Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Balaton zase nezklamal, říká Šmídová

20 2006
Praha - Zvláštní závod. Chyběl vítr, k tomu organizátoři zvolili podivný systém. Česká jachtařka Lenka Šmídová považuje uplynulý evropský šampionát dvouposádkové třídy 470 na maďarském Balatonu za neregulérní. Nakonec v posádce s Američankou Kratzigovou skončily jedenácté a deváté v hodnocení mistrovství Evropy.

"Výsledkově to z pohledu, že skoro vůbec nefoukalo, nebylo špatné, ale byl to neregulérní závod a na tom se shodli všichni," řekla Šmídová.

Jachtařky absolvovaly jen polovinu z plánovaných rozjížděk. Síla větru dosahovala maximálně pěti uzlů, něco málo přes devět kilometrů za hodinu.

"V tomhle větru by většina lodních tříd na vodu ani nevyjela. Na Balatonu nefouká a zase to nezklamalo," řekla stříbrná olympijská medailistka z Atén v jednoposádkové třídě Evropa.

Díky bezvětří se hodně debatovalo a jachtařky si notovaly, že něco podobného už nechtějí nikdy opakovat.

"Bylo to jako pěst na oko - špatný výběr lokality a podivný systém," zmínila se Šmídová o jiném formátu závodu, než bývá na Světových pohárech či jiných akcích.

Zatímco jinde se jachtařky po části závodu rozdělí na zlatou, stříbrnou a bronzovou skupinu, tentokrát jezdily celou soutěž ve stejných skupinách.

"To je na hlavu. Proti některým jsme nezávodily a přitom je porazily nebo s nimi prohrály," divila se Šmídová.

Přesto měly s Kratzigovou nakonec určitý dobrý pocit. Zjistily, že mohou jezdit se špičkou v extrémně slabém větru.

"Jsme konkurenceschopné, i když moje kosatnice se za celý závod nedostala na trapéz a seděla na dně lodi," uvedla Šmídová.

V sezoně se zatím Šmídové poměrně daří. Třikrát skončily s Kratzigovou šesté ve Světovém poháru a deváté dojely na Světových hrách. V žebříčku ISAF třídy 470 se od začátku roku posunuly o 33 míst na 11. pozici.

"Jsem spokojená, ale myslela jsem si, že to půjde rychleji," řekla Šmídová a věří, že v příštím vydání už budou v desítce.

V červenci Šmídová využije pozvání Francouzů na trénink a absolvuje jejich národní šampionát.

"Jezdí se společně s muži. Jejich posádky obsadily na mistrovství Evropy stupně vítězů, takže to pro nás bude výborné a šance se něco nového naučit," uvedla Šmídová.

Pak zamíří na měsíční tréninkový kemp s předolympijskou regatou do přístavu
v Pching-tao, dějiště jachtařských závodů na olympijských hrách v Pekingu 2008.

"Bude zajímavé se tam porozhlédnout. Má tam málo foukat, ale po Maďarsku si říkám, že nemůže být nic horšího," řekla Šmídová.

Letošní sezona vyvrcholí začátkem září na mistrovství světa v čínském Žú-čio.

Autoři: ,


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze