro mě není tak velký,“ litoval Bank.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze